REKLAMAA1 SanGiovanni 01.03.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (GS)

  Popękane zapleśniałe ściany i podłogi oraz zapach rozwijających się grzybów w pomieszczeniach - niedługo ma się to zmienić. Zabytkowa leśniczówka w sercu Powsina przejdzie renowację. 

  Jeszcze do 2015 roku w tym budynku przebywali pracownicy Lasów Miejskich. Stara leśniczówka znajduje się tuż obok nowego Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej w Powsinie. To jedna z najciekawszych i najstarszych drewnianych budowli Warszawy. Pochodzi najprawdopodobniej z 1890 roku, ale być może jest jeszcze starsza.

  Leśniczówkę zamieszkiwał Wiktor Stephan, który pod koniec XIX wieku zaprojektował podział powierzchniowy Lasu Kabackiego. Budynek w 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków, czyli dosyć wcześnie jak na budowlę drewnianą. Od kilkunastu lat leśniczówka wymaga pilnej renowacji. Ściany i podłogi budynku są zagrzybiałe i zapleśniałe, a jego konstrukcja ma się coraz gorzej.

  Nie straci swojego uroku

  Remont starego drewnianego budynku będzie niełatwym zadaniem. Na wykonanie prac związanych z dachem, elewacją i wnętrzami firma wybrana przez ratusz ma 18 miesięcy.

  - Chcemy zachować budynek w jak najbardziej wiernej formie. Przed nami bardzo dużo skomplikowanych prac, ale jestem przekonana, że za półtora roku będziemy mogli zaprosić państwa na wielkie otwarcie - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

  Leśniczówka przy ul.Rydzowej jest jedynym tego typu budynkiem w Warszawie. Zdaniem stołecznego konserwatora zabytków budynek mimo remontu nie utraci swoich walorów historycznych.

  - Takich leśniczówek nie ma nie tylko przy Lesie Kabackim, ale w ogóle w całej stolicy. To dla nas sytuacja wyjątkowa, a obiekt ma niesamowitą wartość. Wraz z wojewódzkim konserwatorem zabytków bardzo długo uzgadnialiśmy ten projekt i poprzez remont w żadnym stopniu budynek nie utraci swoich walorów - podkreśla Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki.

  Kompleksowy remont obejmie nie tylko sam budynek, ale i tereny wokół leśniczówki. Zachowany zostanie układ przestrzenny wnętrz leśniczówki i ich historyczny wystrój. Na odnowionej elewacji budynku przywrócone zostaną detale architektoniczne, a sam obiekt zostanie zabezpieczony. Zakres inwestycji obejmie również roboty izolacyjne, murarskie, ciesielskie i konstrukcyjne. Powstaną też nowe instalacje: sanitarna, elektryczna i teletechniczna.

  Remont przeprowadzi firma Good Wood Szymon Jaraczewski za blisko 1,4 miliona złotych. Renowacja powinna zakończyć się w czerwcu 2023 roku.

  W przyszłości leśniczówka ma służyć edukacji dzieci i młodzieży, będąc jednocześnie jedną z filii Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej.

  ZOBACZ: Tak wygląda leśniczówka w Lesie Kabackim przed remontem

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 36
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mieszkaniec Imielina 4 4 miesiące temuocena: 100% 

   Czy ten Pan na zdjęciu naprawdę jeszcze pracuje na maszynie do pisania, czy ta maszyna to też zabytek wystawiony wyłącznie na pokaz?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JacekR 3 4 miesiące temu

   Wystarczyło sprzedać leśniczówkę za 3 tysiące Jackowi Kurskiemu (po cenach rynkowych oczywiście). Teraz nie byłaby ruiną. Lasy Państwowe jak zwykle wycinki robią, ale remont leśniczówki??? A po co?? A dlaczego nie zainteresował się budynkiem Konserwator Zabytków?? Czy czeka na niego prokurator ziobrowy??

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 2 4 miesiące temuocena: 100% 

   Ciekaw jestem dlaczego budynek został doprowadozny do takiego stanu. Normalny człowiek eksploatując budynek wykonuje niezbędne remonty i naprawy tak by nie doszło do jego degradacji. Przecież to nie był opuszczony budynek. Ktoś za niego odpowiadał.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~niedasię 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   Dlaczego budynek został doprowadzony do takiego stanu? To proste - trzeba umieć zarządzać. Dowód - wystarczy porównać dwa fakty: 1. Cyt. "Przed nami bardzo dużo skomplikowanych prac, ale jestem przekonana, że za półtora roku będziemy mogli zaprosić państwa na wielkie otwarcie - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska." 2. Elon Musk w ciągu 12 miesięcy zbudował ogromną fabrykę Gigafactory w Szanghaju, która produkuje 500.000 sztuk samochodów Tesla rocznie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.663 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.02.2022 - 25.05.2022