REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Okno życia dla zwierzą na warszawskiej Woli

  Okno życia dla zwierzą na warszawskiej Woli (F7City.pl)

  “Okno życia dla zwierząt” ma pomóc pozbyć się psa lub kota bez tłumaczenia się pracownikom schroniska. Taki pomysł ma ursynowska radna. Anonimowe porzucanie czworonogów było już testowane w Warszawie z dramatycznym skutkiem. Dla obrońców zwierząt to bardzo zły pomysł.

  Niechciane zwierzę można oddać do schroniska. Nie wszyscy mają na to odwagę. Wstydzą się spojrzeć innym ludziom w oczy i wybierają łatwiejsze dla siebie wyjście. Wolą psa lub kota wywieźć na wieś licząc, że ktoś go przygarnie, albo co gorsza, zostawiają je na pewną śmierć w lesie przywiązane do drzewa.

  Aby zapobiegać takim historiom radna Nowoczesnej przekonuje dzielnicę do otwarcia na Ursynowie “Okna życia dla zwierząt”, w którym można anonimowo zostawić psa lub kota. 

  - Chodzi o to, by nie oceniać, nie stygmatyzować właścicieli, ale jeśli już ktoś podjął decyzję o oddaniu zwierzęcia, by odbyło się to możliwie bezboleśnie dla tego zwierzaka, bez traumy, jaką jest porzucenie go bez opieki, co powoduje ogromny stres oraz naraża zwierzę na brak dostępu do żywności czy wody pitnej - wyjaśnia Olga Górna. 

  Lawina porzuceń

  “Okno życia” ma funkcjonować tylko dla psów i kotów, których chce się pozbyć właściciel, a nie tych znalezionych na ulicy. Takie punkty od lat - przy wsparciu miasta - działają w Krakowie. W Warszawie, pierwszy i dotąd jedyny, otwarto w 2012 roku przez “Straż dla Zwierząt”. Od pierwszych dni cieszył się wielką popularnością, co w efekcie bardzo szybko zakończyło się jego zamknięciem. Ale nie z powodu przeładowania. 

  - W ciągu jednej doby podrzucono nam 60 zwierząt. To była prawdziwa lawina, nawet z Rzeszowa jeden człowiek przywiózł dwa psy. Prawdziwy dramat. Po miesiącu zamknięcie okienka nakazał Powiatowy Lekarz Weterynarii. Anonimowo porzucane zwierzęta muszą przejść 14-dniową kwarantannę, zanim trafią w nowe miejsce. My nie mieliśmy takich warunków w środku miasta, jakie są np. w Krakowie, gdzie okienko jest przy schronisku - mówi Mateusz Janda ze “Straży dla Zwierząt”.

  Ryzykowne działanie

  Z tego właśnie powodu pomysł radnej Ursynowa ma szansę tylko w przypadku postawienia “okna” w miejscu, w którym porzucone zwierzęta mogłyby przejść kwarantannę. 

  - To bardzo ryzykowne działanie, ułatwiające bezkarne porzucanie zwierząt i pozbywanie się za nie odpowiedzialności. To sprawia, że osoby, którym po prostu nie chce się opiekować psem lub kotem, czują, że mają na to przyzwolenie. Musimy przede wszystkim edukować ludzi i jeśli pies np. sika w domu, to nie pozbywać się go, tylko pójść do weterynarza, bo może mieć chory pęcherz. Poza tym w Warszawie nie ma większego problemu z porzucaniem zwierząt. Ważne jest też, aby jak najwięcej z nich było zaczipowanych - ocenia Katarzyna Rostalska z fundacji “Viva! Interwencje”.

  Zdaniem ekologów “Okna życia dla zwierząt” niweczą działania edukacyjne wielu organizacji. Zamiast stać się wyjściem awaryjnym mogą zachęcać do szybkiego pozbycia się “kłopotu” bez wyrzutów sumienia i konfrontacji z pracownikami schroniska. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 88

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 16
   WKURZONY
  • 41
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~bella1 8 12 dni temuocena: 100% 

   Wszystkie psy powinny być obowiązkowo czipowane i wtedy właściciel jest znany. A takie "okno" to zły pomysł, to ułatwia tylko porzucanie psów, bo np. jadę na wakacje.

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bastian 7 12 dni temuocena: 86% 

   Czy ktos moze podpowiedziec, co zrobic ze szczekającym i wyjącym od rana do wieczora psem, sąsiadów podczas ich nieobecności? Jakiś skundlony, piskliwy york. Administracja czy straż miejska? Wlasciciele mają w d. zwracane uwagi. Nie wiem, moze przez to, ze to Ukraińcy wynajmujący mieszkanie, i generalnie na wszystko mają wywalone.

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~koala 6 13 dni temuocena: 100% 

   Typowy pomysł aktywisty , który uchyla się od odpowiedzialności za skutki swojej działalności. Przecież zwierze to nie przedmiot. Wymaga zaopiekowania. Ten pomysł wymagałby organizacji odpowiedzialnego zaopiekowania się zwierzęciem, opieki weterynaryjnej, przestrzeni , która nie sprawi dyskomfortu sąsiadom..... itp. itd. Kolejny pomysł typu bezmyślny.

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 5 13 dni temuocena: 100% 

   Chce porzucić zwierzę, niech przynajmniej ma odrobinę i przywiezie stworzonko do schroniska.

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koty są pożyteczne! 4 13 dni temuocena: 83% 

   Dbajmy zwłaszcza o koty, bo one tępią szczury. A szczury niestety są częstym widokiem na Ursynowie, szczególnie w okolicach altan śmietnikowych.

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 3 13 dni temuocena: 86% 

   Tylko zwyrodniały "człowiek" mógł zminusować twoją wypowiedź. Pozdrawiam.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bonifacy 2 13 dni temuocena: 100% 

   Ludzie, którzy wyrzucają zwierzaki bo są chore lub najzwyklej w świecie "zabawka" dla dzieciaczka się znudziła - to zwykłe ####y!

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~henryk 1 13 dni temuocena: 92% 

   Z całym szacunkiem dla ekologow, ale ich wypowiedzi są zaklinaniem rzeczywistości.

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.346 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021