Zamknij

Okna dachowe dostępne na rynku. Jakie okna dachowe wybrać?

09:39, 06.07.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 09:40, 06.07.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Przestrzeń poddaszy domów, budynków wielorodzinnych, a także komercyjnych coraz częściej wykorzystywana jest jako powierzchnia użytkowa. Wysoki dach umożliwia stworzenie bezpośrednio pod dachem salonu, sypialni, łazienki oraz innych pomieszczeń codziennego użytku. Instalacja odpowiednich okien pomoże w efektywnym wykorzystaniu przestrzeni, podnosząc komfort mieszkania oraz tworząc oryginalną aranżację wnętrza.

Rodzaje okien dachowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli okien połaciowych. Najczęściej wybierane są okna obrotowe, otwierające się wzdłuż osi, mieszczącej się najczęściej w połowie wysokości okna. Inną możliwością są okna uchylno – obrotowe, które można otwierać do góry lub obracać o 180 stopni, co jest szczególnie przydatne w trakcie czyszczenia szyb. Na rynku dostępne są również okna kolankowe (otwierane uchylnie lub na bok), okna balkonowe (po otwarciu tworzą balkon), pojawiają się także elementy doświetlające nieotwierane, które atrakcyjnie przedłużają okna dachowe w dół.

Obsługa okien dachowych

Komfort użytkowania okien zależy od sposobu ich otwierania. Miejsce umieszczenia klamki zależy od preferencji użytkownika, jednak warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, zapewniających największą ergonomię ich obsługi. W przypadku wysoko zamontowanego okna, sprawdzi się dolny sposób otwierania. Dzięki temu obsługa okna nie będzie wymagała stania na palcach ani wyciągania ręki i będzie komfortowa nawet dla niskich osób. Dolne otwieranie uniemożliwia jednak umieszczanie pod oknem mebli. Swobodę w rozkładzie wnętrza dają natomiast okna z otwieraniem górnym. Dzięki uchwytowi w górnej części ramy, miejsce pod oknem może zostać wykorzystane. Taki sposób otwierania będzie komfortowy w przypadku, gdy ściana kolankowa ma nie więcej niż 130 cm. Alternatywą jest system podwójnego otwierania, z klamką w dolnej części, oraz uchwytem do otwierania w drugiej. Taki system umożliwia komfortowe otwieranie okien zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić pod oknem biurko czy kanapę.

Automatyczne systemy sterowania oknami

Dla okien znajdujących się bardzo wysoko, bez swobodnego dostępu, stworzone zostały systemy automatycznego sterowania. Elektryczne lub solarne silniki zamontowane na górze okna sterowane są za pomocą pilota. Warto rozejrzeć się w poszukiwaniu wygodniejszych alternatyw. Firma VELUX oferuje możliwość kontroli okien z górnym otwieraniem z elektrycznym sterowaniem za pomocą aplikacji w telefonie – opcja ta dostępna jest dla osób korzystających z systemu VELUX ACTIVE. Oprócz komfortu wynikającego z możliwości zamknięcia wszystkich okien jednym przyciskiem, system oferuje innowacje takie jak wbudowany czujnik deszczu, automatycznie zamykający okna w czasie niepogody. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane systemy kontroli. VELUX ACTIVE, oprócz możliwości sterowania oknami, markizami i roletami za pomocą smartfona, udostępnia system automatycznej wentylacji pomieszczeń oraz ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem mieszkania. Dzięki czujnikom kontroli jakości znajdującym się wewnątrz oraz bazując na danych pogodowych z internetu, nawet będąc poza domem można sterować klimatem poddasza. Systemy automatycznego zamykania okien są jednocześnie energooszczędne oraz ciche.

Wybór okien

Szeroka oferta okien dachowych dostępnych na rynku sprawia, że dobór odpowiedniego produktu nie jest prosty. Ważne, aby przed zakupem zastanowić się jakie główne funkcje powinno spełniać okna dachowe na naszym poddaszu. Wybór odpowiedniego produktu zapewni nie tylko komfortowe mieszkanie, ale pozwoli również na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją budynku. Poszukiwania odpowiednich okien dachowych warto rozpocząć u renomowanych producentów, którzy oferują okna standardowe, jak i wzbogacone o najnowsze technologiczne rozwiązania.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%