REKLAMAA1-DZIELNICA-BO-02-12----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 lutego 2019, 12:13 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Podróże zagraniczne większości z nas kojarzą się z relaksem i możliwością odpoczynku od codziennych obowiązków. Niestety, zdarza się, że to co miało być przyjemnością stanowi źródło stresów. Zagubiony bagaż to jedna z tych sytuacji, które mogą całkowicie zepsuć urlop. Warto jednak wiedzieć, że w takich przypadkach możemy domagać się odszkodowania.

  Zagubiony lub uszkodzony bagaż

  Bogata oferta tanich linii lotniczych sprawia, że coraz chętniej korzystamy z samolotu jako środka transportu. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że dzięki niemu znacznie szybciej i wygodniej możemy dotrzeć do miejsca wymarzonego urlopu. Pobyt na wakacjach skutecznie zepsuć mogą jednak problemy z bagażem, a warto wiedzieć, że jego uszkodzenielubzgubienie wcale nie należy do rzadkości. Planując podróż samolotem warto więc odpowiednio zabezpieczyć walizki umieszczając informację z kontaktem zarówno na zewnątrz bagażu, jak i w środku na wypadek, gdyby uległ on uszkodzeniom. Dobrym pomysłem jest też sfotografowanie zawartości już spakowanej walizki, co będzie pomocne w przypadku zgłoszenia poniesionych strat przewoźnikowi lub ubezpieczycielowi. A co jeśli bagaż zostanie zagubiony? Zgodnie z Konwencją Montrealską mamy wówczas prawo do odszkodowania wynoszącego maksymalnie ok. 1200 euro, przy czym ostateczna kwota, jaką otrzymamy w dużej mierze zależy od samego przewoźnika.

  Jak ubiegać się o odszkodowanie?

  Jeśli zorientujemy się, że nasz bagaż został zagubiony lub uległ uszkodzeniu, powinniśmy będąc jeszcze na lotnisku zgłosić ten fakt w biurze obsługi i wypełnić tzw. PIR, czyli formularz nieprawidłowości bagażowej. Aby ubiegać się o odszkodowanie musimy ponadto złożyć reklamację do przewoźnika pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiednich terminów. W przypadku uszkodzonego bagażu mamy 7 dni na reklamację licząc od dnia jego otrzymania, zaś przy opóźnionym lub zagubionym bagażu termin ten wynosi 21 dni od dnia lotu. W składanym dokumencie warto ubiegać się o zwrot kosztów związanych z koniecznością zakupu podstawowych przyborów toaletowych czy przedmiotów podstawowego użytku, jakich w wyniku zagubienia walizek zostaliśmy pozbawieni. Oprócz tego można wnioskować o zwrot kosztów poniesionych za naprawę uszkodzonego bagażu lub też związanych z odbiorem osobistym odnalezionego bagażu.

  Pamiętajmy, że linie lotnicze, których usługi reklamujemy, prawdopodobnie zażądają przedstawienia określonych dokumentów, takich jak wspomniany wyżej formularz PIR, karty pokładowe czy paragony potwierdzające poniesione w związku z zagubieniem bagażu koszty. Przydadzą się z pewnością również zdjęcia zawartości walizek, o których mowa była wcześniej. Warto przy tym zaznaczyć, że linie lotnicze zazwyczaj nie biorą odpowiedzialności za wartościowe rzeczy pozostawione w bagażu przez pasażerów. Dlatego takie rzeczy jak biżuterię, sprzęt elektroniczny czy aparaty fotograficzne najrozsądniej jest spakować do bagażu podręcznego albo zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie.

  Ubezpieczenie turystyczne

  Niezależnie od przysługującego nam prawa do odszkodowania od przewoźnika w przypadku zagubionego bagażu, możemy również przed podróżą zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne. Oferta jest bardzo zróżnicowana i w zależności od wybranego pakietu mogą skorzystać z niej zarówno osoby podróżujące w celach biznesowych, jak i turyści czy miłośnicy sportów ekstremalnych. Taka polisa pozwala również ubezpieczyć bagaż, warto jednak pamiętać o ustalonych w ogólnych warunkach umowy wyłączeniach odpowiedzialności, które mogą spowodować odmowę wypłaty odszkodowania, wśród których wymienić można m.in. pozostawienie walizek bez opieki czy przewożenie wartościowych przedmiotów, jak np. biżuteria, karty płatnicze lub gotówka. Należy też zwracać uwagę na wysokość sumy gwarantowanej przez ubezpieczyciela w razie zagubienia bagażu, bo tylko od jej wysokości zostanie wypłacone odszkodowanie.

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~P. 1 10 miesięcy temu

   Zagubiony bagaż się zwykle odnajduje. Trzeba tylko pomóc linii lotniczej go znaleść - podać wszystkie niezbędneminfirmacje, itp. Zdarzyło mi się to przynajmniej 20 razy, i zawsze bagaż się znalazł. Bardzo rzadko ginie naprawdę.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2811 sekundy
  REKLAMAA2-NATPOLL--12-12-2019----11-01-2020