Zamknij

Odwiedź króla Stasia i Jana III Sobieskiego. Ruszył "Darmowy listopad"

14:20, 05.11.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:30, 05.11.2018
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Tylko w listopadzie każdy może skorzystać z bezpłatnych atrakcji w Łazienkach Królewskich, Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum w Wilanowie oraz Krakowskim Zamku Królewskim na Wawelu. To już 4. edycja akcji w ramach „Kultury Dostępnej”.

Zainicjowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedsięwzięcie odbędzie się już po raz siódmy. Tradycyjnie, oprócz Zamku Królewskiego w Warszawie, swoje wrota otworzą Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a w Krakowie - Zamek Królewski na Wawelu.

W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości, listopadowej akcji towarzyszyć będzie hasło przewodnie „Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości”.

Zamek Królewski w Warszawie

Na chętnych czekają w Zamku m.in. weekendowe spotkania poświęcone odzyskanym dziełom z naszej kolekcji oraz historii powojennej odbudowy gmachu. Z okazji wyjątkowej rocznicy pracownicy muzeum zachęcają nie tylko do zwiedzania ekspozycji stałej, ale także monumentalnej wystawy "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej". Niezwykle obszernej ekspozycji, syntetyzującej dzieje zmagań o suwerenność kraju w latach 1914-89, towarzyszyć będą lekcje muzealne, spacery tematyczne, wykłady, oprowadzanie kuratorskie oraz pokazy filmów.

W ramach akcji "Kultura dostępna" możemy bezpłatnie oglądać: apartamenty Wielki i Królewski, Galerię Lanckorońskich (m.in. obrazy Rembrandta – Uczony przy pulpicie i Dziewczyna w ramie obrazu), Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, wystawę multimedialną Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie, apartament księcia Józefa Poniatowskiego oraz kolekcję kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą (bezpłatne wejściówki dostępne na miejscu w Sieni), a także Arkady Kubickiego.

Po bezpłatne wejściówki trzeba się udać do kasy Zamku Królewskiego (wejście Bramą Zegarową). Obowiązuje limit wejść na konkretną godzinę

Godziny otwarcia: wt. – sob.: 10:00–18:00 (pt. do 20:00); niedz.: 11:00–18:00 - ostatnie wejście: 17:00 (pt. 19:00)

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

W Łazienkach Królewskich od 3 do 30 listopada zwiedzać można będzie bezpłatnie Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów (wtorek-niedziela, godz. 10:00-18:00), Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby (wtorek-niedziela, godz. 10:00-16:00) oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wtorek-niedziela, godz. 10:00-16:00), gdzie - oprócz ekspozycji stałych, takich jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne - zobaczymy wystawę czasową "Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945".

Darmowe wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w muzealnych kasach. Na ich podstawie można dodatkowo skorzystać z 20 proc. rabatu w kawiarni "Niepodległa. Miejsce spotkań" (wejście od Al. Ujazdowskich, przy Ogrodzie Botanicznym UW). 

Głównym wydarzeniem "Darmowego listopada" w Łazienkach Królewskich będzie wystawa czasowa "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości", poświęcona historii polskich orderów i odznaczeń, którą oglądać można będzie od 9 listopada 2018 r. w godz. 10:00-18:00 w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Podchorążówce.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Znajdujący się najbliżej Ursynowa pałac wilanowski przygotował weekendowe atrakcje edukacyjne. 10 i 11 listopada co godzinę od 10:00 do 15:00 (w niedzielę bez godz. 14:00) odbędą się spacery po pałacu dla dorosłych pt. Dziedzictwo odzyskane. Z kolei w ten sam weekend o godz. 11:00 i 13:00 muzum zaprasza na spacery po parku. W dniu Święta Niepodległości o 12:00 i 14:00 rozpoczynają się spacery rodzinne z dziećmi od 12. roku życia, podczas których wysłuchamy opowieści o wiktorii chocimskiej, która utorowała hetmanowi koronnemu Janowi Sobieskiemu drogę do korony Rzeczypospolitej.

Będzie też coś dla dzieci nieco młodszych - od 8. roku życia. 10 listopada o 10:30 zaczną się warsztaty rodzinne "Opowieści zza biurka" poświęcone niezwykłej historii rokokowego biurka z 1745 roku, znajdującego się muzeum. Dzień później, również o 10:30 odbędą się podobne warsztaty dla dorosłych. Uczestnicy poznają wówczas dawne techniki introligatorskie i samodzielnie wykonają oryginalne notatniki.

Informacje i rezerwacja: tel.: 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16), e-mail: [email protected].

Dotychczasowe edycje "darmowego listopada w rezydencjach królewskich" cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Skorzystało z nich już ponad 700 tys. osób. Zeszłoroczna edycja akcji przyciągnęła 176,2 tys. zwiedzających. W tym roku organizatorzy spodziewają się frekwencyjnego rekordu, ze względu na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Warto więc zarezerwować wejściówki z odpowiednim wyprzedzeniem.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

radomskoverradomskover

1 2

'' Król Staś'' nie no jaj sobie robicie? Ten jurgieltnik zdrajca powinien byc wymazany z pamieci Polaków tak samo jak ta łajdacka polska magnateria. Król Sobieski to znów ignorant i totalna polityczna fajtłapa . Moze i duzo bzykał ta francuską prostytutke i agentke francuskiego króla ale polityk z niego był żaden. Zamiast pozwolic na zniszczenie wiednia i Austri ten romantyczny idiota słuchał watykanu i zachodniej europy. Turcy do tej pory nie moga uwierzyc ze ten palant naprawde wygrał i pomógł Habsburgom którzy Polski i Polaków nienawidzili. 18:22, 05.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Arcykról Polski,  WiArcykról Polski, Wi

0 0

Nie Staś tylko Król Stanisław August Poniatowski. Co do Króla Jana III Sobieskiego to zapoczætkował nadawanie tytułu Szambelana w Polsce.. Król Stanisław August Poniatowski też ten tytuł nadawał. To taki fundament dyplomacji królewskiej.


22:05, 05.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%