REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 listopada 2022, 08:06 komentarzy 9
  TBM podczas przeładunku

  TBM podczas przeładunku (GDDKiA)

  Jedzie robić konkurencję dla tunelu POW, a nawet nim nie przejedzie! Ogromna maszyna do wiercenia tuneli przejedzie przez Ursynów. Największe zestawy transportowe będą miały ponad 70 metrów długości i wagę 500 ton. Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień.

  Na Podkarpaciu w ciągu trasy S19 powstanie drugi najdłuższy - zaraz po POW - tunel w Polsce. Czymś trzeba go jednak wydrążyć. Posłuży do tego ogromna maszyna TBM - Tunnel Boring Machine (z ang. Maszyna Drążąca Tunel). Niebawem jej transport wyruszy z Opola - gdzie drogą morską i Odrą  trafiła z Hiszpanii. Punkt docelowy: Babica Kolonia pod Rzeszowem. Zanim jednak jednostka w częściach dotrze na plac budowy, zaliczy jeszcze objazd przez... Warszawę. 

  Skąd taka trasa naokoło? Wszystko przez ogromne rozmiary maszyny nazywanej pieszczotliwie „kretem”. Ma ona w sumie aż 112 metrów długości - jest nieco większa od pełnowymiarowego boiska piłkarskiego - i posiada tarczę o średnicy 15 metrów - czyli mniej więcej tyle, co dwie ustawione obok siebie bramki. Nawet rozmontowanej machiny nie da się przewieźć w całości najprostszą drogą.

  - Takie parametry to również wyzwanie dla obiektów drogowych. Cała trasa została zaplanowana, a poszczególne odcinki i obiekty inżynierskie poddane szczegółowym ekspertyzom pod kątem przyjęcia tego niecodziennego transportu - mówią drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

  Przejazd przez Ursynów

  Przejazd maszyny przez Warszawę będzie wyglądał następująco: najpierw zjedzie z trasy S8 na trasę S2 na węźle Opacz. Następnie dojedzie do węzła Puławska i tam zjedzie na ulicę. Nie będzie więc przejeżdżać przez tunel POW. Skręci w ul. Puławską, Pileckiego, a potem ulicami Ciszewskiego i Rodowicza „Anody” dotrze do Doliny Służewieckiej. Tam zjedzie w ul. Wilanowską i dalej ul. Przyczółkową dojedzie do węzła Warszawa-Wilanów, gdzie z powrotem wjedzie na trasę S2. 

  fot. GDDKiA

  Cały transport zostanie podzielony na czternaście zestawów transportowych w trzech konwojach. Zestawy będą musiały utrzymywać między sobą odpowiednią odległość. Stąd też cały „peleton” będzie mierzył ok. 4,5 km długości! Wrażenie robi także ciężar transportu. Pojedynczy zestaw do największych części razem z ładunkiem będzie ważył 500 ton.

  fot. GDDKiA

  Mieszkańcy i kierowcy będą mieli dużo czasu, żeby przyjrzeć się konwojowi. Będzie się on poruszał z maksymalną prędkością 10 km/h. Transport TBM będzie odbywał się tylko w godzinach nocnych między 22 a 6 rano. Mimo tego drogowcy apelują do kierowców o ostrożność.

  - Nie tylko wielkość ładunku i optymalizacja trasy przejazdu są tutaj wyzwaniem. W takich sytuacjach priorytetem jest bezpieczeństwo użytkowników dróg. Transport, mimo że w godzinach nocnych, to jednak będzie odbywał się pod ruchem na drogach publicznych. Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa policji - zwracają uwagę drogowcy. 

  Jeden przejazd z Opola do Babicy może potrwać nawet 25 dni. Ostatni transport ma dotrzeć pod Rzeszów pod koniec stycznia przyszłego roku. Pierwszy ruszył w niedzielę 11 listopada. GDDKiA będzie na bieżąco informować o jego położeniu. Na Ursynowie prawdopodobnie pojawi się dopiero w grudniu, o czym powiadomimy na Haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 252

  • 81
   BARDZO PRZYDATNY
  • 72
   ZASKOCZONY
  • 58
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 6
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 22
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Leszek 9 15 dni temuocena: 20% 

   przejadą koło domu Jarosława Kaczyńskiego

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misiek 8 16 dni temuocena: 33% 

   Z Opola do Rzeszowa przez Warszawę... Bareja by tego nie wymyślił...

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Surowy Kalafior 7 16 dni temuocena: 25% 

   A nie mogli bezpośrednio płynąc d Rzeszowa Dunajem???

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paulo 6 16 dni temuocena: 45% 

   Jestem ciekaw, jak długo będą trwać remonty dróg po takim konwoju. No... hejterzy, do dzieła!

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gucio 5 16 dni temuocena: 100% 

   @Paulo - nikt nie będzie hejtowal Twojej niewiedzy. Policz ciężar ładunku i liczbę osi na które się ten ciężar rozkłada i nagle się dowiesz, że nie przekroczy to ciężaru zwykłego ładunku.

   Edytowany: 16 dni temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nie_Ja 4 18 dni temuocena: 71% 

   3 razy dłuższa trasa i zapewne zdemolowana Warszawa, bo nikt nie chce płacić prywatnej autostradzie A4 za szkody.. Od 30 lat wybierani idioci dbają by Polska nadal była republiką bananową. Każda z dotychczsowych 4 letnich kadencji powinna kończyć się 8 letnim wyrokiem więzienia.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~syta 3 18 dni temuocena: 100% 

   Kiedy konkretnie konwój będzie jechał przez Ursynów?

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tubylec 2 18 dni temuocena: 63% 

   Czy remont ulic po przejeżdzie tego konwoju?

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 1 18 dni temuocena: 100% 

   Heh, czyli wspaniałe wiecznie dziurawe i zakorkowane A4 nawet do transportu się nie nadaje? Nowe, nie znałem...

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4679 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023