REKLAMAA1-SanGiovanni--01-09----30-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Od 6 maja znów będzie można korzystać z rowerów miejskich Veturilo. Rząd przychylił się do apeli i w najnowszym rozporządzeniu epidemicznym zniósł zakaz korzystania z miejskich wypożyczalni rowerowych.

  Zakaz działalności miejskich systemów rowerowych, takich jak warszawskie Veturilo, został wprowadzony rządowym rozporządzeniem 31 marca, a później przedłużony do odwołania. Decyzja oburzyła wielu użytkowników Veturilo. Rząd potraktował bowiem rowery nie jako uzupełnienie transportu publicznego, ale jako rekreację.

  - To absurd i złe rozwiązanie. Przy zachowaniu środków ostrożności rowery miejskie są dobrą alternatywą dla komunikacji miejskiej. Ja na przykład korzystałem z Veturilo przy dojazdach do pracy. Po wprowadzeniu zakazu narażam się w autobusie i metrze - mówił nam Michał z Ursynowa, użytkownik Veturilo.

  Zakaz dla rowerów, brak zakazu dla hulajnóg

  O wycofanie zakazu apelowali do rządu samorządowcy, miejscy drogowcy, operator systemu, ale też jego użytkownicy, którzy wysyłali maile w ramach konsultacji społecznych do projektu nowego rozporządzenia epidemicznego. 21 kwietnia list do premiera w tej sprawie napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

  - W warunkach pandemii głównym problemem związanym z poruszaniem się po mieście jest zachowania odstępu od innych oraz długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach. Rower miejski jest więc bezpieczniejszą alternatywą dla przejazdów metrem, autobusem, tramwajem, taksówką czy wypożyczonym samochodem. Dostrzegło to wiele metropolii w Europie wprowadzając zachęty dla rowerzystów w postaci darmowych przejazdów (Paryż) czy poszerzania pasów rowerowych na jezdniach (Berlin). W Finlandii korzystanie z rowerów jest wręcz rekomendowane jako element spowalniający rozprzestrzeniania się wirusa - stwierdził prezydent stolicy.

  Zakaz używania rowerów miejskich dziwił także z tego powodu, że nie były nim objęte prywatne wypożyczalnie rowerów, a tylko te samorządowe. Przepisy nie dotyczyły innych indywidualnych środków transportu, np. hulajnóg elektrycznych, skuterów czy wypożyczania samochodów.

  Rząd luzuje obostrzenia

  Refleksja przyszła wraz z otwarciem lasów, parków oraz pozwoleniem na rekreację. W sobotę, 2 maja wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące obostrzenia. Zniesiono w nim zakaz funkcjonowania miejskich systemów rowerowych. Można je uruchomić już w najbliższą środę, 6 maja.

  Nextbike, operator Veturilo, nie ogłosił jeszcze ponownego startu rowerów miejskich, zrobi to w ciągu najbliższych dni. Jednoślady dla zachowania bezpieczeństwa najpewniej, tak jak przed wprowadzeniem zakazu, będą dezynfekowane. Użytkownikom zalecane będzie również jeżdżenie w rękawiczkach i unikanie korzystania z terminali. Rowery od kilku lat można wynająć przy użyciu aplikacji mobilnej. Robi to już 90% użytkowników Veturilo.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 108

  • 46
   BARDZO PRZYDATNY
  • 23
   ZASKOCZONY
  • 30
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Stanislaw 6 4 miesiące temu

   Kiedy nowa kostka zamiast starych płyt chodnikowych wzdłuż samej ulicy al.KEN od metra Ursynów ( ul.Bartoka) do ulicy Ciszewskiego? czekamy!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NieGlosuję! 5 4 miesiące temuocena: 37% 

   To prezes JK powinien być zadowolony - kartę ze swoim głosem i głosami innych można rowerkiem będzie można podwieźć do skrzynki i wrzucić.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rechot 4 4 miesiące temuocena: 64% 

   Na usilną prośbę m.in. Pana Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, rząd zezwolił na uruchomienie miejskich wypożyczalni rowerów. Wreszcie będzie można bezpieczniej dojechać do pracy, odreagować po całym dniu lub zażyć rozkoszy z zrobienia sobie wycieczki. Ogrom radości. Zapewne zapobiegnie to ponoć licznym załamaniom nerwowym wśród młodzieży i dorosłych. A uratowanie jednego istnienia jest przecież bezcenne. Ale czy zrobiono rachunek strat ? Czy zostało to już wkalkulowane w tzw. Skutki uboczne – by ładniej to brzmiało. Bo kto zaręczy, że na rowerki nie wsiądą bezobjawowi roznosiciele koronawirusa ? No kto ! Ale ok. Tym to sposobem szybciej dojdziemy do drugiej fali epidemii. A że do Pana Boga przeniosą są jacyś tam ludzie, to co to nas dziś to obchodzi. No bo jak tu żyć bez rowerków. Nie jestem przeciwnikiem luzowania zakazów, ale czyżby życie ludzkie przestało być najcenniejsze ? O które tak się troszczy np. marszałek senatu Pan Grodzki ! A teraz proszę huzia na Józia ….. .

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lukasz436 3 4 miesiące temuocena: 53% 

   W biedronce wózków nie spotykasz, w autobusie jeżdzisz nie trzymając się za poręcze itd itd itd

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3627 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020