REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 lutego 2019, 14:42 komentarzy 2

  (TS)

  Nie miał w Polsce konkurencji. Wygrał prawie 1700 gonitw i przejdzie do historii jako najlepszy w kraju dżokej. Był też wybitnym trenerem. Mieczysław Mełnicki, przez kilka dekad związany ze służewieckim torem wyścigów konnych, odszedł w wieku 80 lat.

  Swoje życie poświęcił pracy z końmi. Jako piętnastolatek zadebiutował we Wrocławiu. Po dwóch latach przeniósł się do Warszawy i tu, na służewieckim torze, odnosił największe sukcesy jako dżokej, a później trener. Do tej pory nie tylko nikt nie pobił jego rekordu zwycięstw, ale się nawet do niego nie zbliżył. Podczas swojej ponad trzydziestoletniej kariery wygrał aż 1663 razy!

  Mieczysław Mełnicki ma na swoim koncie również wyczyn, o którym mówił cały świat. W 1984 roku w ciągu trzech tygodni wygrał Derby w trzech różnych państwach na dwóch koniach. W Austrii na ogierze Neman, w Czechosłowacji na ogierze Juror oraz na warszawskim torze, ponownie dosiadając Nemana.

  Po latach najcieplej jednak wspominał klacz Demonę, na której w 1964 roku wygrał najważniejsze gonitwy na Służewcu oraz St. Leger w Wiedniu. Jak sam mówił, miał do niej takie zaufanie, że mógłby na niej jeździć z zawiązanymi oczami i trzy dni płakał po tym, jak uderzył ją batem podczas wyścigu. Nigdy tego nie powtórzył. To właśnie imieniem Demony, Mełnicki nazwał swoją służewiecką stajnię, którą prowadził prawie 30 lat.

  Trener Andrzej Walicki i dżokej Mieczysław Mełnicki podczas rundy honorowej z Korabem, zwycięzcą Derby w 1985 r. fot. Andrzej Klimek

  Dziesięciokrotnie wygrał nagrodę Derby, aż w 1988 roku otrzymał propozycję zostania trenerem. To były czasy, gdy nie można było tej funkcji dzielić z byciem dżokejem. Jak twierdził po latach, żałował tej decyzji, bo ścigając się na torze, miał szansę wygrać nawet dwa tysiące razy.

  Jako trener specjalizował się w szkoleniu koni arabskich. Najwięcej dumy dostarczyły mu zwycięstwa Marvina El Samawiego, który był niepokonany w 13 kolejnych startach. Za ten i inne sukcesy, 16 lat temu został wybrany trenerem roku.

  Szkolił prawie do ostatnich dni

  Ursynów również uczcił wybitnego dżokeja i trenera. W 2013 roku, z okazji 60-lecia jego pracy na wyścigach konnych, w ratuszu odbył się uroczysty benefis. Mieczysław Mełnicki opowiadał wówczas między innymi o tym, jak mądrym koniem była Demona, bo choć lubiła cukier, to nie chciała go brać od obcego. Inicjatorką wydarzenia, była ówczesna radna Magdalena Sokołowska.

  - Był niezwykłym człowiekiem, oddany swojej pasji i potrafiący zarażać ją innych. Był wielkim wzorem dla pokoleń jeźdźców. Szkolił prawie do ostatnich swoich dni, dzielił się doświaczeniem i wielką dobrocią. Miał wspaniały kontakt z młodzieżą. Nie można sobie wyobrazić służewieckich wyścigów bez niego. Będzie nam go bardzo brakowało - mówi dziś Sokołowska.

  Historia Mieczysława Mełnickiego, legendarnego zawodnika i trenera opisana jest w pełnej anegdot książce Wojciecha Zielińskiego „Żokej”.Jest tam m.in. histora jednego z odcinków serialu "Lalka" Ryszarda Bera "Wielkopańskie zabawy"(1977 r.). Mełnicki zagrał tam dżokeja Yunga, ale honorarium za tę rolę otrzymał dopiero po dwóch latach bo... kierownictwo produkcji filmu nie znało jego adresu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

  • 43
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~gajfa 2 ponad rok temu

   To był dżokej zawsze jeżdził do przodu to as wraz z Jerzym Jednaszewskim najlepsi nasi dżokeje. Mełnicki sznowany był przez graczy i nigdy nie słyszałem złego słowa na jego temat. Cześć jego pamięci.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 1 ponad rok temu

   Dobrze, że poprawiliście imię i nazwisko ;) To był świetny dżokej i nietuzinkowy człowiek.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4715 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022