REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Po ponad trzech tygodniach przerwy znów będzie można odwiedzić Ogród Botaniczny PAN w Powsinie. Z powodu epidemii będą ograniczenia, m.in zamknięta dla zwiedzających zostanie oranżeria, a w dni robocze wstęp do ogrodu będzie możliwy dopiero po południu. Podczas zwiedzania obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

  Ogród Botaniczny, ulubione miejsce odpoczynku nie tylko mieszkańców Ursynowa, od lat przyciąga tłumy zwiedzających. O każdej porze roku, a szczególnie wiosną, jest tu co podziwiać. W tym roku z powodu epidemii od 15 marca wstęp do ogrodu mieli tylko jego pracownicy. Od najbliższej soboty - 25 kwietnia - to się zmieni. 

  - Otwieramy się dla zwiedzających. Liczymy, że odwiedzi nas wiele osób, które mogąc wreszcie legalnie wyjść z domu, będą chciały odpocząć w naszym ogrodzie. Niestety oranżeria będzie niedostępna, bo jest to obiekt zamknięty, z bardzo wąskimi ścieżkami, na których nie ma możliwości zachowania dwumetrowego odstępu między osobami, a jest on wymagany na naszym terenie - mówi Małgorzata Szymańczyk z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. 

  Na teren ogrodu będzie można wejść zarówno przez bramę głowną, jak i wejściem od strony Lasu Kabackiego, która jest szczególnie popularna wśród spacerujących ursynowian.

  Podczas zwiedzania trzeba będzie przestrzegać również nakazu noszenia maseczek. Wszyscy, którzy nie będą przestrzegać obostrzeń wprowadzonych na czas epidemii oraz lekceważyć uwagi obsługi zostaną poproszeni o opuszczenie ogrodu bez możliwości ubiegania się zwrot za bilet wstępu.

  Krócej w dni powszednie

  W weekendy i święta (a więc także w tę sobotę i niedzielę) ogród można zwiedzać w godz. 9:00-20:00. W dni powszednie czas otwarcia skrócono do zaledwie pięciu godzin. Wstęp możliwy będzie tylko między 15:00 a 20:00. Decyzja ta spotkała się z niezadowoleniem wielu osób, które twierdzą, że spowoduje to większy tłok i uniemożliwi spokojne zwiedzanie, tym, którzy mogliby przyjść wcześniej.

  Swoją decyzję ogród tłumaczy względami bezpieczeństwa zarówno odwiedzających, jak i ogrodników, którzy właśnie o 15:00 kończą pracę.

  - Mamy kilkudziesięciu pracowników, do których zazwyczaj nasi goście blisko podchodzą, pytają o poszczególne rośliny. Ze względu na epidemię nie chcemy do tego dopuścić, dlatego - dopiero jak oni skończą pracę - będą mogli wejść zwiedzający - tłumaczy Małgorzata Szymańczyk. 

  Każdego dnia obsługa będzie pilnować, aby w tym samym czasie na terenie ogrodu nie przebywało za dużo osób. Dlatego apeluje, aby zwłaszcza w weekendy wybrać się na zwiedzanie już o 9:00 albo dopiero po 17:00 kiedy ruch jest mniejszy. W przeciwnym wypadku trzeba się przygotować na stanie w kolejce przed bramą. Osoby posiadajace roczne lub sezonowe karnety wstępu będą wpuszczane osobnym wejściem.

  Co właśnie kwitnie w ogrodzie?

  Ci, którzy wejdą na teren ogrodu, będą mogli nacieszyć oczy wiosennymi kwiatami, w tym bardzo rzadkimi gatunkami.

  - Można zobaczyć jak kwitnie psiząb - roślina, która swoją nazwę zawdzięcza kształtowi cebuli, przypominającemu wyglądem biały kieł. Jest też szachownica perska o niezwykłych czarnych kwiatach i szarozielonych liściach. Mamy też ponad sto gatunków i odmian magnolii, a do tego pięknie kwitnące azalie, tulipany i szafirki - mówi dr Marta Monder z Ogrodu Botanicznego.

  Podziwiać można też japoński ogród pełen kwitnących wiśni oraz obsypane kwiatami drzewka brzoskwini, a wkrótce jabłonie i inne drzewa owocowe.

  ZOBACZ WIOSNĘ W OGRODZIE BOTANICZNYM W POWSINIE:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 41

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~biegam w lesie 2 6 miesięcy temuocena: 25% 

   Warto poszerzyc alejki, zeby zandarmeria wojskowa mogla rozjezdzac samochodami nie tylko las kabacki, ale i ogrod botaniczny. Taki ogrod bez aut zandarmerii znaczaco traci na atrakcyjnosci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kasia3c 1 6 miesięcy temuocena: 28% 

   Ogród botaniczny w obecnej sytuacji powinien zaorać cały swój teren i posadzić ziemniaki i kapustę! Reglamentacja żywności to kwestia kilku tygodni w mojej opinii. Przerwy w dostawie wody i prądu są całkowicie prawdopodobnie. Cały naród powinien skupić energię na produkcji żywności! Wielkie gospodarstwa rolne trzeba natychmiast upaństwowić!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2135 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020