REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Od lipca opłaty za śmieci będą uzależnione od zużycia wody. Nad taką zmianą debatować będą warszawscy radni już w czwartek. Kontrowersje budzi proponowana stawka. Zdaniem stowarzyszeia Projekt Ursynów oznacza ona kolejną drastyczną podwyżkę opłat za wywóz odpadów. Miasto przekonuje, że odpowiada na prośby mieszkańców, a stawka wynika z rosnących kosztów.

  Od marca obowiązują nowe stawki opłat za wywóz śmieci w Warszawie. Mieszkańcy bloków płacą ryczałt: 65 złotych od lokalu, a mieszkańcy domów jednorodzinnych 94 złote.

  Wkrótce ten system naliczania opłat może przejść do historii. W czwartek warszawscy radni miejscy będą debatować na zmianami. Zgodnie z postulatami wielu mieszkańców miasto chce uzależnić opłaty za śmieci od zużycia wody. Zapowiadał to w lutym na spotkaniu z ursynowianami prezydent Rafał Trzaskowski.

  Zmiana sposobu naliczania opłat za śmieci niewątpliwie będzie korzystna dla osób samotnych, mieszkających w blokach. Oburzeni wprowadzeniem ryczałtu byli m.in. seniorzy.

  - Nie może być tak, że osoba samotna płaci tyle samo co pięć osób! Moi sąsiedzi ładują do windy po trzy worki i się cieszą z nowych opłat, bo jako większa rodzina zapłacą mniej, a mają lepsze dochody niż ja. Powiedzieli, że nie będą segregować, bo im się to nie opłaca! Odpowiedzialność zbiorowa może przynieść dramatyczne skutki - mówiła Ewa Zakrzewska, mieszkanka Ursynowa na lutowym posiedzeniu rady Ursynowa.

  Rodziny zapłacą więcej

  Projekt uchwały, nad którą w czwartek mają głosować radni, określa nową stawkę opłat za śmieci. Miasto zaproponowało 12,73 złotych za każdy 1 metr sześcienny zużytej wody. Wyliczenia dokonano na podstawie danych GUS o średnim zużyciu wody przez mieszkańca Warszawy w 2018 roku.

  - Zużycie wody na jednego mieszkańca w Warszawie wyniosło 47,5 m3 na rok - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Oznacza to, że miasto przyjęło zużycie blisko 4 metry sześcienne na mieszkańca w skali miesiąca. Szacunkowo więc, przy tym założeniu, nowe stawki za śmieci od 1 lipca mogą wynosić:

  • 1 osoba w mieszkaniu zużywająca 4 m.sześć. wody w miesiącu - 50,92 zł 
  • 2 osoby zużywające 8 metrów sześc. wody miesięcznie - 101,84 zł
  • 2 rodziców (po 4 m.sześć.) plus 2 dzieci (po 2 m.sześć.) - 152,76 zł

  Podkreślmy - są to szacunki - każdy musi sobie wyliczyć sam nową wysokość opłat, na podstawie zużycia w swoim mieszkaniu lub domu. Informację taką mieszkańcy bloków mają na fakturach rozliczeniowych za czynsz, a właściciele domów - na fakturze od wodociągów.

  Biorąc pod uwagę szacunki miasta, nowe zasady naliczania opłat dla większości oznaczają podwyżkę. Oszczędzą tylko osoby samotne (ok. 15 złotych) lub gospodarstwa zużywające bardzo mało wody lub ją mocno oszczędzające. Rodziny trzy, czteroosobowe, które mają przeciętne zużycie wody, zapłacą nawet o 100 proc. więcej. A przecież marcowy ryczałt już był skokową podwyżką.

  - Samo uzależnienie opłat za śmieci od ilości zużytej wody nie jest złym pomysłem. Po pierwsze, jest sprawiedliwsze niż ryczałt, a po drugie, to dobry krok w dobie walki ze zmianami klimatu. Jednakże oburzająca jest skala podwyżek. Przed reformami 4-osobowa rodzina płaciła 37 zł za odpady komunalne, a na skutek zmian będzie to nawet 200 zł. Jeśli do tego dojdzie kara za brak sortowania, to z miesięcznego budżetu takiej rodziny wyparuje aż 400 zł! To skandal! - mówi radny Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów, który przygotował własne wyliczenia.

  Maksymalna stawka, a i tak miasto będzie dokładać 

  Rzecznik urzędu miejskiego Karolina Gałecka twierdzi, że wyliczenia Projektu Ursynów są przesadzone, bo biorą się z "niemiarodajnych danych". Przypomniała też, że nowelizacja ustawy śmieciowej została przygotowana przez rząd, a samorząd ją tylko realizuje.

  Z czego jednak wynika proponowana stawka - 12,73 złotych za metr sześc. wody? Jest ona najwyższa spośród wszystkich gmin, które wprowadziły taki system rozliczania i maksymalna, jaką przewiduje ustawa śmieciowa.

  - To stawka wynikająca z coraz wyższych kosztów, które ustawa przerzuciła na mieszkańców. Przyjęliśmy maksymalną stawkę przewidzianą w ustawie, a i tak miasto będzie musiało dołożyć do budżetu systemu gospodarowania odpadami 490 mln złotych rocznie - mówi Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

  Koszt zapewnienia wywozu śmieci w stolicy w tym roku to 1,5 mld złotych, a od mieszkańców i firmy miasto zbierze ok. 1 mld złotych. To pokazuje, że system jest kompletnie rozregulowany, na co uwagę od dawna zwracają samorządy lokalne w całej Polsce.

  - Taka stawka wynika też z faktu, że przeforsowana przez PiS nowelizacja ustawy obniżyła maksymalne stawki dla firm. Dzisiaj deficyt dla hoteli, galerii handlowych i biurowców wynosi 200-220 mln zł rocznie. Tylko dlatego, że nie ponoszą one relatywnych względem kosztów opłat - dodaje Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

  Po zmianie przepisów skokowo wzrosła też tzw. opłata marszałkowska za każdą tonę śmieci złożonych na składowisku. W 2013 roku to było 35 złotych, w 2019 - 170 złotych, a w 2020 roku już 270 złotych. Wprowadzono też surowe zasady przechowywania i monitorowania odpadów, co podwyższyło koszty funkcjonowania zakładów zajmujących się przetwarzaniem śmieci. Małe firmy wycofały się z rynku, pozostali tylko ci duzi, którzy narzucają ceny. Podobnie jest z firmami odbierającymi śmieci - żądają kilka razy więcej za usługę, niż jeszcze parę lat temu. Bo nie mają konkurencji.

  W sumie koszt zagospodarowania odpadów w Warszawie wzrósł od 2017 roku aż czterokrotnie - z 300 zł do 1200 zł za tonę. 

  - To ma główny wpływ na cenę dla mieszkańca - wyjaśniał Paweł Lachowicz, dyrektor Biura Gospodarki Odpadami m.st. Warszawy na lutowej sesji rady Ursynowa poświęconej podwyżkom.

  Co uchwalą radni?

  Wysoką stawką zaproponowaną przez władze stolicy oburzeni są radni opozycyjni. PiS na forum rady miejskiej od samego początku apelował o rozliczanie opłat śmieciowych według zużycia wody, ale zdaniem radnych tego ugrupowania stawka jest za wysoka.

  - Jeśli dobrze pamietam to na komisji była podawana stawka około 9 zł za m3 wody, teraz nagle wzrasta to do prawie 13 złotych. Jestem właściwie pewny, że będziemy głosować przeciw. Wiceprezydent Michał Olszewski obiecywał przedstawić analizy systemu wodnego do końca lutego. Nie dostalismy żadnej informacji i nagle teraz prezentowana jest tak drastyczna uchwała - mówi Michał Szpądrowski, miejski radny z Ursynowa.

  O tym, że proponowana opłata jest bardzo wysoka wiedzą również radni Koalicji Obywatelskiej, która ma większość w Radzie m.st. Warszawy. Czy doprowadzą do jej obniżenia?

  - Fakt, stawka jest wysoka, ale trzeba spojrzeć szerzej na cały system odpadów. Niestety ceny odbioru odpadów wzrosły i stawka jest powiązana z kosztem ich odbioru - odpowiada Maciej Wyszyński, radny KO z Ursynowa.

  Nie wiadomo jeszcze czym zakończą się czwartkowe obrady. Przypomnijmy, władze Warszawy proponowały radnym w końcówce ubiegłego roku przyjęcie systemu rozliczania od powierzchni mieszkania. Niespodziewanie, rada przyjęła rozliczenie ryczałtowe. Poprawkę złożyli radni Koalicji Obywatelskiej, sprzeciwiając się propozycji prezydenta Trzaskowskiego.

  Nieoczekiwanie recepta na bolączki śmieciowe samorządów lokalnych może przyjść wkrótce ze sfer rządowych.

  - Rozmawiamy z kolegami w rządzie o zmianach w systemie gospodarowania odpadami, opłatach i rozwiązaniach. Czas kryzysu i pandemii to nie jest dobry moment, żeby tak drastycznie obciążać budżety domowe Warszawiaków, tak jak proponuje to uchwała - zapowiada Michał Szpądrowski ze stołecznego PiS.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 110

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 51
   WKURZONY
  • 35
   BRAK SŁÓW

  132Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~plo 132 18 dni temuocena: 24% 

   Widzę, że brejziaki nawet na ursynowskim forum trolują, jak mówił klasyk mają rozmach ....

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 131 18 dni temuocena: 73% 

   klasyk to mawiał: "ciemny lud to kupi" i miał na myśli także takich yntelygentów jak ty.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 130 18 dni temuocena: 94% 

   Opłata za śmieci powinna być (choć obecna ustawa na to nie pozwala) ponoszona przez firmy wprowadzające produkty na rynek. Oddzielne ceny dla papieru/kartonu, szkła, plastiku, metalu. Każda firma powinna deklarować ile jej produkt (opakowanie) zawiera poszczególnych surowców i za nie powinien płacić "opłatę śmieciową" samorządom. Oczywiście producent przerzuci te koszty na klientów. I dobrze. Bo wówczas każdy klient zapłaci dokładnie tyle za śmieci ile produktów kupił. Kupujesz dużo plastikowych opakowań? Nieważne ile m2 ma mieszkanie, ile zużywasz wody, płacisz za śmieci w chwili zakupu. A wywóz posegregowanych śmieci powinien być wówczas za darmo, poza śmieciami zmieszanymi, które do niczego juz się nie nadają, poza utylizacją w spalarni. I to system najsprawiedliwszy. Każdy płaci tyle, ile zaśmiecił.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~plo 129 18 dni temuocena: 32% 

   Dlaczego jak ktoś napisze prawdę o czo snowskim to komentarz jest usuwany?

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsyyNOW-- 128 18 dni temuocena: 80% 

   I bardzo dobrze, że usuwają wpisy pisowskich troli. Jak poddajesz czyjeś nazwisko w komentarzu, podaj też swoje :-) Poza tym kto to jest "czo nowski" bo nie znam?

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 16 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SzachMat 127 19 dni temuocena: 69% 

   Głosowaliście na PiS w parlamentarnych, nie zróbcie tego błędu w prezydenckich! Nowelizacja ustawy wprowadzona przez PiS obniżyła m.in. opłaty śmieciowe od firm (opłaty te pokrywają zaledwie 14% kosztów!), wprowadziła wyższą o 1100% opłatę środowiskową, a różnego typu wprowadzone przepisami tymi normy mocno zmniejszyło konkurencję, a firmy, które pozostały podwyższyły opłaty. Zagadka - chyba dość prosta: kto to ma pokryć??

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Waldek 126 19 dni temuocena: 25% 

   A ja czekam na dzien w ktorym w koncu przegraja zlodzieje z PO w Warszawie a wygraja kolejni zlodzieje z PiS;) a noz cos sie zmieni na lepsze, trzeba probowac w zyciu. Ta ekipa sie nie sprawdziła koniec i kropka.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 5 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 125 18 dni temuocena: 81% 

   @ Waldek - a ty tępy pisowski trollu to jesteś Waldek, Olo, kibic, norma, wydzielina, no name, echhh, Jan czy może jeszcze ktoś inny? Ile jeszcze nicków sobie wymyślisz? Nie zasrywaj tego forum swoimi wypocinami płatnymi 50 gr za posta, bo ludzie twoich odchodów tu nie chcą. Idź pisać na tvp info, tam będziesz dostawał brawa ilekroć kogoś oplujesz.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rakieta 124 19 dni temuocena: 34% 

   Głosowaliście na prezydenta T z Platformy to teraz macie podwyżkę śmieci niedługo czynsz od zarobków oraz za zimną wodę i ścieki

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~me too 123 19 dni temuocena: 100% 

   To sa skutki monopolu.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SzachMat 122 19 dni temuocena: 65% 

   Dokładnie! Małe firmy przez przepisy uchwalone przez PiS wycofały się z obsługi śmieci, zostały tylko nieliczne, duże, które dodatkowo mogą teraz dyktować warunki.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 15 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 121 13 dni temu

   Nie, SzachMat. Monopol to efekt ustawy z 2013 roku. I jedni i drudzy tu swoje dołożyli.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Waw-Waw 120 19 dni temuocena: 54% 

   Za podwyżkami stoi PiS przez uchwalone przepisy. Nie dajmy się zrobić w bambuko! Zużycie wody to ma być tylko proponowany miernik opłaty za śmieci - jeden z proponowanych sposobów naliczania, wysokiej niestety dzięki PiS, opłaty za śmieci. Kwoty podane to prognoza, przewidywanie - jak w każdym budżecie trzeba takie założenia przecież robić. Z powodu koronawirusa koszty te sporo pewnie wzrosną a przychody samorządu w czasie pandemii spadną, kto ma pokryć koszty systemu śmieciowego jak nie mieszkańcy? Ludzie nie dajmy się do cholery nabrać na retorykę PiS i TVPiS.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 119 19 dni temuocena: 38% 

   Szanowny przedstawicielu ratusza ! ukryty pod "Waw-Waw". Czy Wy naprawdę uważacie Nas za idiotów, a siebie: za tych światłych ? wiedzących wszystko ? robiących wszystko najlepiej ? Boicie się jak diabeł święconej wody ! Ujawnić mieszkańcom rzeczywiste koszty i poddać pod referendum warianty opłat w podziale odrębnie na: mieszkania, usługi i przemysł. Pieniactwo jakie tu podnosicie, dowodzi tylko jednego, że badacie grunt, przed zrobieniem ludzi w bambuko, zasłaniając się wyłącznie ustawą. Śmiechu warte i mam nadzieję, że Ci co nie są na Waszym garnuszku, nie pozwolą Wam na pozbawianie Nas prawa głosu w tak istotnej sprawie ! Pole popisu mają Ci wszyscy radni, aktywiści i inni walczący na co dzień o Wolność i Demokrację. Kto się boi jest niewolnikiem - rzekł już wieki temu, Grecki filozof Seneka.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 12 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 118 19 dni temuocena: 47% 

   Szanowny Panie Rafale Trzaskowski, Prezydencie Warszawy. Mam prawo jako rdzenny mieszkaniec tego miasta do: 1. Przedstawienia mi i moim współmieszkańcom prawdziwych danych liczbowych obrazujących rzeczywiste koszty ponoszone przy wywozie odpadów komunalnych zwanymi śmieciami i ich dalszego przekazania do składowania, utylizacji, przerobu lub innego ich zagospodarowania w tym dalszej odsprzedaży surowców wtórnych itp. 2. Przedstawienia wszystkich wariantów opłaty dla gospodarstw domowych w domach wielorodzinnych, jednorodzinnych itd. Bez pomijania jakiejkolwiek działalności gospodarczej i przemysłowej prowadzonej na terenie miasta st. Warszawy. 3. Rozpisania referendum dla właścicieli lokali mieszkalnych, usługowych itd. by mogli w demokratyczny sposób podjąć decyzję o formie opłaty za śmiecie. Jeśli nie podejmie Pan tych działań, to walka mieszkańców Warszawy z dyktaturą władzy, której Pan jest reprezentantem - będzie miała swoje uzasadnienie.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Waw-Waw 117 19 dni temuocena: 54% 

   Krzysztof - ale swoje wizje to przedstawiaj bezpośrednio w Ratuszu. Tu prezydent Trzaskowski obawiam się, że Ci nie odpowie. Mam nadzieje, że redakcja te wypociny Twoje będzie usuwać

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~As 116 19 dni temuocena: 45% 

   Za podwyżkami nie stoi pis tylko trzaskowski, nie dajmy się robic w bambuko!!! Najpierw drastyczna podwyżka a za kilka miesięcy następna???? Tamte niesprawiedliwe stawki mają zastąpić bajońskie sumy i to niby ma być sprawiedliwe??? Co ma zużycie wody do ilości wyrzucanych śmieci i skąd trzaskowski wie jakie to kwoty już dziś??? Skąd zna te kwoty już teraz??? Ludzie nie dajmy się do ch oler ry

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 115 19 dni temuocena: 66% 

   To wszystko dzięki działaniom PiS: zmniejszono opłaty za śmieci od firm(!!), wzrosła opłata marszałkowska od składowania odpadów (PiS!), "dzięki" nowelizacji ustawy przez PiS(!!) podwyższyły się koszty funkcjonowania zakładów zajmujących się przetwarzaniem śmieci, a małe firmy wycofały się z rynku - pozostali tylko ci duzi, którzy narzucają ceny(!) Podobnie jest z firmami odbierającymi śmieci - żądają kilka razy więcej za usługę, niż jeszcze parę lat temu. Bo nie mają konkurencji. Także tak działa właśnie PiS - zamieszanie, uchwalenie, zrzucenie na samorząd i udawanie, że to przecież nie ich problem i że chcieli dobrze. Dobra zmiana, tekturowe Państwo i najważniejsze - dobrze piszący, całodobowy długopis u prezydenta AD.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 114 19 dni temuocena: 80% 

   @ REDAKCJA - zamierzacie tolerować płatne, hejterskie wpisy zamieszczone przez dwóch (albo jednego) kmiotów? Szanujecie poziom tego forum i jego normalnych uczestników, jak również samych siebie. Miejsce na pusty hejst jest w publicznej szczujni.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olo 113 19 dni temuocena: 43% 

   W kolejnych wyborach mieszkancy na pewno będą pamiętać o tych dobrach jakie nam serwujecie i to jeszcze w tych trudnych czasach.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 112 19 dni temuocena: 61% 

   Drogi Olo, występujący także w tej dyskusji pod chyba 7 innymi nickami - też jestem zdania, że rząd PiS niezły nam numer wykręcił ustawą o gospodarowaniu odpadami!

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 19 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 111 19 dni temuocena: 60% 

   Zanim zaczniecie hejtować miasto czy prezydenta podziękujcie rządowi pismafia za ustawę dot. segregacji śmieci i kosztów z tym związanych.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wk...ny 110 20 dni temuocena: 49% 

   Poznań - 14zl/osoby Wrocław - 19/ osoby Łódź - 24/ osoby ... Warszawa ok 47/osoby to raczej minimum... Brawo prezydencie Rafałku:)

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NIE 109 20 dni temuocena: 44% 

   a co go obchodzą ceny jak mają najwyższe pensje, kilka aut, kilka chat, działki etc etc układy, układziki jednym słowem M.A.F.I.A. !!

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 23 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 108 20 dni temuocena: 78% 

   @"Wk...ny" oraz "NIE" - sam ze sobą rozmawiasz? :-)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 28 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kibic 107 20 dni temuocena: 27% 

   Natolina a co zabolało?:) przeciez to prawda ze tym miastem rządzi mafia a Ursynów to zawsze był lewacki. nie zapomnę jak byłem kiedys na meczu na szczytny cel dziennikarze tvn kontra dziennikarze tvp to nawet na boisku słyszałem obelgi wobec tvp i gwizdy jak byli przy pilce a oklaski jak nie strzelili gola. a tam grali młodzi dziennikarze wiekszosc ponizej 40 czy 30 no ale cóz poradzisz, to środowisko juz tak ma:) na szczescie na koniec meczu miedzy pilkarzami byla normalna, zdrowa atmosfera, wspolne fotki, podziekowania za mecz no ale Ursynów sie nie popisal:)

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 11 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 106 20 dni temuocena: 69% 

   "Kibic" / "wydzielina" / ... - no wiesz, pracować dziś dla TVP to raczej wstyd. Ale to już czas pokaże i osądzi - nie mnie oceniać. A Ursynów od zawsze jest normalny!!

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 27 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Normal 105 19 dni temuocena: 28% 

   Natolina napisz że pracujesz dla "Halo Ursynów" to zrozumiem to twoje śledzenie swoich wypowiedzi i odpisywanie innym:) a dzielnica jak dzielnica jedynie ją broni metro od początku wybudowania bo inaczej to byłaby zwykła dzielnica jak każda do której dojazd to tragedia i dojazd byłby beznadziejny:) ps za to jak wygląda dane miasto i jakie są ceny odpowiada prezydent tego miasta a nie rząd czy prezydent Polski także nie wiem skąd taki tok myślenia, a może jesteś z PO albo z rodziny?:)

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 9 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 104 19 dni temuocena: 77% 

   "Kibic" / "wydzielina" / "Olo" / i tam parę innych nicków Twoich jeszcze - masz jakąś obsesję? Jak wychodzisz na powietrze, to też w każdym czai się PO lub jego rodzina? Ooooo! To straszne! Podejrzliwość w stopniu maniakalnym chyba. Warto też podpisywać się jednym nickiem - łatwiej tak dyskutować. No chyba, że chcesz sam ze sobą rozmawiać i sobie przytakiwać jak jakiś klakier - historia zna i takie przypadki :)

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 20 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bezmyślności mówię NIE 103 20 dni temuocena: 92% 

   Zamiast przerzucać koszty na mieszkańców, zainwestować w nowoczesne. spalarnia śmieci , a nie wywóz i składowanie. Brak inwestycji, brak nowoczesnej instalacji do zagospodarowania odpadów. Zamiast zastanawiać się w jaki sposób podwyższać opłaty podać składniki kosztów gospodarowania śmieciami. Odbieranie, transport i zagospodarowanie (spalarnie, recykling ....) należy analizować te koszty i zmierzać do ich obniżania, a nie kombinować , jak nic nie robić i zarobić.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 102 20 dni temuocena: 64% 

   Też uważam, że rząd powinien wesprzeć Warszawę w takich inwestycjach. Tylko teraz na wszystko pieniędzy nie będzie. Teraz przez lata będzie wygodne wytłumaczenie: przecież był koronawirus.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 21 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~No name 101 20 dni temuocena: 34% 

   żeby stolica 40 milionowego kraju nie miala w 2020 roku obwodnicy, własnej spalarni śmieci a wodociągi sprzedane obcemu krajowi to.... no właśnie o czym my mówimy:)

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 12 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wydzielina 100 20 dni temuocena: 31% 

   Natolina i co jeszcze? może rząd powienien też wesprzec nieudolnego prezydenta Warszawy w kwestiach lgbt?:) przecież Rafałek taki mądry, ładny da sobie ze wszystkim radę, nie obrażaj go hehe

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 12 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 99 20 dni temuocena: 61% 

   Droga "wydzielino" / "No name" / "echhh" / "Jan" (to jedna osoba) - nie denerwuj się tak, ale chyba dobrze wiesz, że pewne inwestycje i wydatki realizowane są przez rząd a nie samorząd. Rząd PiS zrobi wszystko by samorządom "niezPiSiałym" utrudnić funkcjonowanie (zresztą taki przekaz szedł już przed wyborami samorządowymi wprost!). A przez to też ich mieszkańcom.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 19 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 98 19 dni temuocena: 83% 

   No i " wydzielina " okazała się śmierdzącym trollem , który podpisuje się wieloma nickami .

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jarkacz 97 20 dni temuocena: 63% 

   nie ma co płakać, rodziny powyżej dwóch osób dostają po pińćet, więc będą miały z czego zapłącic

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 96 20 dni temuocena: 65% 

   Brawo dla wyborców PiS. To przecież ustawa z parlamentu wprowadziła nowe zasady gospodarowania odpadami i koszty tego. Zrzucono to oczywiście na samorządy. Prosty lud da się przecież oszukać. Głosujcie dalej na prezydĘta Adriana D...ługopisa!

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak-nie-leming 95 20 dni temuocena: 30% 

   Wyjdź lemingu za swoją stodołę i sprawdź podwyżki w innych miastach.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 13 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 94 20 dni temuocena: 76% 

   Wojtek, ale trzeba byc konsekwentnym i powiedziec, ze ustawa z 2013 roku zlikwidowała konkurencję. Monopolista dyktuje teraz swoje ceny gminie i ta musi te koszty przerzucic na mieszkańców. Juz nie wspominajac o tym, ze przez tyle lat rzadow, Warszawa nie zbudowała spalarni śmieci. A ustawa PIS oczywiscie dorzuciła swoje.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 16 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 93 20 dni temuocena: 77% 

   Scott - zgadzam się z Tobą, i oni i oni są tu winni. Ale wkurzają mnie takie mocno politykujące komentarze trolli PiSu i wtedy tez odpowiadam. Najchętniej tutaj wogole tematu politycznego bym nie poruszał (pojęć Lemingi i czaskoski też bym nie chciał widzieć bo chodzi wtedy tylko o takie pseudo ataki). Sam chciałbym płacić za śmieci jak najmniej ale tez by system był sprawiedliwy do zużycia/śmiecenia

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sprawdzam 92 19 dni temuocena: 64% 

   Podaj jaka to "ustawa z parlamentu" wprowadziła obowiązek podwyższania stawek opłaty za śmieci ?

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 91 19 dni temuocena: 50% 

   Wszystko wskazano przecież w artykule. To dzięki działaniom PiS zmniejszono opłaty za śmieci od firm(!!), wzrosła opłata marszałkowska od składowania odpadów (PiS!), "dzięki" nowelizacji ustawy przez PiS(!!) podwyższyły się koszty funkcjonowania zakładów zajmujących się przetwarzaniem śmieci, a małe firmy wycofały się z rynku - pozostali tylko ci duzi, którzy narzucają ceny(!) Podobnie jest z firmami odbierającymi śmieci - żądają kilka razy więcej za usługę, niż jeszcze parę lat temu. Bo nie mają konkurencji. Także tak działa właśnie PiS - zamieszanie, uchwalenie, zrzucenie na samorząd i udawanie, że to przecież nie ich problem i że chcieli dobrze. Dobra zmiana, tekturowe Państwo i najważniejsze - dobrze piszący, całodobowy długopis u prezydenta AD.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak-nie-leming 90 20 dni temuocena: 34% 

   Szczególne gratulacje dla lemingów. Wyjdźcie za swoją stodołę i sprawdźcie, jakie były podwyżki w Warszawie, a jakie w innych miastach, szczególnie w tych, gdzie nie rządzi ferajna z PO. Płacimy za bubel Czajka, brak sortowni i przetarg za wywóz śmieci, w którym nie wzięto pod uwagę dobra mieszkańców. Dziękuję wam bardzo.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dsa 89 20 dni temuocena: 80% 

   no to jest przesada 160 zl dla rodziny

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~echhh 88 20 dni temuocena: 38% 

   Brawo dla wyborców prezydęta Warszawy i dla niego samego:) jest to najlepszy prezydęt jaki mógl sie nam trafić. ja bym jeszcze dodał opłatę "za karę" że ktoś ma dużo dzieci a co!:) i że chodzi do kościoła no i że nie nosi maseczki:) wywiesić w każdym bloku tęczową flagę a co:) pozdrawiam Myślących.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 87 20 dni temuocena: 66% 

   Brawo dla wyborców PiS. To przecież ustawa z parlamentu wprowadziła nowe zasady gospodarowania odpadami i koszty tego. Zrzucono to oczywiście na samorządy. Prosty lud da się przecież oszukać. Głosujcie dalej na prezydĘta Adriana D...ługopisa!

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 23 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 86 20 dni temuocena: 27% 

   Co za sk....ny takie niepewne czasy i jeszcze dokręcają śrubę!! moje dziecko zapytało mnie jak bylismy na spacerze "tato dlaczego autobusy jezdza caly czas puste"? no wlasnie. zobaczcie ile ludzi od poczatku "pandemii" omija komunikacje a rozklad jazdy jest ten sam. dlaczego? przeciez to ogromne koszty są! ale ten pseudo lewacki prezydencik Warszawy to nie ma pojęcia o niczym... ale kiedys za to wszystko odpowie, sprawiedliwa oliwa panie Czaskoski!

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 85 20 dni temuocena: 76% 

   Jan - to że ty siedzisz sobie w domu, nie oznacza ze inni nie dojeżdżają do pracy. Otwiera się coraz więcej miejsc, a dalej obowiązują limity 1/2 miejsc w komunikacji. Ludzie musza dojechać do pracy, do sklepu, zaraz do szkół. Dobrze, że komunikacja bez zmian choć pewnie generuje to duże koszty przy spadku dochodów z biletów (spada to na samorząd, rząd poratuje? - nie sądzę!). Jak utrzymają limit 1/2 miejsc to zaraz trzeba będzie zwiększyć ilość kursów bo ludzie stać nie będą i czekać przecież. Idąc twoim tokiem myślenia: Ten pseudo rząd nie ma pojęcia o niczym, Jarek pewnie nie wie jak skasować bilet oraz gdzie wchodzi się do metra centrum. Ale kiedyś za to odpowie! Czaskoski - nie ma takiego, sprawdź pisownię :-)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 19 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JA 84 20 dni temuocena: 13% 

   Wojutusi 40 wypad do piaskownicy zwanej PO i przestań odpisywać innym, płacą Ci ze każdemu kto negatywnie napisze odpisujesz?? a gdzie spalarnia smieci którą obiecywali lewaki z PO sie pytam?? kolejny qrva przekręt i kasa dla nich do podziału to samo przetarg na wywóz smieci tak stworzony zeby nikt wiecej nie wystartował. i tak można przytaczac przykłady super prezydentury Trzaskowskiego i w ogóle PO w Warszawie. PiS tez nie jest święty ale juz lepiej im to wychodzi niż temu tęczowemu Trzaskwoskiemu.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 3 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 83 19 dni temuocena: 81% 

   Masz 500+ więc nie płacz. Głosowaliście za państwem socjalnym pismafia, które obiecuje Wam ciągle nowe dodatki to nie dziwcie się, że wszystko drożeje. Państwo nie ma żadnych pieniędzy więc zanim zaczniesz cieszyć się z kolejnej obietnicy zastanów się kto za to płaci. Ale jak nie umiecie liczyć i popieracie tych patałachów, którzy kupili Was za 500+ to nie płaczcie tutaj później.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 82 19 dni temuocena: 91% 

   UWAGA , PISI TROLL . Ich obłuda nie zna granic . Jak Trzaskowski zmniejszył ilość autobusów , to wyli, że ludzie się tłoczą w czasie pandemi . Teraz wyją, że jeżdżą puste .

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 81 20 dni temuocena: 84% 

   Może po prostu przed nami takie czasy i łatwiej to będzie przełknąć, że trzeba będzie podejść do tematu w ten sposób: 1m3 wody to po prostu nieco ponad 22 PLN(!!). I wywóz śmieci gratis.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 80 20 dni temuocena: 0% 

   Nie bedzie latwiej przelknac. Wystarczy, ze ktos inny nie bedzie segregowal śmieci, to Ty za ten m3 wody zaplacisz 35 zł.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 0 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 79 20 dni temuocena: 77% 

   Ale w każdym systemie jeśli nie będziesz segregował to opłata może się podwoić :-( Czy to w systemie od ilości wody czy to od ilości osób czy to od metrażu czy to od worków.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 78 20 dni temuocena: 33% 

   W obecnym systemie moge zaplacic maks. 130 zl, czyli 65 zl wiecej. Wg liczenia za wode, przy braku segregacji zaplace ze 400 zl, czyli oplata mi wzrośnie o 335 zl. Dobra, przekonalas mnie, obecny ryczałt jest najlepszy.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 77 20 dni temuocena: 79% 

   @Scott - ale jaki ryczałt? Obecny 65 PLN? Ja za ryczałtem nigdy nie byłam :-) Poza tym mam nadzieję, że ryczałt odejdzie jednak na rzecz opłaty za śmieci bardziej zależnej od realu. Ryczałt 65 PLN od wszystkich równo (czy to 1 osoby w 30 m2 mieszkania czy 6 osób w 100m2) uważam za błąd.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hehe 76 20 dni temuocena: 56% 

   tak sie wlasnie zastanawiam czy jest sens w takim razie segregowac bo czy zapłace 200zł czy 220 czy 230 to mi juz ryba niech sobie Trzaskowski jedzie na wysypiska i sam segreguje, od każdej osoby zgarnie te 20zl/ osoby to bedzie milionerem:)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 75 20 dni temuocena: 100% 

   Ale co jest bardziej w realu? Że nie kupuje wody w butelce, tylko piję z kranu, to zaplace więcej za śmieci?? Nie, dzieki. Ten ryczałt właśnie mi sie zaczął podobać. Hmm, a moze pomysłodawcom od wody wlasnie o to chodziło?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 74 20 dni temuocena: 60% 

   No ja cały czas mam nadzieję, że system będzie bardziej związany z tym, czy ktoś realnie mieszka czyli zużywa to i owo - czyli pewnie z wodą. Ryczałt obciążą w sposób nierówny do tego, w jakiej ilości produkuje się śmieci - absolutnie nie jest sprawiedliwy! I nie pisze tu o wysokości ryczałtu ale o samej jego formie - że to stała opłata od każdego lokalu.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stanislaw 73 20 dni temuocena: 10% 

   Opłata śmieci powinna byc od metrażu mieszkania!! Kto jest za?

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 72 20 dni temuocena: 85% 

   A dlaczego od metrażu? Czy jedna osoba na 100m2 produkuje więcej śmieci od 4 osób na 40m2? Piszę to specjalnie by pokazać wadę tego systemu. Głównie wyrzucamy rzeczy codzienne (opakowania, jedzenie, czasem ubrania) a więc nie związane z metrażem. Domyslam się dlaczego Stanisław tak piszesz - pewnie mieszkasz w 5tkę w małym M i nie widzisz niczego więcej poza swój czubek nosa i swój portfel

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 23 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 71 20 dni temuocena: 81% 

   Tu sie z Wojtkiem zgodze. Metraz nie generuje śmieci. Podobnie zreszra jak nie generuje ich to, ze ktos dba o czystosc i sie myje.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 70 20 dni temuocena: 73% 

   Szanowny Panie Stanisławie, proszę sobie uzmysłowić, że żadna powierzania mieszkaniowa, nie wytwarza odpadów śmieci, tylko czynią to LUDZIE ! Owszem jest to istotne wyłącznie tylko w jednym przypadku, gdy jest to posesja i ma wokół siebie przestrzeń z której powstają "śmieci". Ale o to, by to nie dawało po kieszeni ich właścicielom, zadbali Ci, co uchwalali obecne przepisy. Więc Pana pomysł w jakiejś części jest dobry, ale trzeba by zmienić prawo. A to na dziś marzenie ściętej głowy. Oszustwo podawania ilości osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość jest do pokonania w bardzo prosty sposób. Ale do tego nie dopuszczą Ci, co mają w tym osobisty interes np. ukrywania lewych dochodów z wynajmu .... Ha ha ha I będą choćby i tu zaklinać rzeczywistość na wszelkie możliwe sposoby. Inną parą kaloszy są opłaty miasta, recykling i rzeczywiste koszty odbioru i dalszego postępowania ze śmieciami. Ale kogo to interesuje .... . Przecież ktoś na czymś musi zarabiać ...... Ha ha ha.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 69 20 dni temuocena: 91% 

   Krzysztof - jakim sposobem można zmusić ludzi by wszędzie ilość osób deklarowanych była zgodna z prawdą? Bo ja nie wiem, wiec mnie oświeć proszę.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pete 68 20 dni temuocena: 33% 

   Opłata za śmieci powinna być naliczana od liczby opróżnień pojemników (oczywiście uwzględniając wielkość pojemnika). A przede wszystkim powinna zostać przywrócony wolny rynek i konkurencja na rynku odpadowym (czyli stan sprzed lipca 2013 r.), ponieważ przy obecnej monopolizacji rynku (wynikającej z ustawy "śmieciowej"), bo inaczej i tak stawki będą z kosmosu. Jak monopoliści będą mogli przywalić stawkę z sufitu, to przywalą.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 5 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 67 20 dni temuocena: 77% 

   Pete - ale w bloku jest 100 mieszkań i kilka pojemników w śmietniku. Powiedzmy, że miesięczny koszt ich opróżnienia to np. 10000 PLN. Jak to rozliczyć na mieszkańców, skoro twój sąsiad z lewej mieszka sam, Ty mieszkasz np. we 3 osoby a Twój sąsiad z prawej w 6 osób. Każdy z Was raczej produkuje inną ilość śmieci (raczej wzrastającą wraz z ilością osób) - czy system ma po prostu podzielić koszt na 100 lokali i każdego z Was obciążyć opłatą 100 zł miesięcznie?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pete 66 19 dni temuocena: 14% 

   @Natolina Tak jak wszystkie inne koszty, czyli od 1m2 lokalu (we wspólnotach taki system jest obligatoryjny, w spółdzielniach rozliczenie może być np. od lokalu). Natomiast wspólnota, czy spółdzielnia powinna być rozliczana od liczby opróżnień. Największym problemem nie jest sposób rozliczenia kosztów wywozu i zagospodarowania odpadów. Czy będzie to wg. powierzchni, czy na lokal, czy od wody, to tak naprawdę ma mniejsze znaczenie. Najgorsze jest to, że drastycznie poszły w górę opłaty. W moim budynku opłata za śmieci (łącznie dla całej wspólnoty) wzrośnie (od lipca br.) ok. 12-krotnie w porównaniu do kosztów ponoszonych przed lipcem 2013

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 65 19 dni temuocena: 71% 

   Pete - od ilości pojemników można rozliczać dom jednorodzinny, który ma własny śmietnik. A nie blok! Dlaczego ktoś żyjący sam ma płacić tyle za śmieci co rodzina 5-osobowa? Wiem, jak naliczane są opłaty w blokach (np. za energię wspólną, koszty zarządu, sprzątanie, ochronę) - ale akurat opłata za śmieci musi być powiązana z ilością, jaką ktoś ich generuje. I powiem więcej - im bardziej rosną opłaty związane ze śmieciami tym bardziej muszą być one powiązane z ich realną, wytwarzaną przez każde gosp. domowe ilością.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 64 19 dni temuocena: 75% 

   Szanowny Panie "Wojtek 40". A zastanawiał się Pan kiedyś, dlaczego zlikwidowano obowiązek meldunkowy ? Podobno ograniczał wolność konstytucyjną .... itp. inne "bardzo mądre argumentacje" argumentacje. A co to za problem wprowadzić obowiązek meldunkowy dla pobytu czasowego, długoterminowego i stałego. Obowiązek zgłoszenia spoczywałby na właścicielu mieszkania. To tylko wstęp do dalszego procedowania. Ale Panu gwarantuję, że "lament" podnoszę do entej potęgi. Przeciw będą wyłącznie ludzie, dla których oszustwa, to jak powietrze potrzebne im do życia. Bowiem uczciwość mają wyłącznie na pokaz i wymagają jej od innych, ale od siebie samych to już nie i innym wara od nich ! Ha ha ha Zaczną bezmyślnie krzyczeć ....inwigilacja, konstytucja itp. nic nie znaczące dla tej sprawy hasła. Cdn.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 63 19 dni temuocena: 33% 

   Całe szczęście, że obowiązek meldunkowy zniesiono. To przeżytek. A jeśli teraz meldunek miałby być super pomysłem na pobieranie opłaty za śmieci to co w takim przypadku: zameldowany jestem z żoną tutaj w mieszkaniu w Warszawie. Tu płaciłbym opłatę. Ale posiadam jeszcze mieszkanie w górach i tam jeżdżę. Tam nikt zameldowany nie jest. A tam też śmiecimy. Co wtedy? Przecież za każdym razem przyjeżdżając na 1-2 tyg nie meldowałbym się tam czasowo - tak chyba nie ma nigdzie! Opłata stała za śmieci od osoby? Ok, ale nie wszyscy deklarują wszystkich. Poza tym nie ma mnie tam cały czas to w sumie dlaczego mam płacić tyle ile stały mieszkaniec? A jeśli opłata od wody to dla mnie ok - tam gdzie jestem tam zużywamy wodę i tam śmiecę czyli płace też za śmieci.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 62 20 dni temuocena: 64% 

   Ciekawe, w jaki sposób zużycie wody przekłada się na produkcję śmieci? Czyli co? Chora psychicznie babcia-zbieraczka, która wszystkie śmieci gromadzi w domu a wody nie zużywa prawie wcale, bo się nie myje, będzie miała eldorado? A ja oberwę po kieszeni za to, że ośmielam się biegać i jeździć na rowerze i potem bezczelnie brać prysznic, korzystając z wody, za którą i tak płacę? I jak to się ma do ilości śmieci, jakie produkuję? Przecież woda płynie rurami, w kartonach mi jej nie dowożą! A tak przy okazji, skoro wprowadzą te zbójeckie haracze, to z "segregowaniem śmieci", przynajmniej w moim wykonaniu, mogą się pożegnać. Niech zatrudnią ludzi do segregacji, przynajmniej ukradziona mi kasa pójdzie na jakiś lepszy cel.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 61 20 dni temuocena: 62% 

   Słabe to. Twoja staruszka jeśli się prawie nie myje, przecież może śmieci mnóstwo wyrzucać bo prawie za nie nie zapłaci. Mało logicznie to napisałeś!! ////// wg mnie przy sposobie obliczania opłaty za śmieci chodzi o wskaźnik który pozwoli jakos oszacować czy ktoś tam mieszka (czyli czy śmieci), ewentualnie ile osób mieszka itp - a woda takim miernikiem akurat jest

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 60 20 dni temuocena: 75% 

   Woda nie jest miernikiem, ta oplata promuje brudasów.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 59 20 dni temuocena: 71% 

   Scott - ponawiam prośbę o podanie dobrego wg Ciebie sposobu wyliczania opłaty za śmieci :-)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 58 20 dni temuocena: 25% 

   Liczba workow. A jak ustawa nie pozwala to liczby mieszkancow. Do opracowania system weryfikacji (np. przez spoldzielnie np. na podstawie zuzytej wody), przy jednoczesnie bardzo wysokich karach za zbyt niską deklarację.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 57 20 dni temuocena: 71% 

   Scott - ale juz ktoś tu napisał o tym i niestety obnażył ten system: w jaki sposób powstrzymasz kogoś by nie wrzucił do śmietnika worków kupionych w sklepie? (oczywiście śmieci będą bez żadnych danych tej osoby, np. same butelki lub obierki z warzyw). On śmieci wyrzucił bezpłatnie, nie zapłacił też za worek, nie zapłacił w wodzie - mozna uznać, że Ty za niego płacisz. A może gdyby zapłacił za swoje śmieci, także i ty płaciłbyś za nie np. w przyszłości mniej?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 56 20 dni temuocena: 44% 

   Niektóre osoby próbują skłonić mnie do wyjawienia mojego sposobu naliczania opłaty za śmieci ! O nie, nie tędy droga. Jak szanowny Pan i Pani chce go poznać, to niech poszperają we wcześniejszych postach jakie kiedyś pisałem, gdy wprowadzano tą obecną opłatę. Jak na razie, to widzę tylko same ochy i achy za opcją wodną, ALE BRAKUJE TEGO CO NAJISTOTNIEJSZE - POKAZANIA ZWIĄZKU ZALEŻNOŚCI ! Nadal oczekuję dowodu, że zużycie 1 m3 wody odpowiada powstaniu kubła śmieci ?

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 55 20 dni temuocena: 54% 

   No właśnie Krzysztof, uciekasz od krótkiej odpowiedzi bo boisz się jej słabości. Systemów naliczania opłaty (nie mówimy tu o jej wysokości!) może być kilka, który wg ciebie byłby sprawiedliwy (w miarę też tani, bez generowania kosztów wprowadzenia i stosowania itp): (1) od ilości osób w domu / (2) od metrażu domu / (3) od zużycia wody / (4) od zużycia prądu / (5) od ilości worków śmieci / (6) od każdej osoby wg Pesel czy miejsca składania PIT. Jeśli masz jakiś jeszcze , to podaj :-)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 54 19 dni temuocena: 50% 

   Coś Ty, szanowny Pan Krzysztof Ci nie poda. Nie próbuj go nawet skłaniać, aby Ci wyjawił ten sekret. To jakiś hrabia chyba :-) Bawią mnie ludzie, którzy mają przerośnięte ego.

   Edytowany: 19 dni temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mari-gold 53 20 dni temuocena: 57% 

   wojtek 40 wg ciebie jest sprawiedliwe że 1 osoba płaci 15 zł a rodzina 4 osoby 200 zł? reprezentujesz ratusz???? ludzie zaczną oszczędzać wodę co pogorszy higiene społeczeństwa a z tym i tak nie jest najlepiej już teraz, dodatkowo pandemia kto to wszystko wymyślił???

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 52 20 dni temuocena: 59% 

   MariGold - nie manipuluj proszę . Jeśli 1 osoba zużyje np. 3m3 wody to zapłaci 37 zł za śmieci. Skąd wyszło Ci te 15 zł? (Nie myje się ta osoba?) Jeśli 4 osoby zużyją po 3m3 to zapłacą łącznie około 150zl. Skąd to 200,-? (jeśli wg Ciebie 1 osoba zapłaci 15 bo zużyła mało wody to te same 4 osoby w rodzinie zapłacą tylko 60,- wiec dla ciebie chyba ok). Tak się właśnie manipuluje matematyką: co Ci pasuje to zaniżasz a z drugiej strony co ci odpowiada - podwyższasz. Przy okazji: podaj swój sposób naliczania opłat który byłby sprawiedliwy. PS. Zarzutu, że reprezentuję ratusz wole pomijać bo musiałbym zadać w podobnym tonie inne pytanie

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 51 20 dni temuocena: 50% 

   Domniemam, że wypowiadają się tu Panie i Panowie (z pominięciem ratuszowych klakierow) o różnym wykształceniu i profesji. Żadna z osób będąca za opłatą od wody, nie dowiodła jak to przekłada się na ilość śmieci ! Zaczynam wątpić w ich intelekt. Jeszcze raz apeluję do tych osób, które prą do opłat za śmieci od zużycia wody.... BY PRZEDSTAWIŁY ZALEŻNOŚĆ ILOŚCI ŚMIECI OD ZUZYTEJ WODY. Jeśli tego nie uczynią, to zastrzegam sobie prawo do nazywania ich przygłupami. Tylko proszę bez obrazy majestatu.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 50 20 dni temuocena: 75% 

   Krzysztof - to podaj jaki sposób wg Ciebie jest sprawiedliwy? Odrzucić należy deklarowanie ilości osób (bo ludzie zaniżają), obciążanie wg peseli i PIT (bo można mieć kilka mieszkań w różnych miastach), powierzchnię mieszkania (na małej powierzchni może mieszkać 5 osób jak i na olbrzymiej 2 osoby a śmiecić będą odwrotnie do powierzchni). Przypominam, że nie mówimy tu o wysokości opłaty (czasy kiedy płaciło się mało za śmieci minęły, z różnych powodów) tylko o sposobie naliczania opłaty. Czekam...

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mari-gold 49 20 dni temuocena: 35% 

   fakt, przełożenie zużycia wody na opłaty za śmieci świadczy o deficytach umysłowych a robienie tego w dobie pandemii zakrawa na terroryzm - ludzie zaczną oszczędzać wodę a choróbska, bród i wiruski będą się mnożyć ku chwale czaskowskiego i podobnych niemu einsteinów

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 6 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 48 20 dni temuocena: 63% 

   mari-gold - podaj proszę w takim razie jaki sposób wg Ciebie jest sprawiedliwy? Nie mówimy tu o wysokości opłaty ale o sposobie naliczania - pamiętaj! Nie proszę też o to, byś podała akurat ten sposób, który dla Ciebie będzie najlepszy pod względem kosztów, ale pytam o sposób łatwy, sprawiedliwy i szczelny

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 47 20 dni temuocena: 68% 

   Niestety ogólnie mówiąc mamy niezbyt mądre społeczeństwo. Powiązanie faktu, że tak naprawdę zwiększenie opłaty za śmieci związane jest bardziej z działaniami rządu niż z decyzją samorządu przekracza możliwości niektórych. Czasem sobie nawet myślę, że na rękę PiS jest to, że samorząd nie jest ich - to taki wygodny "chłopiec do bicia"

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bhawo 46 20 dni temuocena: 56% 

   niedługo będzie tak, że tyle co wydam na zakup żywności , to tyle samo wydam na wyrzucenie opakowań po tej żywności.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 45 20 dni temuocena: 57% 

   Tak niestety nasz kochany Jarkowy rząd nas łupi. Zmienia prawo i sprawy wykonawcze przerzuca na samorząd

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 12 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olo 44 20 dni temuocena: 52% 

   No nareszcie. Ryczałt był bardzo niesprawiedliwy, samotna osoba płaciła tyle, co wieloosobowa rodzina. Naliczanie od zuzycia wody nie tylko sprawiedliwe, ale i ekologiczne.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 43 20 dni temuocena: 63% 

   Woda nie generuje smieci. Ta metoda promuje brudasów, ktorzy beda brac kapiel 1 raz w tygodniu w sobote, w tej samej wodzie - ale to nijak sie bedzie miało do ilosci wyprodukowanych przez nich smieci.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zgrzyt 42 20 dni temuocena: 83% 

   Masz rację ...tylko że np ja mam własną wodę i własne szambo ( niestety) i przy 4 osobach co miesiac produkuje 10m3 szamba a nie 16 jak to mądrasie wyliczyli. Masz szambo to z automatu oszczędzasz wodę !!!

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 41 20 dni temuocena: 69% 

   Ludzie generują zużycie wody, śmieci, zużycie prądu itp. Nie ma ludzi - nie ma zużycia i nie ma śmieci. Jest jeden człowiek - pewnie zużywa mniej wody i mniej śmieci niż 4 osoby. Sprawiedliwie.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gość 40 20 dni temuocena: 90% 

   Tu jest błąd: 2 rodziców (po 4 m.sześć.) plus 2 dzieci (po 2 m.sześć.) - 127,30 zł Powinno być: 152,76zł Rodzina 4 osobowa.....dużo!!!

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 39 20 dni temuocena: 100% 

   Brawo, celna i bardzo ważna uwaga.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inga 38 20 dni temuocena: 100% 

   a firma recyklingowa suez notorycznie nie przestrzega harmonogramu odbioru ludzie segregują i serce boli jak te odpady zalegają

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szym 37 20 dni temuocena: 100% 

   co za bzdura? to jak to się niby opłacało rok temu przy starych stawkach??? na co idą te podwyżki? ja nie zauważyłem żadnej różnicy jako klient - mieszkaniec osiedla (oprócz widma srogiej kary i odpowiedzialności zbiorowej za niesegregowanie)

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 36 20 dni temuocena: 44% 

   Spytaj się rządu, to jest ich pomysł.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 35 20 dni temuocena: 78% 

   Uprzejmie jeszcze przypomne, ze ustawa z 2013 roku de facto zlikwidowała konkurencje, gmina wybiera odbiorce smieci i to od tamtej pory tocza sie te jałowe dyskusje, a pis dołożył swoją cegiełkę - czyli mozliwosc wyboru metody naliczania tylko sposrod 4. Ale Warszawa idzie w najbardziej idiotyczny, bo woda nie generuje smieci. Do tego dowalili jeszcze odrealnione bandyckie stawki. Jak juz wspomnialem, wszyscy są siebie warci.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 34 20 dni temuocena: 46% 

   Trzaskowski i jego kompanii już zacierają ręce, że uda im się wreszcie wprowadzić opłaty, takie jakie im sie podobają. Ich dotychczasowa argumentacja naliczania opłaty sieciowej od ilości zużytej wody jest dla idiotów i pozbawiona jakiegokolwiek sensu logicznego myślenia. Jeśli Towarzysz Trzaskowki i jakikolwiek zwolennik takiej opłaty dowiedzie zależność ilości śmieci od ilości zużytej wody, to pocałuję każdego z nich w miejce do którego słońce nie dochodzi w dowód swojej głupoty i szacunku dla ich pomyślunku. Czekam na dowód swojej głupoty ! Już wielokrotnie pisałem, że śmieci wytwarza człowiek, a nie woda przez niego zużyta !!! Więc opłata piwinna być skalkulowana o inne parametry jej naliczania. Dziś w dobie koronawirusa, gdy wszem i wobec wszyscy epidemiolodzy wołają by myć np, ręce i to długo pod bieżącą wodą, prać odzież i maseczki wielokrotnego użytku .... To jesteście wyobrazić sobie rachunki jakie będzie musieli płacić za śmieci liczone od jej zużycia !!! Tego chcecie!

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 33 20 dni temuocena: 71% 

   To podaj sposób pobierania opłaty za śmieci, który wg Ciebie byłby ok? Tylko pamiętaj aby zakładał realna sytuacje (a nie samą deklaracje ile ludzi jest w mieszkaniu) i był tani/łatwy w stosowaniu.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 15 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 32 20 dni temuocena: 68% 

   Ja uważam, że naliczanie opłaty za śmieci od zużycia wody ma sens. Ale idealny system mógłby zakładać, że domyślnie opłata ta jest od zużycia wody, każdy jednak mógłby mieć prawo do wybrania pisemnie ryczałtu (np. 150,- stałej opłaty od mieszkania).

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 15 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 31 20 dni temuocena: 80% 

   To nie on ma dawac sposob, jak to ma byc liczone. Nikt mu za to nie płaci. Wystarczy, ze utrzymujemy armie urzedników - więc niech sie w koncu wykażą.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 30 20 dni temuocena: 62% 

   150 zl za śmieci, buhahaha.. Odeslali cie tu na forum z ratusza?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 29 20 dni temuocena: 67% 

   Scott - przeczytaj raz jeszcze komentarz Wojtek40, może wolniej, może zrozumiesz, bo kiepsko coś z tym u Ciebie. Zaproponował wybór: domyślnie opłata od liczenia wody (czyli nic się nie zmienia), a jeśli nie chcesz, płaciłbyś ryczałt (jako opcja - teraz rozumiesz?). Logiczne, że taki ryczałt musi być dość wysoki jako opłata stała (ma trochę zniechęcać). Chcesz płacić mniej - płacisz wg wody. Masz dużą rodzinę albo zużywasz ogromne ilości wody - wybierasz ryczałt.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 28 20 dni temuocena: 71% 

   Scott - no właśnie się wykazali. Skoro opłata od powierzchni nie jest sprawiedliwa, to bardziej sprawiedliwa będzie opłata od ilości zużytej wody. I dla mnie ma to sens. Choć pewnie sama stawka powinna być niższa. Miara zużytej ilości wody pozwala coś powiedzieć o tym ile osób mieszka i czy tam przebywają. Nie ma Cię - nie płacisz, bo nie śmiecisz itp. Może Ty masz pomysł jak to naliczać lepiej i sprawiedliwiej? Nie mówimy tu o samej wysokości opłaty ale o sposobie jej naliczania. Zawsze też będzie tak, że każdy tutaj tak naprawdę nie wypowiada się na temat samego systemu pobierania opłaty tylko krytykuje to rozwiązanie, które dla niego personalnie jest niekorzystne - taka nasza mentalność

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 12 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 27 20 dni temuocena: 57% 

   Umiem czytac. I liczyc tez. A Ty umiesz? 150- 65 = 85. To jest kwota podwyzki wg Wojtka. Dlaczego ryczałt 150 a nie 65 jak teraz?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 26 20 dni temuocena: 57% 

   Natolina, jak wspomnialem nikt mi nie placi za doradzanie. To urzednicy biora pensje za wprowadzanie rozsadnych rozwiązań. Ale prosze, chetnie cos podpowiem. W korporacji robimy to tak, ze przy duzych projektach zamykaja nas w pokoju, ludzi oddelegowanych z roznych pionów i dostajamy dwa tygodnie na znalezienie rozwiązania. Prosze mi uwierzyc, to działa, za kazdym razem.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 25 20 dni temuocena: 67% 

   Scott - nikt nie chce, abyś opracowywał cały system za wynagrodzeniem :-) Napisz po prostu w jednym zdaniu jak naliczana opłata byłaby sprawiedliwa. PS. Ryczałt ze swojej natury musi być wysoki jeśli istnieje opłata zmienna - tu Wojtek40 zaproponował, że powinna być taka możliwość wyboru: albo płacisz wg zużycia wody (czyli może raz w m-cu 50 zł, a raz 70 zł, a raz 140 zł a raz może i 200 zł) albo wybierasz stały ryczałt 150 zł. To tak jak np. z biletem m-cznym (płacisz stałą opłatę, ale być może nie pojeździsz za dużo i taniej byłoby z biletami jednorazowymi) albo z abonamentem tel (płacisz 40 zł za nielimitowane rozmowy ale może zadzwonisz tylko 3x więc taniej byłoby z rozliczeniem minutowym) albo abonamentem do kina (płacisz m-cznie 80 zł i chodzisz do kina ile chcesz, ale może pojedziesz tylko 3 razy i zapłaciłbyś np. 60 zł za te bilety). Taka jest idea ryczałtu! I taka OPCJA ryczałtu powinna być dostępna jako wybór. Ja bym nie skorzystała, ale ktoś inny może...

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 24 20 dni temuocena: 80% 

   Natolina, to jeszcze raz. Jest grupa ludzi ktorzy kapia sie, albo beda to robic za chwile raz w tygodniu. Ja i moja rodzina prowadzimy aktywny tryb zycia, prysznic dwa razy dziennie (w moim przypadku rano po bieganiu i wieczorem przed snem) to norma. Cały czas sie zastanawiam... jakie tu jest przelozenie na ilosc generowanych przeze mnie smieci?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 23 20 dni temuocena: 60% 

   Scott - ja to rozumiem i się z Toba tu zgadzam, my też się kąpiemy :-) Ale uciekłeś od pytania: w jaki sposób opłatę naliczać? (nie pytam oo wysokość opłaty tylko o sposób naliczania!), napisz proszę :-)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 22 20 dni temuocena: 67% 

   Najlepiej od zuzytych workow. Ponoc ustawa nie dopuszcza, ale sa gminy w Polsce, gdzie to zostało wprowadzone i działa (kody kreskowe). Mozna tez od liczby mieszkańcow, choc to tez ulomne, bo ktos jest superoszczedny, inny tlucze tych smieci na tony. I tu juz zadanie np. dla takiej grupy roboczej, zeby opracowali rozwiazanie jak liczyc ludzi zanizajacych liczbe zamieszkalych. Tu sie mozna posiłkowac zuzyciem wody - ale wylacznie do weryfikacji czy deklarowana liczba nie została zaniżona. Do tego system wysokich kar. Znasz ludzi ktorzy teraz stracili prace? Bo ja kilka rodzin. Komus sie wydaje, ze 100 w te czy w tamta, to zaden koszt. Te 100 miesiecznie, to jest 1200 rocznie. Takie podwyzki w obecnym czasie (siedzimy w domach, wieksze zuzycie, czestsze mycie rąk, dokladniejsze warzyw, owoców) - jest delikatnie mówiąc nietaktem.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 21 20 dni temuocena: 80% 

   Scott - słabe te pomysły :-) 1) Opłata od ilości worków? Mieszkam w bloku gdzie jest zamykany śmietnik. Kamery mamy zainstalować? Przecież mając worki mogę w nocy wynieść 2x tyle w reklamówkach z biedronki. Nikt nikomu nie zabroni przynieść śmieci we własnych workach. Mamy zrobić elektroniczne śmietniki które otworzy kod kreskowy? Koszty? A śmietniki ogólnodostępne? A czy po wprowadzeniu takiej zasady jak piszesz w lasach będzie czyściej czy więcej śmieci - jak myślisz? Znów ludzie zaczną wywozić śmieci do lasu, tym razem po to by mniej płacić za wodę. To taki właśnie korporacyjny pomysł (zespół myślał, wymyślił, niby dobrze, każdy udaje że jest ok, klepie sie nawzajem po ramieniu, a dobrze w szczegółach już nie jest). (2) opłata od deklarowanej ilości osób? Twój sąsiad zgłosił 1 osobę, a mieszka we czwórkę. No i? W ogólnym rozrachunku płacisz tez za niego. Nie zmusisz nikogo do prawdy, ludzie zaniżają to /// masz jakieś lepsze pomysły ? bo na razie jestem rozczarowany

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 20 20 dni temuocena: 50% 

   Oczywiscie Wojciechu, lepsze jest dowalenie ludziom 150 zl.. Albo samorzadowe 12,73 zl za m3 wody dla smieci (tak tylko przypomne, ze teraz koszt samej wody to 9.85 zł). Tak jak powiedzialem, od wypracowania sposobu powinna grupa ludzi, ktorzy, a to biora pieniadze i wyszukanie przez nich jak najtanszych rozwiazan - bo to co ty proponujesz i ratusz, to znalezienie sobie frajerów do płacenia wiecej i wiecej, bo ktos nie wie jak w XXI wieku liczyc mieszkańców. To dowalimy tym, co juz i tak uczciwie płacą. Ja z kolei czekam na wyjasnienie, co ma zuzycie przeze mnie wody do kapueli, do ilosci produkowanych przeze mnie smieci? Bo poki co słabo, bardzo słabo.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 19 20 dni temuocena: 86% 

   Scott - sorry, znów uciekłeś. Nie mówmy o WYSOKOŚCI OPŁATY ale o SPOSOBIE JEJ NALICZANIA. Tu liczyłem na merytoryczne propozycje. Wysokość opłaty to inna sprawa

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 18 20 dni temuocena: 57% 

   Scott - a wg mnie jednak ilośc śmieci jest jakoś zależna od ilości zużytej wody. Jestem więc używam wodę, jestem więc śmiecę - dla mnie to proste. Choć wg mnie stawka za śmieci liczona od m3 wody powinna być niższa - to prawda. Opowiem na przykładzie swojej rodziny: 3 osoby, mieszkanie w Warszawie - gdy tu jesteśmy, kapiemy się i produkujemy śmieci. A więc będziemy płacić. Ale część życia spędzamy w inny m miejscu w Polsce - średnio rocznie to pewnie z 10 dni w m-cu, więc przez te dni zużywamy wodę tam a tu nie - więc tu nie płacimy za śmieci.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 17 20 dni temuocena: 33% 

   Juz napisalem. Najbardziej uczciwa jest od liczby wyrzuconych worków.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 16 20 dni temuocena: 86% 

   Scott - system taki wchodzi, mam 5 oznaczonych worków za które płace, dodatkowo wyrzucam 10 worków kupionych w Rossmanie. Powiedzmy ze płace za to 25 zł (po 5 od worka). I co? Twój sąsiad ma 1 oznaczony worek za który zapłaci 5,- ale jego żona jadąc co sobotę przez las zostawia tam 5 worków śmieci incognito, dodatkowo ich syn wieczorem codziennie wrzuca jeden mały woreczek do śmietnika otwartego w bloku obok. Ty zakupiłeś uczciwie 20 worków, płacisz 100,- I co wtedy z tym zrobimy?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 15 20 dni temuocena: 33% 

   Natolina, no to niech zuzyta woda sluzy do weryfikacji (najłatwiej pewnie przez spoldzielnie) zadeklarowanej liczby mieszkancow. Ja np. zuzywam mało śmieci, segreguję, ale dlaczego mam byc dodatkowo karany za zuzycie wody?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolina 14 20 dni temuocena: 75% 

   Scott - ale wracasz wtedy w sumie do systemu, który wiąże opłatę za śmieci z ilością wody zużytej, a tak tego przecież nie chcesz. :-) Dlaczego spółdzielnia ma decydować, czy zużycie 4m3 to 1 osoba czy 2 i obciążać odpowiednio za 1 lub 2 osoby opłatą śmieciową? A może ktoś kąpie się 3x dziennie i mieszkając sam zużywa 15m3 wody - kto mu zabroni? A może ktoś uwielbia szum wody i woda u niego leci po kilka godzin dziennie? - stać go, ma prawo. Ale śmiecić będzie mało. I co?

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 13 20 dni temuocena: 33% 

   Nie wracam. To tylko wskazuje spoldzielni, ze liczba osob tu mieszkajacych moze byc wyzsza niz zadeklarowana, ale o tym nie przesądza. Natomiast to wg Ciebie czy Wijtka skoro ktos sie lubi pluskac, to z automatu ma placic wiecej za... śmieci;).

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ghjkl 12 20 dni temuocena: 50% 

   powiązanie opłaty za smieci z wodą to pomysł radnych PIS(proszę sprawdzić ich poprawki z ostatniej sesji "śmieciowej") Wielkość stawki to pomysł rządu PIS(proszę przeczytać ustawę o gospodarowaniu odpadami)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 11 20 dni temuocena: 50% 

   W takim razie po raz chyba pierwszy w życiu zgadzam się z PiS: opłata za śmieci wg zużycia wody (lub innego czynnika, który weryfikuje czy i jak nieruchomość jest zamieszkiwana)

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mari-gold 10 20 dni temuocena: 69% 

   radni już zdecydowali rodzina 4osobowa może płacić okolo 190- 220 zł miesiecznie - stawki bandyckie, pizzeria na dole która generuje 3/4 śmieci w naszym śmietniku płacić będzie 59 zl ?!!!! myjcie rece póki czas już niedługo Polska brudem i smrodem płynąca, brawo czaskoski @company

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 9 20 dni temuocena: 89% 

   Przy stwierdzonym braku segregacji oplata x2, czyli 380 zł - 440 zł. Za same śmieci.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec 5 8 20 dni temuocena: 83% 

   Działalność gospodarcza płaci od pojemnika a nie od wody. Rząd ustalił maksymalna stawkę 54zł za pojemnik.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kamilu 7 20 dni temuocena: 14% 

   3 miesiące temu PiS i Projekt Ursynów zachwalały taką metodę naliczania opłat. Mają co chcieli i krytykują. Co za ludzie!

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 6 20 dni temuocena: 89% 

   Wszyscy sa siebie warci. Co nie zmienia faktu, ze stawkę prawie 13 zl za m3 wody to mogl zaproponowac tylko jakis pustak na wysokiej samorządowej pensji utrzymywany z naszych podatków, i dla ktorego 100-200 zł w tą czy w tamtą to jak splunąć. Trzaskowski z Kempą sie mocno przejadą na tej podwyżce. Jeszcze teraz gdy ludzie masowo tracą prace i nie mają z czego rodzin utrzymać.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Scott 5 20 dni temuocena: 54% 

   Te stawki to bandytyzm w czystej postaci. A sama metoda naliczania bedzie promować brudasow.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 4 20 dni temuocena: 58% 

   Pamiętajmy, że nowelizacja ustawy śmieciowej została przygotowana przez rząd, a samorząd ją tylko realizuje.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 20 dni temuocena: 82% 

   Nie, nikt o tym nie będzie pamiętał, bo kto by sobie zawracał głowę sprawdzaniem przyczyn. Lepiej przecież wylać wiadro pomyj na realizujących chore ustawy. I rząd doskonale o ty wie, że za ich ustawy zostaną obwinione samorządy. Ale trudno też nie zauważyć, że powiązanie produkcji śmieci ze zużyciem wody jest idiotyczne.

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • bospapieros 2 20 dni temuocena: 83% 

   to ciekaw jestem jak będą płacic myjne samochodowe,baseny, knajpy.

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ha 1 20 dni temuocena: 100% 

   Ty będziesz za nie płacił, jak i każdy mieszkaniec

   Edytowany: 20 dni temu

   oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3678 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020