REKLAMAA1 SanGiovanni 01.01.2023 - 31.03.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 grudnia 2022, 14:35 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (UM)

  W sobotni wieczór na Starym Mieście i Trakcie Królewskim rozbłyśnie świąteczna iluminacja, a prezydent odpali choinkę na placu Zamkowym. We wszystkie grudniowe weekendy oraz w czasie świąt Trakt Królewski stanie się deptakiem. Z kolei odpalenie ursynowskiej choinki nastąpi w Mikołajki.

  Stroiki, świetlne girlandy i lśniące dekoracje - tak będzie wyglądać tegoroczna iluminacja świąteczna w centrum Warszawy. Mimo trwającego kryzysu energetycznego i ekonomicznego stolica z niej nie rezygnuje, ale w tym roku lampki będą świecić krócej.

  Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego iluminacja będzie gasnąć przed północą – wyjątkiem będą noce z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia. Ma to przede wszystkim wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się o energooszczędne diody eko-LED. 

  Dodatkowo świąteczne światełka rozjaśniają ulice, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu spacerowiczów. To kolejny z powodów, dla których Warszawa nie zdecydowała się całkowicie zrezygnować z ozdób

  - mówi Monika Beuth, rzeczniczka stołecznego ratusza.

  Rozmiar tegorocznej iluminacji bożonarodzeniowej został jednak ograniczony. Decyzję tę podjęto dwa lata temu, gdy zawierano trzyletnią umowę z firmą, która przygotowuje iluminację.

  Gdzie zobaczymy świetlne ozdoby?

  Podobnie, jak w poprzednich latach świąteczne ozdoby rozbłysną na Trakcie Królewskim (iluminację na Nowym Świecie finansują kupcy i sklepikarze), placu Zamkowym i Starówce – m.in. na ulicach Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta.

  Największa atrakcja, czyli choinka, zdobić będzie plac Zamkowy. Uroczyste odpalenie choinki przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego zaplanowano na najbliższą sobotę, 3 grudnia o godz. 19. 

  Na Ursynowie też stanie choinka bożonarodzeniowa - pod ratuszem. Jej odpalenie z udziałem burmistrza zaplanowano w Mikołajki, czyli we wtorek 6 grudnia o godz  16.

  W centrum miasta nie zabraknie też innych świetlnych dekoracji. Spacerowicze wsiądą do „tramwaju konnego” przy pomniku Mikołaja Kopernika, zobaczą „figury szachowe” na skwerze ks. Twardowskiego i wejdą do „altany dla zakochanych” na skwerze Hoovera. Świąteczne lampki ozdobią też 123 latarnie i 63 drzewa. Iluminacja będzie zdobić śródmiejskie ulice do 5 lutego.

  Spacer Traktem Królewskim

  Trakt Królewski od najbliższego weekendu stanie się deptakiem. Droga od palmy na rondzie de Gaulle’a do placu Zamkowego zostanie zamknięta dla samochodów w nocy z piątku na sobotę, a auta wrócą tam w poniedziałek przed świtem.

  Jak zapowiedział stołeczny ratusz, tak będzie także w kolejne weekendy: 10-11 grudnia i 17-18 grudnia.

  Dodatkowo w okresie świąteczno-noworocznym, czyli od 24 grudnia do 1 stycznia, Trakt Królewski przez cały czas będzie wyłączony z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową. Odcinek ten stanie się deptakiem także przy okazji święta Trzech Króli – od 6 do 8 stycznia.

  W związku z tym swoje trasy zmienią autobusy komunikacji miejskiej. W czasie, gdy Trakt Królewski będzie zmieniał się w deptak, linie 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 będą kierowane na trasy objazdowe.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~miama 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   Grrrrry....: "odpalenie choinki" - co to ma być, relacja pana Mietka, mechanika z warsztatu "wszystkich marek" z Konopnicy??! Nie można poprawnie: "Światełka włączy/zapali prezydent". "Światełka rozbłysną na choince". "Iluminacje zapali prezydent", itd., itp.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4572 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023