REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Olkówek czy Olkówka?

  Olkówek czy Olkówka? (BD)

  REKLAMA

  Radna dzielnicy pisze do burmistrza w sprawie nazwy łąki przy Puszczyka. Urząd sprawdzi czy „Olkówek” nie jest przypadkiem „Olkówką”. Nawet prof. Bralczyk ma wątpliwości.

  Łąka na południe od ulicy Surowieckiego to dla mieszkańców Ursynowa Północnego jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie mogą spędzić wolny czas. Zwyczajowa nazwa polany pochodzi od nazwiska Józefa Olka, szefa działu produkcji z czasów stawiania pierwszych bloków na Ursynowie.

  Jedni nazywają łąkę „Olkówkiem”, a inni „Olkówką”. Nikt nie wie, która nazwa jest prawidłowa, ponieważ nie znajduje się w żadnych oficjalnych dokumentach.

  Radna: Musimy to sprecyzować

  Ursynowska radna, Goretta Szymańska z Naszego Ursynowa postanowiła zająć się sprawą.

  - Zgłosił się do mnie mieszkaniec i poprosił o pomoc. Uważam, że nazwa powinna zostać sprecyzowana. Na stronach urzędu oraz w lokalnych mediach występują nieścisłości, które trzeba wyjaśnić - mówi.

  To prawda. Nazwy "Olkówka" i "Olkówek" pojawiają się na stronach internetowych równie często. To jednak ta druga pojawia się na stronie internetowej dzielnicy - m.in. w zapowiedzi tegorocznych Dni Ursynowa.

  Na interpelację radnej odpowiedział zastępca burmistrza, Rafał Miastowski. - Wyjaśnimy, która z tych nazw jest prawidłowa. Skontaktujemy się z językoznawcami, historykami i najstarszymi mieszkańcami Ursynowa - zapewnia.

  - Jaki Olkówek? Jako dziecko chodziłem „do cukierni na polu”, bo niczego tam nie było, a teraz dzieciaki chodzą już „na dinozaury” - komentuje Maciej Mazur, twórca strony ursynow.org.pl. -  Sam skłaniam się ku nazwie „łąka Olkówki”, chociaż po raz pierwszy usłyszałem ją w latach dziewięćdziesiątych.

  Wątpliwości ma nawet prof. Jerzy Bralczyk. - Nie ma znaczenia od kogo pochodzi ta nazwa. Dopuszczalną formą jest także „Olkówko”. Nie podejmę się próby rozstrzygnięcia, należałoby się spytać najstarszych mieszkańców jak się kiedyś mówiło - mówi językoznawca.

  Ursynów zwyczajowymi nazwami stoi

  To nie jedyna sytuacja, w której mieszkańcy nie do końca wiedzą jak nazwać dany obiekt. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Kopa Cwila, której nazwa przekręcana jest niemiłosiernie. Jej drugi człon pochodzi od nazwiska inż. Henryka Cwila, pomysłodawcy usypania górki.

  Bezimienne pozostają za to skwer i wzniesienie na Kabatach przy ul. Iwanowa-Szajnowicza. Ktoś postanowił jednak nazwać górkę po swojemu i oznaczyć w Google Maps. Dlatego na mapach możemy zobaczyć, że skwer upamiętania Katarzynę Tomaszczuk, o której nic nie wiadomo. Patronem górki obok jest za to Jan Paweł II. To oczywiście bzdura.

  Łatwo możemy za to dotrzeć do pomysłodawcy nazwy innego parku, tym razem na Imielinie. Radny Otwartego Ursynowa, Paweł Lenarczyk chce go nazwać Parkiem Polskich Wynalazców, choć sąsiedzi mówią po prostu "psia górka".

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~borubar 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Skąd te hejty na Panią radną? Ciekawe czy to inni radni, o których dokonaniach prasa nie pisze (bo ich nie ma) tak cisną czy to jacyś inni wrogowie i zazdrośnicy tak sadzą?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kruger 4 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Radna Goretta jest żenująca. Nie dość, że to wyjątkowy chamski człek, to jeszcze odkąd pamiętam, zajmuje się bzdurami. Szydełkowanie, rozdawanie biletów, a teraz to. Mam nadzieję, że wyleci z tej rady, bo to jest wstyd dla nas Ursynowian.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cześć 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Nawet nie wiedziałem, że są takie jaja z ta górka na Kabatach :P A skoro nawet Bralczyk nie wie jak sie nazywa olkowek to ciekawe co zrobi dzielnica. W sumie plus ze udalo sie go spytać.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kamila 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Po co nam taka radna ? Lans i branie diet z naszych podatków.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~borubar 1 7 miesięcy temuocena: 75% 

   Ta przynajmniej coś robi? a reszta? albo leniuchy albo biznesmeni.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.0793 sekundy
  REKLAMAA2_WorkingBalance_od16-03-do-17-06-2018