REKLAMAA1_FortSłużew-12-07----22-07-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  REKLAMA

  Niedokończony "Fortepian" u zbiegu ul. Gandhi i Cynamonowej przez lata straszył, a dziś użytkownicy terenu mają w planach budowę wieżowca i bloku mieszkalnego. Pisaliśmy o tym w naszym środowym artykule. Czy w centrum Ursynowa powinien stanąć kolejny "betonowy klocek"? Oto komentarz Jana Mieczysława Ławrynowicza oraz Piotra Przytuły - lokalnych społeczników z "Miasta Ursynów".

  Naszym zdaniem w tak atrakcyjnym miejscu, w samym sercu Ursynowa, w miejscu rozpoczętej w 1999 roku budowy "Fortepianu" powinien powstać obiekt użyteczności publicznej - galeria handlowa (np. zamiast tej planowanej na przedpolach Lasu Kabackiego), sala koncertowa, dom kultury, basen, obserwatorium astronomiczne czy bazarek.

  Możliwości jest multum, ale jako że nie ma opracowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, nieprędko (ze względu na skomplikowaną sytuację prawną), zapewnie stanie w tym miejscu sporych rozmiarów blok albo bloki. Warto dlatego rozpocząć dyskusję o urbanistyce tego obszaru. 

  Wieżowce potocznie zwane ursynowskim Manhattanem, to dominanta wysokościowa w dość szczególnej formie 4 rytmicznie usytuowanych budynków. Dominanta ta jest istotnym elementem kompozycji przestrzennej łączącej kilka enklaw ursynowskich osiedli. Otwiera ona widok w kierunku południowym na ciąg ulicy Cynamonowej, która to ulica dodatkowo jest przeprowadzona po asymetrycznym łuku, co podkreśla odczucie perspektywy.

  Również w perspektywie ulicy Gandhi daje się odczuć komfort dalekiego widzenia, gdzie dodatkowo obecna silna dominanta kadruje widok w kierunku wschodnim. Ciekawym rozwiązaniem było pozostawienie oddechu pomiędzy pierwszym i pozostałymi budynkami tworzącymi dominantę. Dzięki temu o wschodzie słońca światło przedostaje się, aż do enklawy położonej po drugiej stronie skrzyżowania, przy ulicy Polinezyjskiej.

  W odniesieniu do tych kilku czynników, koncepcja proponowana przez dewelopera może (podkreślamy może) być ciekawym pomysłem, zwłaszcza gdyby budynki tworzyły zwartą formę, co mogłoby stanowić przedłużenie układu wysokościowych budynków tworzących dominantę. Widoki i kompozycje zostałyby zachowane. Bardzo istotna jest również stylistyka elewacji. Bardzo nie chcielibyśmy, żeby na Imielinie wyrósł kolejny potworek tj. betonowy klocek (mowa oczywiście o budowanym obok urzędu Centrum Kultury Ursynów). 

  Podsumowując, w miejscu imielińskiego "Fortepianu" wolelibyśmy budynek użyteczności publicznej. Jeśli musiał być to jednak blok to życzylibyśmy - sobie i nam wszystkim - przemyślanej koncepcji architektonicznej i atrakcyjnej elewacji. Jeśli jednak miałby tam powstać olbrzymi betonowy klocek to już lepiej wykopać jeszcze głębszy dół, zalać go wodą i mielibyśmy Jeziorko Imielińskie 2.0 w samym sercu dzielni!

  Jan Ławrynowicz, Piotr Przytuła "Miasto Ursynów"

  "Miasto Ursynów" to nieformalne, sąsiedzkie stowarzyszenie niezależnie myślących mieszkańców Ursynowa

  ********************************************

  Powyższy tekst jest prywatną opinią autora i nie musi odzwierciedlać stanowiska redakcji. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za powyższe stwierdzenia. W dziale "Opinie" publikujemy stanowiska osób i instytucji, które wnoszą cenne uwagi do debaty na dany temat. Zachęcamy do komentowania i nadsyłania własnych opinii: redakcja@haloursynow.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 17
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mamiszon 7 7 miesięcy temu

   A może jednak jakaś fajna bryła mieszkaniowa z bazarkiem na parterze ? Takie rozwiązanie jest na Gocławiu - bazar Szembeka. Tam udało się wszystko pogodzić. Handel odbywa się w bardzo dobrych warunkach, jest czysto, panuje ład i porządek. A i kwestia bazarku i jego przenosin zostałaby rozwiązana. Polecam pojechać i zobaczyć na można pogodzić przyjemne z pożytecznym.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JŁ 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

   -Skub Ależ skąd, przecież sam Pan zaznacza, że jest wyraźnie zastrzeżenie "może", ale nie musi. Proszę nie rozpowszechniać nieprawdy i przeczytać komentarz jeszcze raz, jeżeli Pan czegoś nie zrozumiał.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AniaKRAK 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Ja bym wolała w tym miejscu porządny bazarek, ale taki w stylu hali mirowskiej. Oczywiście w nurcie futurystycznym. Fajny komentarz btw.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~skub 4 7 miesięcy temuocena: 0% 

   Ławrynowicz za pomysłami dewelopera (niby z zastrzeżeniem, że "może", ale jednak) .... koniec świata

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~feni 3 7 miesięcy temuocena: 83% 

   Może połączyć bazarek z basenem? Mielibyśmy jedyny w Warszawie bazaro-basen?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tubylec 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Jeśli w tym samym miejscu, to czy basen miałby być niżej (woda jest ciężka) czy bazarek (zakupy lepiej robić na parterze)?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~feni 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Jak na dołku to niżej :D

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1358 sekundy
  REKLAMA