REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie powołując się na konstytucyjną równość obywateli wobec prawa i władz publicznych, zaskarżyła uchwałę stołecznych radnych dotyczącą stawek za wywóz odpadów. Zdaniem śledczych miasto nie uzasadniło, dlaczego mieszkańcy bloków płacą mniej o 22 złote od mieszkańców domów jednorodzinnych.

  Od listopada w Warszawie mieszkańcy bloków płacą 85 złotych miesięcznie za wywóz śmieci, a za to samo właściciele domów jednorodzinnych 107 złotych. To wzbudziło podejrzenia śledczych z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, który - po raz kolejny już - biorą pod lupę stawki za odpady w stolicy.

  - Ustalenie wysokości opłat nakładanych na mieszkańców Warszawy powinno być uzależnione od obiektywnych kryteriów, tak aby jej wysokości nie różnicowała sytuacji prawnej obywateli w sposób naruszający zasadę równości o której mówi Konstytucja RP, zgodnie z którą wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne - stwierdziła rzeczniczka prokuratury Aleksandra Skrzyniarz cytowana przez portal tvnwarszawa.pl.

  Stawki niezgodne z konstytucją?

  W uzasadnieniu uchwały z listopada śledczy nie znaleźli przekonujących argumentów za zróżnicowaniem stawek oraz wyliczeń, które wskazywałyby, że mieszkańcy domów jednorodzinnych mają płacić więcej o 22 złote niż inni. Jedyną informacją, jaką znaleźli była ta, że koszt odbioru odpadów od gospodarstwa domowego wynosi w stolicy 110 złotych.

  - W ocenie prokuratury, w wyniku wprowadzonego rozróżnienia opłaty doszło do naruszenia konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa, z uwagi na nałożenie znacznie wyższych opłat na gospodarstwa jednorodzinne - stwierdziła Skrzyniarz.

  Skargę na uchwałę radnych złożono 15 lipca w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała zastrzeżeń do uchwały śmieciowej i jej nie zakwestionowała.

  Komentarz ratusza

  Ratusz jest przekonany, że skarga nie utrzyma się w sądzie.

  - Takie różnicowanie opłat za śmieci umożliwiają uchwalone przez Sejm przepisy. Jeśli uchwała Rady Warszawy narusza Konstytucję, to znaczy, że parlament zaakceptował niekonstytucyjne rozwiązania - tak sprawę komentuje stołeczny ratusz.

  - Warszawa jest pod jakimś specjalnym politycznym nadzorem ministra sprawiedliwości - ocenia ruch prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.  - Ja się dziwię tym skargom prokuratury. Bo w Warszawie kwestionowane są działania, które w innych miastach są akceptowane i funkcjonują. Te działania prokuratury podyktowane są moim zdaniem wyłącznie polityką - skwitował Trzaskowski.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW

  17Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nick_znik 17 2 miesiące temuocena: 100% 

   A ja się pytam czemu prokuratura zajmuje się ewidentnie cywilnymi sprawami. Jaki paragraf został wg prokuratury złamany i czy to przestępstwo jest karane z urzędu. Ewidentnie służalcza instytucja pomaga rządowi gnębić nielubiany samorząd. Oby kiedyś wyciągnięto wobec nich konsekwencje.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby
  • ~max 16 2 miesiące temuocena: 100% 

   Czegoś tu nie rozumiem. to niekonstytucyjne miałoby być to że mieszkańcy bloków płacą mniej od mieszkańców domów jednorodzinnych ALE JUŻ TO ŻE JEDNA OSOBA PŁACI TYLE SAMO CO X RAZY WIĘCEJ ZAMIESZKUJĄCYCH TAKI SAM LOKAL JUZ JEST ZGODNE Z WSZELKIMI STANDARDAMI W TYM KRAJU. No tak, przecież udało nam się stworzyć kraj nie dla ludzi...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby
  • ~Sasiad456 15 2 miesiące temuocena: 45% 

   Coś co napisze będzie dla niektórych wstrząsające ale: najlepszym sposobem jest uzależnienie opłaty za śmieci od zużycia wody. Jesteś w mieszkaniu - zużywasz wodę, płacisz za śmieci, jest więcej osób - zwykle więcej wody i więcej śmieci, nie ma cię a nie płacisz. Mieszkasz w 2 mieszkaniach - płacisz tam gdzie jesteś (woda i śmieci). Nawet mogłoby to być wliczone po prostu w cenę m3 wody zimnej. Trudno jest ten system wtedy oszukać. Przypominam, ze opłata od osoby nie sprawdza się (zajiżają!) , od m2 tez nie. Od ilości śmieci tez nie bo ludzie zaczną podrzucać i do lasu wozić śmieci. Kto daje minusa niech ma odwagę dać swoją propozycje.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 24 wpisy tej osoby
  • ~Boom 14 2 miesiące temuocena: 52% 

   Zapominasz, że lokale użytkowe też były podciągnięte pod zużycie wody i wtedy restauracja płaciła za śmieci krocie, a sklep produkujący dużo śmieci płacił prawie nic. A dlaczego rodziny z dziećmi (kąpiele, częste pranie, gotowanie) mają płacić więcej za śmieci niż brudasy? A dlaczego np. 3 osobowa rodzina mieszkająca w dużym mieszkaniu ma płacić za śmieci więcej niż taka sama rodzina mieszkająca na małym metrażu? I dlaczego oczekujesz, że to my mamy wymyślać system rozliczenia śmieci? Jakie to ma znaczenie w świetle prawa i obowiązujących przepisów? Że kolejny raz będzie dyskusja o niczym, bo temat został przewałkowany wzdłuż i wszerz i nie ma dobrego systemu rozliczania i raczej marne szanse by powstał.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 14 wpisy tej osoby
  • ~jimi 13 2 miesiące temuocena: 61% 

   Chyba nawet nie ma co z Tobą polemizować. Masz dzieci? Myją się? Czy mieszkańcy domków którzy mają własne ujęcie wody nie produkują smieci? Dlaczego Warszawa ma najwyższe stawki za śmieci? Ustawa w Polsce obowiązuje wszystkich a są miasta gdzie stawka wynosi 1/3 Warszawskiej. I na koniec czy mieszkancy Niemiec zarabiaja mniej niż Warszawiacy??? Przy przeliczeniu od zużycia wody - rodzina w każdym większym mieście Niemieckim płaciła mniej niż Warszawiacy. Taki mamy klimat i prezydenta.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby
  • ~Fazi 12 2 miesiące temuocena: 52% 

   Zgadzam się. Obecnie my z żoną płacimy tyle samo co 4 czy 5 osobowa rodzina. Ponadto uzależnienie od wody zmusi ludzi do oszczędności w kraju, który ma deficyt. My mamy zużycie ok. 6 m3/mc, syn czy znajomi też 2 osoby ok.7. Więc jak u kogoś wychodzi 20 to należy zastanowić się czy nie lejemy wody niepotrzebnie?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 14 wpisy tej osoby
  • ~aster 11 2 miesiące temuocena: 100% 

   Dla klientów biznesowych powinno być zróżnicowana opłata - sklepy więcej - bo potrafia w jeden dzień cały kontener papierem zapełnic. Ale opłata dla klientów indywidualnych od zucia wody jest najbardziej sensowna. Rodziny z dziećmi powinny płacić więcej bo produkują więcej śmieci. Niech mi ktos powie że zużywa jednego pampersa dziennie jak ma małe dziecko :)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby
  • ~Tomek 10 2 miesiące temuocena: 53% 

   Niestety nie mogę się zgodzić z takim stwierdzeniem, ponieważ paradoksalnie Ci co chcą być bardziej "eko" i produkować mniej śmieci używają więcej wody. Przykład? 1. Masz małe dzieci i używasz pieluch wielorazowych - trzeba je prać a nie wyrzucić zużytą pieluchę jednorazową do śmieci, 2. Używasz kubeczka menstruacyjnego zamiast tamponów? Nie produkujesz śmieci ale kubeczek trzeba umyć na co używasz wodę, 3. Pijesz wodę z wodociągu zamiast kupować butelkowaną w sklepie? Nie wyrzucasz stosu plastikowych butelek ale zużywasz więcej wody. Takie przykłady można mnożyć i pomijam już kwestie posiadania dużej ilości kwiatów w mieszkaniu lub co gorsze przydomowego ogródka - rośliny również potrzebują wody szczególnie w czasie upałów. Dlatego absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że opłata za śmieci uzależniona od zużycia wody jest sprawiedliwa.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby
  • ~Tom 9 2 miesiące temuocena: 88% 

   Są przypadki, w których to bardziej sprawiedliwe niż opłata za wywóz śmieci uzależniona od ilości osób mieszkających w lokalu lub od powierzchni lokalu, ale są też takie, kiedy będzie to całkiem niesprawiedliwe (restauracja, woda z własnej studni, posiadacz basenu, itp) i spowoduje, że inna grupa osób będzie poszkodowana. Jedyny sprawiedliwy sposób, to opłata za faktyczną ilość wyrzucanych śmieci. Gdyby wywozem zajmowały się konkurujące ze sobą firmy, to same znalazłyby właściwy sposób na naliczanie opłat (a są takie, ale nie będę podpowiadał). Nie widzę powodu, aby każdym aspektem naszego życia zajmowała się gromada posłów, którzy mają interes napychania koryt firmom swoich rodzin / znajomych / lobbystów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby
  • ~Paweł W-wa 8 2 miesiące temuocena: 67% 

   Zgadzam się, pod warunkiem wprowadzenia opłaty minimalnej i maksymalnej dla danego lokalu np. min. 25 zł - max 150 zł. Nie ma tak, że nikt nie mieszka i nic nie płaci, ponieważ choćby za utrzymanie systemu, nawet jeśli faktycznie wyjechał. Z kolei duże rodziny lub "czyściochy" też powinni zostać objęci opłatą maksymalną mc jak jest to w wielu innych miastach.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby
  • ~TeżSąsiad 7 2 miesiące temuocena: 21% 

   @Boom, @jimi, @Tomek - jaki sposób rozliczania śmieci jest wg Was ok - o tym zapomnieliście napisać - a jestem ciekaw propozycji :-) Pamiętajcie, że chodzi o to, by był łatwo weryfikowalny i nie może on bezpośrednio zależeć od ilości śmieci. I nie mówimy tu o STAWCE ale o SPOSOBIE naliczania opłaty. PS. Oczywiście, że klienci biznesowi (sklepy, biura, restauracje) - powinny mieć inaczej naliczaną opłatę niż mieszkania, może od powierzchni? Jestem tez za tym, by np. opłata zaśmieci była od ilości wody, ale też by gosp. domowe mogło złożyć deklarację, że wybierają ryczałt za śmieci - np. 250 PLN/m-c (byłby to dobre dla większych rodzin i/lub zużywających olbrzymie ilości wody)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 11 wpisy tej osoby
  • ~Earthling 6 2 miesiące temuocena: 100% 

   Niezgodne z Konstytucją RP i prawem unijnym jest to, że jedna osoba w Warszawie jest zmuszona płacić aż 85zł miesięcznie tyle samo ile płacą cztery osoby podczas gdy w zdecydowanej wiekszosci polskich miast i miejscowosci miesieczna oplata za posegregowane surowce wtórne to 25zl od osoby. W Krakowie 23zł od osoby, w Poznaniu 25zł od osoby, w Lublinie 24,80.zł. W Warszawie gospodarstwa jednoosobowe płacą aż 85zł miesięcznie za posegregowane surowce wtórne tyle samo co gospodarstwa czteroosobowe!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 0 wpisy tej osoby
  • ~jot 5 2 miesiące temuocena: 82% 

   W moim bloku większość mieszkań jest wynajmowanych. Z tego, co mówi administracja, prawie we wszystkich przypadkach zgłoszona jest jedna osoba (właściciel), a mieszka kilka. Pode mną mieszka na tej zasadzie rodzina: rodzice z trójką dzieci plus czasem babcia. Administracja nie ma możliwości kontrolowania, bo RODO itp. Więc i tu nie da się zrobić sprawiedliwie, bo ludzie po prostu bezczelnie oszukują i żerują na innych. Ciekawi mnie, w jaki sposób inne miasta radzą sobie z takimi oszustami, bo przecież na pewno nie tylko w Warszawie tacy oszuści są.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby
  • ~Rysiek 4 2 miesiące temuocena: 80% 

   Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby
  • ~Nie dla opłaty od lokalu. 3 2 miesiące temuocena: 96% 

   Niekonstytucyjne to jest, że osoby samotne płacą za wywóz śmieci rodzin z dziećmi.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 1 wpisy tej osoby
  • ~jot 2 2 miesiące temuocena: 75% 

   1. Gdyby w Polsce ludzie byli uczciwi (czyli zgłaszali prawdziwą liczbę osób w mieszkaniu czy domu), nie byłoby problemu. Ale przecież normą jest, że zgłoszona jest jedna osoba, a mieszka kilka. Uczciwi płacą za oszustów. 2. Osoby samotne płacą nie tylko za rodziny z dziećmi, ale też np. za studentów wynajmujących jedno mieszkanie w siedem osób. 3. Nie ma sprawiedliwego sposobu opłat za wywóz śmieci (poza tym uzależnionym od liczby osób, ale patrz p. 1). Zawsze ktoś traci z jakiegoś powodu. Można tylko próbować wybrać mniejsze zło.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby
  • ~Czarek 1 2 miesiące temuocena: 92% 

   Wyrównają w górę i tylko miasto się ucieszy.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.3172 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022