REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 czerwca 2018, 14:48 komentarzy 22

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Południowa Obwodnica Warszawy w budowie

  Południowa Obwodnica Warszawy w budowie (visit360.pl)

  REKLAMA

  Czy będa filtry w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Od razu, czy później? To pytanie zadaje sobie wielu ursynowian. Publikujemy opinię Mateusza Rojewskiego związanego ze stowarzyszeniem Wizja dla Warszawy, który zapytał ministra infrastuktury o tę sprawę. Zachęcamy do dyskusji w komentarzach i nadsyłania włąsnych opinii.

  W ostatnich miesiącach jednym z najgłośniejszych i najistotniejszych dla mieszkańców Ursynowa tematów, była kwestia montażu filtrów na wyrzutniach spalin w tunelu budowanym w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy. Można powiedzieć, że kwestia ta rozpalała emocje mieszkańców niezależnie od sympatii, czy też antypatii politycznych, a lokalne komitety zaangażowały się w tę sprawę bardzo aktywnie. Sam również – jako mieszkaniec Ursynowa od urodzenia – postanowiłem przyjrzeć się sprawie.

  I tak, pragnąłem dowiedzieć się po pierwsze tego, jakie skutki dla naszej dzielnicy przyniesie realizacja budowy obwodnicy, jak również zbadać sprawę, czy ewentualna budowa filtrów jest konieczna po to, aby zapewnić mieszkańcom wymaganą przez normy czystość powietrza. W tej ostatniej kwestii zwróciłem się bezpośrednio z pisemnym zapytaniem do Ministerstwa Infrastruktury – odpowiedź Ministerstwa również była jednym z impulsów do napisania niniejszego tekstu.

  Południowa Obwodnica Warszawy – co jej budowa oznacza dla naszego otoczenia?

  Przyglądając się tej inwestycji odwiedziłem oficjalną stronę internetową, poświęconą budowie drogi ekspresowej S2 Południowa Obwodnica Warszawy – bo tak formalnie nazywa się nasza obwodnica (www.pulawska-lubelska.pl). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na tejże stronie wskazuje na korzyści wynikające z realizacji inwestycji. Są to m. in. ograniczenie ruchu tranzytowego w mieście, zmniejszenie ryzyka wypadków, usprawnienie komunikacji pieszo-rowerowej – budowa nowych ścieżek rowerowych, a także ograniczenie emisji spalin i hałasu w stosunku do obecnie eksploatowanych dróg. 

  Szczególnie zainteresowała mnie korzyść, którą postanowiłem przytoczyć jako ostatnią. Na pierwszy rzut oka nie jest ona bowiem wcale oczywista – dlatego, że jak niby budowa obwodnicy ma przyczynić się do ograniczenia emisji spalin i hałasu? Zacząłem więc przyglądać się parametrom technicznym budowanej drogi i moją uwagę od razu zwróciła prędkość projektowa: 80 km/h. Nie trzeba być specjalistą w temacie aby wiedzieć, że przy takiej prędkości projektowej oraz w ruchu ciągłym (nie zaś typowo „szarpanym” ruchu miejskim, wiążącym się z nieustannym ruszaniem oraz zatrzymywaniem pojazdu) emisja substancji szkodliwych jest mniejsza – a zatem podawanie przez GDDKiA informacji o ograniczeniu emisji spalin i hałasu wydaje mi się jak najbardziej uprawniona. 

  Czy jest szansa na filtry? Pytamy Ministerstwo Infrastruktury 

  W marcu bieżącego roku zwróciłem się do Ministra Infrastruktury – Andrzeja Adamczyka, z pisemnym zapytaniem dotyczącym decyzji o braku montażu filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu, który będzie poprowadzony na terenie Ursynowa.

  Zaznaczyłem przy tym, że mam świadomość, iż inwestor – GDDKiA, nie został zobowiązany do montażu filtrów (a jedynie do pozostawienia miejsca umożliwiającego ich ewentualną budowę – za takie rozwiązanie odpowiadał jeszcze rząd PO-PSL). Podkreśliłem, że mieszkańcy niepokoją się, iż budowa obwodnicy może negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w naszej dzielnicy, pogarszając tym samym już i tak złą sytuację pod względem emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu samochodowego. Zapytałem więc, czy podległe Ministrowi Infrastruktury służby dysponują rzetelnymi badaniami naukowymi w zakresie neutralizacji spalin przez filtry powietrza, jak również o to, czy na rynku dostępne są w ogóle takie jednoznaczne i niebudzące wątpliwości badania. 

  Ministerstwo Infrastruktury: dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń będą utrzymane

  Ministerstwo – w osobie Dyrektora Departamentu Dróg Publicznych Jarosława Waszkiewicza poinformowało na piśmie, że dla przygotowanego projektu budowlanego, opracowano raport w ramach ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, który potwierdził brak konieczności zastosowania urządzeń oczyszczających powietrze wydostające się z wyrzutni tunelu.

  Ponowna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, zakończona została wydaniem postanowienia o uzgodnieniu warunków realizacji przedsięwzięcia ze względu na ochronę środowiska. Na potrzeby weryfikacji analiz opracowanych przez wykonawcę, zostały przygotowane ekspertyzy naukowe, dotyczące właśnie wyników raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

  Ministerstwo przywołało w tym miejscu szereg ekspertyz naukowo-technicznych, konkludując, iż z obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu wynika, że na etapie eksploatacji przedmiotowej inwestycji dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń w powietrzu będą dotrzymane.

  Ponadto przypomniano, że zgodnie z pkt. 3.10 Postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (znak: WOOŚ-II.4200.10.2017.MW.6 z 20 października 2017 r.), inwestor został zobowiązany do zarezerwowania w wentylatorniach miejsca na ewentualny montaż filtrów. Montaż filtrów wynikać powinien z przesłanek merytorycznych i będzie zależeć od wyników pomiarów przeprowadzonych w ramach analizy porealizacyjnej. 

  Ministerstwo uspokaja – będą regularne pomiary czystości powietrza

  W ramach analizy porealizacyjnej będą wykonane pomiary dwutlenku azotu i benzenu w dwóch punktach pomiarowych zlokalizowanych w okolicach portali: w rejonie P2 po prawej stronie przedmiotowej drogi oraz w rejonie portalu P1, od strony najbliższej zabudowy mieszkaniowej. Ponadto wykonany zostanie roczny, całodobowy pomiar zanieczyszczeń na wyrzutniach z tunelu obejmujący następujące substancje: dwutlenek azotu, benzen, pył PM10, pył PM 2.5. Analizę porealizacyjną należy wykonać w ciągu 12 miesięcy od dnia oddania instalacji do użytkowania. W związku z tym ewentualny montaż filtrów nie może nastąpić niezwłocznie po oddaniu tunelu do użytku.

  Budowa obwodnicy – krok ku lepszemu

  Ministerstwo stara się więc uspokoić mieszkańców i na piśmie zadeklarowało regularne pomiary czystości powietrza. Poza tym w odpowiedzi na moje pismo w przedmiotowej sprawie, Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych zwrócił uwagę na dwie uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego, które to dotyczą właśnie ochrony powietrza. Są to: Uchwała nr 186/13 z 25 listopada 2013 r. oraz Uchwała nr 162/13 z 28 października 2013 r.

  Z tej drugiej Uchwały wynika bowiem, że budowa opisywanej drogi wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w mieście (przyczyni się powiem do upłynnienia ruchu pojazdów, co pozwoli obniżyć stężenie pyłu PM 2.5 na terenie Warszawy).  

  Mateusz Rojewski

  Mieszkaniec Ursynowa od urodzenia

  Przewodniczący Stowarzyszenia Wizja dla Warszawy

  (członek Forum Młodych PiS)

  *******************************************

  Zamieszczony tekst jest osobistą opinią autora. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za powyższe stwierdzenia. W dziale "Opinie" publikujemy stanowiska mieszkańców i instytucji, które wnoszą cenne uwagi do debaty na dany temat. Zachęcamy do komentowania i nadsyłania własnych opinii: redakcja@haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 70

  • 36
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  22Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kibol 22 7 miesięcy temuocena: 80% 

   Precz z autostradą zwaną POW przez Ursynów!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 21 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Młody pisowcu Mateuszu , mam nadzieję , że mieszkasz tuż przy wyrzutni spalin . Życzę zdrowia :-)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 20 7 miesięcy temuocena: 50% 

   ...,,Reporter „Stołecznej” spytał więc, co z tranzytem tirów, które omijają teraz Warszawę drogą nr 50. Na Trasie AK i moście Grota też miało nie być zbyt wielu ciężarówek (planiści mówili o najwyżej kilkuprocentowym tranzycie), a teraz jadą tędy sznurem. - Dopuścimy ruch tranzytowy na obwodnicy przez Ursynów i Wilanów - oznajmił Tomasz Kwieciński z GDDKiA. Dodał, że drogowcy wystąpili do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o podjęcie prac nad nową obwodnicą w dalszej odległości od Warszawy. - Ale to perspektywa po 2030 r. - przyznał.'' - żródło ,,GW''

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Manneken pis 19 7 miesięcy temuocena: 21% 

   O tym, że Antoni miał forum młodych członków było głośno. Teraz okazuje się, że każde ministerstwo ma swoje, stale prężące się, zaplecze młodych członków PIS

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sympatyk NU 18 7 miesięcy temuocena: 75% 

   Popadacie w paranoję, wszędzie tylko macki PiS-u :DDDD

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maximus 17 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Pomianowski miał forum młodych członków? To co on jest i z pisu i z po?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 16 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Artykuł sponsorowany.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sebastian 15 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Bełkot ministerstwa udostępniony przez usluznego działacza PiS

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 14 7 miesięcy temuocena: 45% 

   Część tekstu dotycząca czystości powietrza zahacza o paranoję. Autoradą przemianowaną na S2 ( tylko po to aby częściej były w niej zjazdy i wjazdy - autostrada ma dla nich większe odległości) będa jeżdziły Tiry. Cała masa Tirów - Białoruś i Rosja. W związku z olbrzymim ruchem tych pojazdów będzie bardziej czyste powietrze?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 13 7 miesięcy temuocena: 67% 

   Tiry będą dalej omijać Warszawę przez Grójec i Górę Kalwarię, a te samochody które obecnie jadą przez Warszawę i trują stojąc w korku po otwarciu obwodnicy szybciej przejadą i zostawią znacznie mniej spalin. Czy to takie trudne do zrozumienia?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tubylec 12 7 miesięcy temuocena: 75% 

   qwr A skąd taka informacja że TIR'y nie pojadą S2? Do tej pory wszystkie źródła podają, że tranzyt będzie jechał po S2 do czasu zbudowania autostradowej obwodnicy Warszawy w latach 30-tych lub 40-tych.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 11 7 miesięcy temuocena: 75% 

   @qwr - skąd wziąłeś takie bzdury. Przejedż się TrasąToruńską to zobaczysz ile jest TIR-ów. Tam mogą a u nas nie będą jeżdzili. Po wyborach deklaracja się zmieni. O filtrach i pisemnej deklaracji nie słyszałeś?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zły porucznik 10 7 miesięcy temuocena: 56% 

   Dziękuję panie Mateuszu, że zwrócił się pan do władzy z pytaniem i powiedział nam tu malutkim, że władza mówi, że będzie dobrze. Teraz czuję się taki spokojny i zaopiekowany przez dobrą władzę. No kawał rzetelnej i jakże wiarygodnej roboty - zapytać się króla, czy król dobrze włada.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec Imielina 9 7 miesięcy temuocena: 46% 

   Kochani, zamiast atakować inwestora, poczekajmy najpierw spokojnie na wyniki analizy porealizacyjnej. Jestem przekonany, że jeżeli będzie potrzeba, to każdy rząd zbuduje nam filtry (przez brak takiej budowy każdy mógłby zbyt wiele stracić politycznie...).

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 8 7 miesięcy temuocena: 47% 

   Bzdura, jest wiele przykładów - najważniejszym jest budowa autostrady przez Warszawę a nie dookola jej. Jak sobie nie wywalczymy to nie będzie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrew 7 7 miesięcy temuocena: 64% 

   Wyniki będą, może nawet zgodnie z prawdą wykażą konieczność instalacji filtrów, ale zanim pieniądze się znajdą, zanim przetarg rozpiszą, dekada minie jak nic...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 6 7 miesięcy temuocena: 74% 

   U nas nawet smog jest polityczny. Poprośmy o ekspertyzę niezależną, w Europie jest wiele instytucji realizujących takie zlecenia. Niektóre z nich w miastach czystszych o nowocześniejszej infrastrukturze niż Warszawa. Panie Burmistrzu - do dzieła, niech Pan - gospodarz dzielnicy - zaprasza... ;)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazoora 5 7 miesięcy temuocena: 57% 

   Burmistrz to już się rozgląda gdzie tu miękko wylądować a filtry to ma głęboko w poważaniu.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Spójrz na mapę benzenoalfapirenu w Europie ( w google). Musimy sami ją zrobić tj. ekspertyzę bo nikt jej nam nie zrobi.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maximus 3 7 miesięcy temuocena: 47% 

   Zabrakło informacji, że pan mieszkaniec jest blisko związany z PiS. Ta informacja nadaje trochę innego kontekstu temu tekstowi.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrew 2 7 miesięcy temuocena: 44% 

   Albo to, albo mieszka daleko od przyszłych kominów

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maximus 1 7 miesięcy temuocena: 44% 

   @Andrew bankowo to, chłopaka widziałem jak robił za ściankę na konferencji Jakiego, a na dniach Ursynowa siedział na stoisku pisu.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2045 sekundy
  REKLAMAA2-WSMAQ---16-01----30-01-2019