REKLAMAA1-GREEN-PORT-od-01-12-2017-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Praca z cyklu

  Praca z cyklu "Widok z okna na fragment własnego nieba" (Jerzy Derkacz)

  REKLAMA

  Warszawscy artyści związani z Ursynowem postanowili dokonać rzeczy niemożliwej – zatrzymać czas. Co więcej, udało im się to!

  Malarstwo, fotografia, film, dokumentalistyka i muzyka. Pięć różnych nurtów sztuki, pięciu różnych artystów, których łączy to samo pragnienie. Przekazanie dziedzictwa kolejnym pokoleniom. Dzięki stypendium twórczym przyznanym im przez dzielnicę Ursynów, mogą ten cel zrealizować.

  Wczoraj wieczorem w klimatycznych wnętrzach Ursynoteki stypendyści spotkali się, aby opowiedzieć o swoich projektach i planach na przyszłość. Większość prac dofinansowanych przez miasto, jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Część z nich będziemy mogli obejrzeć lub posłuchać już w grudniu. Poniżej przedstawiamy sylwetki pięciu twórców docenionych przez stypendialną komisję.

  Obchodzący pięćdziesięciolecie działalności artystycznej, założyciel Galerii U, Włodzimierz Dawidowicz, zamyka w swoich pracach barwne wizje wyobraźni i otaczające go pejzaże, w tym także te znane nam zza okien.

  Jerzy Derkacz, od czterdziestu lat udzielający się na ursynowskiej scenie artystycznej, w ramach przyznanego stypendium wykona cykl fotografii dokumentujący, na przestrzeni czterech pór roku, widok z okna swojego mieszkania.

  Małgorzacie Jaszczołt, stypendium przyznane przez miasto, pozwoli kontynuować badania terenowe – pamięć miejsca wśród mieszkańców dawnych wsi na terenie naszej dzielnicy. Opracowane wyniki mają stanowić kamień węgielny ursynowskiego e-muzeum.

  Znany młodszej części publiczności – Marek Hucz otrzymane fundusze wykorzysta do realizacji na Ursynowie trzech krótkich filmów pokazujących walory dzielnicy: Dzielnica, Tajemnica, Przygoda.

  Najbardziej zaskakującym i innowacyjnym okazał się pomysł Aleksandry Klimczak, uznanej sopranistki, związanej z ursynowskim Chórem Iuvenis. Wpadła ona na pomysł stworzenia interaktywnej, muzycznej mapy Ursynowa. Naturalny krajobraz dźwiękowy wybranych miejsc, został połączony z wokalem artystki i dźwiękami instrumentów, tworząc zaskakujące utwory. Ostateczna forma zakłada wygenerowanie graficznej, oszczędnej w formie mapy, na której użytkownik będzie mógł aktywować dowolne obszary i zatopić się w ich dźwiękach miejskiej muzyki.

  - Żyjąc w mieście przestajemy słuchać. Pejzaż dźwiękowy, który nas otacza jest bliski muzyce. Ursynów jest ciekawy i różnorodny dźwiękowo. Park w Powsinie, zajezdnia metra, tor wyścigów, bazarek na Dołku, zachodnia granica – Dawidy, autostrada i startujące samochody. Chodzi mi o zwrócenie uwagi mieszkańców w codziennym pędzie na dźwięki, jako tożsamość miejsca - mówi Aleksandra Klimczak.

  Stypendia artystyczne, po trzyletniej przerwie, są znów przyznawane od 2016 roku.

  - Mówi się, że Ursynów jest dzielnicą twórców. Stąd pomysł na reaktywowanie stypendiów. Wspieranie artystów to także sposób na promocję dzielnicy - reasumuje zastępca burmistrza, Łukasz Ciołko.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Liść 2 5 miesięcy temuocena: 33% 

   Stypendia? To się powinno nazywać darmowa pensja dla starych wyjadaczy! Stypendia powinny być przyznawane ludziom młodym, zaczynającym karierę. Radzę prześledzić zainteresowanym historię przyznawania stypendiów (BIP). Zawsze te same nazwiska, czyli Derkacz, Dawidowicz, Jaszczołt, Kaczmarek, Linnik, Mostowicz itd. No i jeszcze to stwierdzenie największego speca od marketingu i promocji "mgr" Łukasza Ciołko, że to sposób na promocję dzielnicy... Pominę to minutą ciszy ;-)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wittchen 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Kaczmarek to akurat "młody, zaczynający karierę" ;)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1131 sekundy
  REKLAMA