REKLAMAA1 UNILINK 16.06.2021 - 22.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Około stu osób i jeden cel – obronić Dolinkę Służewiecką przed kontrowersyjnym projektem z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy, którzy nie chcą kolejnego placu zabaw w zielonej enklawie na styku Ursynowa i Mokotowa, w środę zorganizowali kolejny protest i zbierali podpisy pod skargą na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

  Jak sami zaznaczają, Przyjaciele Dolinki nie są tylko bandą kilku „eko-oszołomów” i ornitologa. Za nimi stoi cała masa mieszkańców osiedla „Służew nad Dolinką”. Wielu z nich, około 200 osób, pojawiło się w środę o 18 w parku Dolinka Służewiecka. A wszystko z powodu placu zabaw, którego budowa właśnie ruszyła.

  - Nie potrzebujemy placu zabaw. Dzieci też go nie potrzebują, bo pod każdym blokiem w okolicy mają już po jednym. Poza tym jak go zrobią i będą tutaj przyjeżdżać ludzie z innych dzielnic, to gdzie zaparkują? Już mamy problem z miejscami. Może zrobią parking tutaj w parku? - mówi pani Magdalena.

  Mieszkańcy sprzeciwiają się realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Zakłada on budowę "ekologicznego" placu zabaw, który ma zająć 11 tys. metrów kwadratowych i kosztować ok. 1,2 mln złotych.

  - Ten teren jest zaniedbany, a te pieniądze można by wykorzystać na jego odnowienie. Zainwestować w nowe nasadzenia, zrobić ścieżki przyrodnicze. Można by również pogłębić stawy. To miałoby wpływ na żyjące tu zwierzęta. Już teraz jest ich o wiele mniej – stwierdza pani Ewa.

  Czy znowu się uda?

  Przyjaciołom Dolinki już raz udało się powstrzymać realizację inwestycji – w listopadzie zeszłego roku. Było to jednak zwycięstwo chwilowe. Kilka dni temu w Dolince Służewieckiej pojawiły się koparki. Właśnie dlatego przeciwnicy placu zabaw pojawili się tam jeszcze raz.

  - Chcemy dać miastu jeszcze jeden, wyraźny sygnał, że mieszkańcom nie jest wszystko jedno. Że ta zielona dolinka, którą mamy za oknami, od 40 lat wygląda niezmiennie i zachwyca swoją przyrodą, jest miejscem spacerów i spędzania czasu dla całych rodzin – mówił Michał Korkuć, organizator protestu

  Protest nie odbył się jednak w miejscu planowanej budowy, lecz w pobliżu wiaduktu alei Harcerzy łączącego Ursynów z Mokotowem – organizatorzy nie chcieli płoszyć zamieszkujących na terenie przyszłego placu zabaw zwierząt i niszczyć tamtejszej unikalnej przyrody. Całe wydarzenie obserwowali policjanci. Przez długi czas nie mieli jednak powodów do interwencji. Dopiero czyjeś zgłoszenie o zbyt małej odległości między uczestnikami spotkania zmusiło ich do podjęcia działań. Skończyły się one na spisaniu jednej osoby. 

  Na uczestników czekały ulotki z informacjami dot. faktów i mitów na temat planu budowy placu zabaw. Realizacja inwestycji oznaczałaby zmianę półdzikiego charakteru Dolinki i zagroziłaby żyjącym tam zwierzętom. A tych nie brakuje. Ten zielony teren stanowi dom dla 35 gatunków ptaków, wielu gatunków płazów oraz z ssaków, w tym bobrów.

  - Zlokalizowanie takiego obiektu na terenie naturalnym to będzie po prostu jego bezpowrotne zniszczenie. Zniszczenie siedliska, gleby, warstwy ziemnej. To także płoszenie i niepokojenie tutejszych ptaków. One wszystkie po prostu opuszczą te gniazda, w których pewnie znajdują się już lęgi – zapewniała Beata Andres, przyrodniczka i obrończyni Dolinki.

  Budżet obywatelski do poprawy

  Mieszkańcy zwracają uwagę na brak jakichkolwiek konsultacji społecznych w sprawie budowy placu. Mają za złe władzom stolicy, że nie mogli wyrazić swojego sprzeciwu. Są oburzeni, że głos za budową placu mogli oddać mieszkańcy całej Warszawy – bo projekt był ogólnomiejski.

  - Co mieszkańcy innych dzielnic mają do miejsca, o którym nic nie wiedzą? - pyta pani Alicja.

  Odpowiedzialny za realizację inwestycji Zarząd Zieleni m.st. Warszawy broni placu zabaw. Głównym argumentem jest prawny obowiązek zrealizowania wybranego przez mieszkańców projektu. ZZW miało nawet zlecić analizę prawną dot. tego zagadnienia. Jej wyniki nie zostały jednak udostępnione publicznie.

  Organizatorzy spotkania są przekonani, że z budowy placu zabaw można jeszcze zrezygnować. Zaś walka o Dolinkę Służewiecką stała się także walką z obecną formułą budżetu obywatelskiego.

  - Ta formuła budżetu przewiduje tylko aplauz. Po co mi taki budżet? Po co mi tacy urzędnicy i taki samorząd terytorialny? - pytał Paweł Dąbrowski, prawnik i jeden z organizatorów spotkania.

  Zaznaczał, że projekt ten nie powinien zostać dopuszczony do głosowania, bo nie może powstać w ciągu regulaminowych 12 miesięcy. Wątpliwości przeciwników budzi również sposób w jaki zdobywane były pozwolenia na budowę placu zabaw w Dolince - tuż przed rozpoczęciem prac zamiast zgodnie z założeniami budżetu obywatelskiego na początku planowania inwestycji.

  - Na nadzwyczajnej sesji komisji ochrony środowiska w lutym mieszkańcy oraz radni wstawili się za Dolinką. Usłyszeliśmy na niej, że jest szansa, żeby od niej odstąpić. Jednak dyrektor-koordynator Justyna Glusman zamknęła wszystkim usta, mówiąc że inwestycja będzie zrealizowana – zauważył Michał Korkuć.

  Prezydent w ogniu krytyki

  Obrońcy Dolinki wielokrotnie zwracali się do jednostek miejskich - m.in. do odpowiedzialnego za wykonanie projektu Zarządu Zieleni m.st. Warszawy czy prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Jeden ze współorganizatorów spotkania Roman Głodowski pokazał zebranym pokaźny segregator z wysłanymi pismami.

  - Te wszystkie dokumenty są w tej chwili tylko makulaturą. Mało tego. Sprawa została zgłoszona do prokuratury przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w grudniu zeszłego roku i nic z tym się nie dzieje. Prokuratura w ogóle się tym nie zajęła – podkreślał Głodowski.

  Stan ten trwa już 8 miesięcy. Dlatego podczas czwartkowego spotkania zbierano również podpisy pod skargą na „bezczynność i brak działań prezydenta Warszawy”. Podpisało się pod nią ponad 200 osób, a do końca tygodnia ma ona trafić do stołecznych radnych.

  - Skoro wjechali już ciężkim sprzętem, a prośby i petycje nic nie zdziałały, nie mamy innego wyjścia jak wysłać skargę – mówi pani Katarzyna, współorganizatorka spotkania.

  Swoje wsparcie dla sprawy w gronie warszawskich radnych deklaruje Stanisław Dratkiewicz z PiS, który był obecny podczas protestu w Dolince Służewieckiej, podobnie jak radna Monika Jaruzelska.

  - To zadziwiające i imponujące, że tylu mieszkańców zmobilizowało się w obronie tego miejsca. Trzaskowski jest moim prezydentem, prezydentem tych ludzi i nie może być tak, że ich nie słucha. Uważam jednak, że za bardzo ufa urzędnikom, dlatego doszło do takiej sytuacji – stwierdza Dratkiewicz.

  Przyjaciele Dolinki obawiają się, że plac zabaw będzie wstępem do dalszej zabudowy zielonego terenu. Nie są jednak przeciwni pewnym zmianom. Lecz te muszą być przemyślane i dyskutowane z mieszkańcami.

  - Planowana była również wycinka, z której po rozmowach z mieszkańcami zrezygnowano. W zamian były dodatkowe nasadzenia. Obejmowały jednak dwa gatunki, które są inwazyjne i mogłyby być niebezpieczne dla tutejszej przyrody. Po protestach mieszkańców również one zostały wykreślone. Nie może być tak, że najpierw zrobią coś dobrego, żeby potem zrobić coś złego – podsumował Michał Korkuć, organizator protestu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 67

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  37Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Elquatro 37 miesiąc temu

   Dzięki panie Prezydencie

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~andrew 36 miesiąc temuocena: 0% 

   Dziwne projekt wygrał głosami mieszkańców a teraz ci mieszkańcy protestują przeciwko temu co sami wybrali. Coś tu się kupy nie trzyma.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Aniaa 35 miesiąc temu

   Głosowali z innych dzielnic

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annaanna 34 miesiąc temuocena: 100% 

   Nie mieszkam nad Dolinką, ale często tam biegam. Żal mi tej ostoi ptaków. Naprawdę tak niezbędny jest ten plac zabaw? Czy nie lepiej cieszyć się odrobiną natury?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czarna masa 33 miesiąc temuocena: 100% 

   jedyne miejsce w miarę dzikie,gdzie można z dzieckiem pospacerować i o przyrodzie porozmawiać,coś pokazać, śpiewu ptaków posłuchać

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zamiast tego 32 miesiąc temuocena: 72% 

   Oddajcie Park Natoliński Polakom ! Tym się zajmijcie !

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 31 miesiąc temuocena: 40% 

   Byle ci POLACY nie zostawiali tam śmieci ,jak w Lesie Kabackim

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 6 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 30 miesiąc temuocena: 44% 

   Jest to wspaniały rezerwat przyrody gdzie człowiek nie przeszkadza zwierzynie. Skoro oazą przyrody jest tzw. psia górka przy Rogozinskiego, gdzie są protesty w obronie żyjących tam ponoć cennych gatunków, to porównując te obszary przyrodniczo, Park Natolinski nie podlega dyskusji

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick 29 miesiąc temuocena: 75% 

   @Obserwator Studenci prestiżowego Kolegium Europejskiego nie są ludźmi?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 28 miesiąc temuocena: 25% 

   Studenci tam studiują, a nie przeszkadzają zwierzętom w rezerwacie. Już widzę jak po otwarciu Parku Natolinskiego ludzie grzecznie idą jedną drogą prowadząca przez Park nie zbaczajac w obszary zalesione. Byłem tam przed laty na dniu otwartym. Pani przewodnik stwierdziła wówczas, że z punktu widzenia przyrody w tym miejscu, to chwala decydentom że nie wypuścili tutaj ludzi i miejsce to nie jest ogólnodostępne.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 27 miesiąc temuocena: 67% 

   Trzaskowski ma w dudzie obywateli Mokotowa czy Ursynowa. Inaczej by to wyglądało gdyby były wybory. Wtedy Rafał pochyliłby się nad problemami mieszkańców Warszawy. A tak... to w Opolu namawia młodych.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 26 miesiąc temuocena: 9% 

   tak tak........a świstak siedzi i zawija w te papierki....................zapewne twój słoik byleJAKI zrobiłby z Warszawy Nowy Jork,albo boski raj.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 25 miesiąc temuocena: 75% 

   ~piszemy o populiście jakim, czy populiście trzaskowskim? Obaj są siebie warci

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mac 24 miesiąc temuocena: 85% 

   Ale zaraz, zaraz. Przecież mieszkańcy pisali w tej sprawie do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Nie otrzymali odpowiedzi? Trzeba napisać do Brukseli!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 23 miesiąc temuocena: 97% 

   Może trzeba kiedyś zgłosić do budżetu obywatelskiego likwidację budżetu obywatelskiego? I wtedy jak przejdzie, a pewnie przejedzie, byłoby z głowy :-)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~precz z budżetowymi brunatnymi niedźwiedziami 22 miesiąc temuocena: 95% 

   TO ZNAKOMITY POMYSŁ ! LIKWIDACJA BUDŻETU - z nazwy OBYWATELSKIEGO ! Grupki lobbystów się dorabiają na naszej wspólnej własności , zdrowiu , bezpieczeństwie i standardzie życia.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ola23 21 miesiąc temuocena: 97% 

   Zachować trzeba zieloną Dolinkę. - Niestety wiele pomysłów z budżetu obywatelskiego jest nieprzemyślanych. Można np. zgłosić zabetonowanie kawałka parku przy Kopie Cwila jako placu do tańca - i co będzie fajnie? Budżet obywatelski do zmiany.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JacekZ 20 miesiąc temuocena: 94% 

   Jedynym wyjściem jest zgłosić w tym roku do budżetu obywatelskiego projekt likwidacji nowego placu zabaw.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~moi 19 miesiąc temuocena: 23% 

   w tym "ptasim rezerwacie" roi się od psów wszelkiej rasy i wielkości i ich beztroskich właścicieli. To chyba właśnie ci wyszczekani przeciwnicy tego projektu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 40 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JKM 18 miesiąc temuocena: 34% 

   Dokładnie tak - "nie dla placu zabaw, bo nie będzie wybiegu dla piesków".

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lunapark zróbcie na Placu Bankowym 17 miesiąc temuocena: 89% 

   A co zrobisz z psami ? Dzieci wolą Dolinkę naturalną , zieloną , gdzie można wejść na drzewo , a nie „wesołe miasteczko z diabelskimi młynami na których ktoś chce zarabiać!

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 16 miesiąc temuocena: 24% 

   Dzieci wolą Dolinkę bez agresywnych psów i ich beztroskich właścicieli

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 15 miesiąc temuocena: 65% 

   Pies jest najczęściej przyjacielem człowieka w przeciwieństwie do takich przesiąkniętych nienawiścią plebsów,jak ty.. Niejednemu przeszkadza smród twojego papierosa,twoich zębów,albo jak drzesz mordę,co muszą znosić twoi sąsiedzi.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 14 miesiąc temuocena: 93% 

   Już głowa boli od tego uszczęśliwiania lokalnych społeczności pomysłami ludzi spoza tego rejonu. Ursynów też ma tego powyżej... Ale prawda taka - zawsze łatwiej i na pozór efektowniej zrobić place zabaw, kostką wyłożyć i leżanki/hamaki wstawić niż zainwestować w rekultywację cennego przyrodniczo terenu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cyklista 13 miesiąc temuocena: 26% 

   Dziwne, że policjanci nie zauważyli kilkudziesięciu osób stojących na ścieżce rowerowej. Mandat dla sprawcy wykroczenia jest w stałej kwocie 50 zł. Może jakieś dokształcenie + testy wzrokowe dla policjantów?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 miesiąc temuocena: 81% 

   Są tak samo ślepi na chodnikowych kolarzy i inne wykroczenia.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 34 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rowerem 11 miesiąc temuocena: 27% 

   Uważaj - jutro złapią cię jak przekraczasz prędkość autem

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sranna 10 miesiąc temuocena: 81% 

   No i ..uj ci tego, ze stali? Skoro kalesoniarz jedzie ulica albo chodnikiem choc obok ddr, to i piesi moga stac na ddr, nie? Poza tym jakies protesty non stop blokują ulice albo jakis szczeniak ekoekstremista siada na ulicy z durnymi eko plakatami i tez nic im sie nie dzieje.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 25 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 9 miesiąc temuocena: 100% 

   Święta racja. Tolerują za to pijany PLEBS na chodnikach i drogach rowerowych.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Popieram plac zabaw 8 miesiąc temuocena: 32% 

   Popieram naturalny plac zabaw. Tam jest bardzo dużo miejcca.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 7 miesiąc temuocena: 50% 

   Karyna uważaj bo cię MOPS skontroluje i zasiłek zabierze.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Precz z pisem 6 miesiąc temuocena: 42% 

   Precz z pisem.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NIE55 5 miesiąc temuocena: 75% 

   Stop niszczeniu miasta stołecznego przez obecnego cynicznego włodarza owego miasta! STOP!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 4 miesiąc temuocena: 45% 

   Trzaskowski wybrał krytykowany projekt czy warszawiacy?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna_a 3 miesiąc temuocena: 22% 

   Dlaczego wspieracie jakieś Pisowskie podejście do życia? Atak na budżet obywatelski, to atak na oddolną inicjatywę mieszkańców.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 47 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sranna 2 miesiąc temuocena: 82% 

   Nie wiem jakim dzbanem trzeba byc, zeby pitolic, ze kto przeciw temu durnemu projektowi z BO ten wspiera pisowskie podejscie do zycia.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 42 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 1 miesiąc temuocena: 17% 

   nie jest to nieuzasadnione.. "pisowskie podejście" to między innymi szczekanie na kogokolwiek kto ma inne zdanie. Podejście tzw. pisowskie nie jest obce również wyznawcom PO czy tam KO czy jak się to teraz nazywa.. nie umiecie się spierać na argumenty tylko wyzywacie od dzbanów...

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4503 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021