REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 marca 2019, 10:54 komentarzy 2

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Adrianna Szymańska - autorka

  Adrianna Szymańska - autorka "Domku" (Piotr Zacheja)

  Dziesięcioletnia Adrianna nie miała pojęcia, że jej dziecięca zabawa z siostrą przerodzi się w sposób na życie. Dziś, 16 lat później, opowiada nam o tym, jak to się stało, że mieszka w domku dla lalek i właśnie wydała swoją pierwszą powieść.

  Historia Adrianny zaczyna się niewinnie – od zabawy na dywanie – w domu dziadków w rodzinnych stronach jej mamy. Tam pierwszy raz ze swoją siostrą zaczęła tworzyć zmyślone losy lalkowych bohaterów. Z czasem Agnieszka, Monika, Anna zaczęły żyć własnym życiem. Jednak ich bezkonkurencyjną królową była od zawsze duża Ada.

  Dziecięca zabawa zaowocowała wydaniem pierwszej z trzech części „Domku”, powieści obyczajowej z wątkami fantastycznymi, która miała swoją premierę pod koniec lutego.

  Na dywanie

  Adrianna Szymańska od dziecka związana jest z Ursynowem. Tu chodziła do szkoły podstawowej i gimnazjum na ul. Koncertowej, później do liceum im. A. Kamińskiego. Tu bawiła się z koleżankami na podwórku, tworząc wspólnie niesamowite opowieści.

  - To było jeszcze dzieciństwo bez telefonów, ze sporadycznie używanym Internetem. Kiedy spotykaliśmy się na dworze wymyślaliśmy historie, odgrywaliśmy role – wspomina Adrianna.

  Pierwszy tom jej trylogii powstał w rodzinnym domu na Surowieckiego, a okładkowe zdjęcie zrobiono na Kopie Cwila. Jednak dywan, na którym wszystko się zaczęło, znajdował się 100 kilometrów stąd.

  - Dywan był w Rykach, mieście, z którego pochodzą moja mama i ciocia, w mieszkaniu dziadków. W 2003 r. przyjechałyśmy tam z siostrą na ferie zimowe. Ja miałam niecałe dziesięć lat, a Ania siedem. Chciałyśmy się w coś bawić, a że nie było tak dużo lalek i mebelków jak teraz, musiałyśmy bardziej używać wyobraźni – mówi Adrianna i wspomina m.in. biurko dla Barbie z opakowania po lodach „Zielonej Budki”.

  Zabawa sióstr była o tyle nietypowa, że występowali w niej zarówno duzi, jak i mali bohaterowie, co oznaczało, że role odgrywały lalki, ale też dziewczynki. W zabawie brały udział prawdziwe meble oraz mebelki dla lalek. Ten motyw „małych i dużych” pojawia się w debiutanckiej powieści Adrianny.

  Pierwsze postaci miały imiona polskie: Agnieszka, Monika, główna bohaterka książki – Ada – dostała imię trochę z braku pomysłu i tak już zostało. Kolejne, często zachodnie imiona, pojawiały się w trwającej latami zabawie, za sprawą fascynacji zagranicznymi gwiazdami.

  Fabuła na początku adekwatna do wieku „reżyserek” z czasem nabierała rozpędu, a wymyślona rodzina rozrastała się o kolejne postaci wraz z pojawieniem się następnych lalek. - Ta zabawa w zasadzie trwa do teraz. Może nie siedzimy już na dywanie, ale nadal tworzymy dialogi, świat nadal jest żywy – mówi autorka.

  Droga do domku

  Pomysł opisania „Domku” i świata Ady pojawił się tuż przed maturą i okazał się decydujący przy wyborze kierunku studiów. Aby mieć dobry warsztat Adrianna zdecydowała się zdawać na filologię polską. Na drugi plan zeszło marzenie o… archeologii, z którego jak mówi, nie zamierza rezygnować.

  Na razie skupia się jednak na promocji „Domku” i dokończeniu jego trzeciej części. - Spisując zabawę z dzieciństwa bardzo staram się oddać najdokładniej to, co udało nam się wtedy stworzyć. Fabuła jest oparta na tym, co już zostało przeżyte – opowiedziane, przebawione. Właśnie zamykam trzeci tom – mówi autorka.

  Większość dialogów musiała zostać odtworzona, ale jeden był nagrany na kasetę magnetofonową. – To taka „kapsuła czasu”, zupełnie inne głosy, szmery na taśmie – opowiada Adrianna. – To odegrana i zostawiona scena. Wyjątkowa pamiątka – dodaje.

  Od pierwszego słowa na ekranie komputera do wydania ponad 500 stron w półtwardej oprawie minęły ponad cztery lata. Kiedy autorka postawiła końcową kropkę, zaczęła starania o wydanie swojej powieści. A jak sama przyznaje - łatwo nie było.

  - Debiuty są trudne do wydania i poprowadzenia na polskim rynku. Ja mam to szczęście, że pomaga mi przyjaciel grafik, autor okładki i twórca dwóch stron internetowych (domeknovel.com oraz adriannaszymanska.com). Niewielu poczatkujących autorów ma swoją stronę – mówi Adrianna, która wysyłała powieść do wielu wydawnictw. Wysiłek się opłacił, bo książka od trzech tygodni sprzedaje się w internetowych księgarniach.

  W wersji mini

  Ale nie samym słowem człowiek żyje - książkowa Ada i jej twórczyni Adrianna muszą też gdzieś mieszkać. Pierwsza ma swój Domek, w którym mieszka wraz z rodziną, a ci, którzy są z nią najbliżej, mogą poznać jej tajemnicze zdolności. Ada oprócz nietypowych mocy, ma też konkretny charakterek.

  - Ada żyje już bardzo długo na świecie. Odczuwa więc swoisty dystans, beztroskę. Ma duże poczucie humoru. Wchodzi szczerze w różne relacje, nie ma problemu z komentowaniem. Bywa zbereźna. Ale potrafi być też poważna, to naprawdę złożona postać – opowiada autorka.

  Sama Adrianna niedawno „wyfrunęła z gniazda” i do swojego pierwszego mieszkania przywiozła od dziadków dawne zabawki, bo miniaturki to jej hobby. W szczególności upodobała sobie skalę 1:6, typową dla lalek Barbie.

  - Uwielbiam te wszystkie akcesoria. Ale jestem dość wybredna! Nie kupuję wszystkiego, co rzuci mi się w oczy. Naprawdę musi mnie urzec. Czasem robiłam małe mebelki, jak drewniany stół dla dziecięciu osób, teraz częściej kupuję coś, co mogę przerobić, przemalować, tapicerować. Ostatnio np. kupiłam naprawdę spory różowy jacht i odrestaurowałam go. Teraz jest biały, luksusowy z pięknym sterem i basenem – opowiada.

  Mając swój własny „domek”, przy dźwiękach ulubionej muzyki, Adrianna może pisać dalej. A póki starczy jej weny, dopóty Ada może nie martwić się o swoje losy.

  KONKURS

  Jeśli jesteście ciekawi, co wydarzyło się w „Domku” i jakie moce posiada Ada, weźcie udział w konkursie.

  Wystarczy do 24 marca przesłać na adres redakcji odpowiedź na pytanie: A Ty w co w dzieciństwie bawiłeś się na dywanie?

  Pięć najciekawszych historii zostanie nagrodzonych książką „Domek”.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ada, to nie wypada... 2 ponad rok temuocena: 63% 

   Słownik języka polskiego wyjaśnia, że zbereźnik to "łobuz, hultaj, rozpustnik, bezwstydnik". Czy to oznacza, że reklamowana książka opowiada o "Domku" rozpusty prowadzonym przez bezwstydną Adę?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ada, to nie wypada... 1 ponad rok temuocena: 40% 

   Słownik języka polskiego wyjaśnia, że zbereźnik to . Czy to oznacza, że reklamowana książka opowiada o "Domku" rozpusty prowadzonym przez bezwstydną Adę?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4352 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022