REKLAMAA1 AUTOGT 16.12.2022 - 15.03.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Pracownicy ośrodka pomocy społecznej utrudniają mieszkańcom uzyskanie zasiłku na opłacenie wywozu śmieci - twierdzi ursynowski radny Antoni Pomianowski. Jedną z mieszkanek oburzyło żądanie złożenia oświadczenia majątkowego, choć uchwała rady miasta w ogóle o tym nie wspomina.

  Opłaty za wywóz śmieci w Warszawie w ostatnich latach rosną jak szalone. Zmieniają się systemy naliczeń, wzrastają stawki. Obecnie to już 85 złotych od mieszkania, niezależnie od liczby lokatorów.

  Ryczałt powoduje, że poszkodowane są osoby, które mieszkają samotnie. Wśród nich pani Marta, 65-latka z Imielina.

  - Nie rozumiem, dlaczego przyjęto tak bardzo niesprawiedliwą opłatę. Przecież odpady produkowane są przez ludzi, a nie przez mieszkania. W każdym gospodarstwie jest inna liczba osób, a im ich więcej, tym więcej odpadów - mówi rozgoryczona mieszkanka.

  Pomoc, ale nie dla wszystkich

  Dla takich osób jak ona miasto przygotowało pomoc osłonową. 9 grudnia stołeczni radni przyjęli uchwałę, która podwyższa kryterium dochodowe osoby samotnej uprawniającego do uzyskania zasiłku na pokrycie kosztów utrzymania. Na dziś o zasiłek "na opłatę śmieciową" mogą się starać osoby, których dochód nie przekracza 1940 złotych netto miesięcznie. Najczęściej będą więc to renciści i emeryci, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

  Ale jak informuje ursynowski radny Antoni Pomianowski miejskie jednostki robią problemy z uzyskaniem zasiłku przez osoby, które spełniają kryterium. 

  - Ursynowski Ośrodek Pomocy Społecznej wymaga od wnioskodawców złożenia oświadczenia majątkowego zawierającego m.in. informacje o posiadanych nieruchomościach, ruchomościach i przedmiotach wartościowych - pisze radny w swojej interwencji do burmistrza, żądając zaprzestania "naruszania prawa przez OPS".

  Wg radnego jedynym warunkiem otrzymania zasiłku określonym w uchwale radnych jest spełnienie kryterium dochodowego, a więc urzędnicy nie mogą wymagać "spowiedzi" z majątku. Ponadto wnioski mieszkańców mają być odrzucane przez OPS, bo nikt nie wie, że trzeba do nich dołączać spis majątku. Zniechęca to potrzebujących lub opóźnia uzyskanie przez nich zasiłku. Jednym słowem są karani za to brakiem dopłaty np. przez miesiąc lub dwa.

  OPS: Zasiłek celowy zgodnie z ustawą

  Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy odpiera te zarzuty. Twierdzi, że stosuje uchwałę radnych, ale też wymogi ustawowe.

  - Zasiłek celowy jest jedną z form świadczeń z pomocy społecznej, a tryb przyznawania świadczeń określa ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku - mówi Mariola Korsak, zastępca dyrektora ursynowskiego ośrodka.

  A ustawa ta mówi, że ośrodek ustala sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową osoby wnioskującej o pomoc na podstawie dokumentów. Artykuł 107 ust. 5b ustawy brzmi:

  Pracownik socjalny przeprowadzający rodzinny wywiad środowiskowy może domagać się od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym. Odmowa złożenia oświadczenia jest podstawą wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia.

  I to dlatego OPS żąda oświadczeń majątkowych, choć uchwała radnych nic o tym nie wspomina. 

  Do połowy kwietnia zasiłek na pokrycie kosztów m.in. opłaty śmieciowej przyznano 293 osobom. Takie wsparcie udzielne jest na co najmniej dwa miesiące lub dłużej, a jego wysokość jest ustalana indywidualnie, w zależności od aktualnej sytuacji życiowej osoby wnioskującej. Minimalna wysokość pomocy to 50% miesięcznych kosztów ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 18
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Euzebiusz 12 9 miesięcy temuocena: 88% 

   Załóżmy, że emeryt ma 1.940 zł netto dochodu miesięcznie. Gdzie mogę przeczytać co on może jeszcze posiadać, aby pani z OPS-u przyznała mu zasiłek na opłatę śmieciową, bo tych kluczowych informacji zabrakło w artykule. Czy np. może mieć działkę rekreacyjną na wsi? Czy może mieć kilkuletni samochód? Czy może mieć złoty pierścionek i złoty łańcuszek? Z jakiego dokumentu pani z OPS czerpie konkretne informacje, że w przypadku powyższego emeryta zasiłek śmieciowy mu nie przysługuje, bo np. pan emeryt ma samochód?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lemoni 11 9 miesięcy temuocena: 71% 

   Ta skrajnie niesprawiedliwa i obrzydliwie droga uchwala smieciowa z cala pewnoscia bedzie wykorzystywana przeciw Trzaskowskiemu przez pisowskie media przy kolejnych wyborach. Pogrzebie jego szanse na prezydenturę jak ośmiorniczki pogrzebały PO. PiSowskie media wbija Polakom do głów jak krzywdzącą, niesprawiedliwa opłatę wprowadził Trzaskowski jak biedne staruszki płacą za śmieci warszawskich bogaczy. Trzaskowski przegra wybory. Nigdy nie zostanie prezydentem. Ta uchwala musi zostać poprawiona i nie przed wyborami, ale jak najszybciej.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nicknicknick 10 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Gdyby miasto nie zmuszało samotnych ludzi do płacenia za śmieci rodzin z dziećmi, to cała ta pomóc nie byłaby potrzebna. Niech każdy płaci za to, co produkuje, a najlepiej będzie widać, kto naprawdę potrzebuje pomocy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 9 9 miesięcy temuocena: 14% 

   Ale to nie miasto zmusza, tylko wojewoda który unieważnił poprzednią uchwałę. Najbardziej sprawiedliwe byłoby płacenie od zużycia wody, ale wtedy kombinatorzy podnieśliby krzyk.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Termow 8 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Uchwala została unieważniona, tylko dlatego ze miała kilka uchybień. Należało je poprawić, a nie robić cyrk, że jest trzy razy drożnej niz w Brukseli i że samotni płaca za śmieci rodzin, zdrowo już dofinansowane z pieniędzy... samotnych i emerytów. Rodzina z dwójką dzieci dostaje rocznie z kieszeni innych podatników ok. 20 000zl, ale niektórzy na tym forum twierdzili, ze nie stac ich na płacenie za własne śmieci, a wodę zużywają, bo... maja dzieci, ale pampersów nie wyrzucają, zakupów zapakowanych nie robią, łóżeczek nie wymieniają, itd., itp.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawnik 2 7 9 miesięcy temuocena: 85% 

   OPS tak się zachowuje jakby to były pieniądze ich pracowników,a nie dla ludzi w potrzebie. WSTYD panowie urzędnicy

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 6 9 miesięcy temuocena: 20% 

   Wstydem jest przestrzeganie przepisów ustawy?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kajtek 5 9 miesięcy temuocena: 14% 

   Czyli radny Pomianowski nie zna się (co każdego kto go zna nie dziwi) a Haloursynow robi materiał że coś nie jest w porządku w OPS

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mammas 4 9 miesięcy temuocena: 30% 

   Tyle zrozumiałeś amebo? To ci wytłumaczę: Radny zapytał, redakcja zapytała OPS jak jest . I tyle. Nie ma tu nic, ze OPS robi cos nie tak. Do szkoły! Na lekcję logiki.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~prawnik 3 9 miesięcy temuocena: 35% 

   Gdzie tu sensacja zapowiedziana w tytule? W tekście okazuje się, że OPS stosuje prawo i nic więcej.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mati 2 9 miesięcy temuocena: 81% 

   Przecież z tekstu wynika że OPS nadużywa prawa!!! Zacytowany przepis mówi że pracownik socjalny MOŻE domagać się tego oświadczenia a nie MUSI.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~meme 1 9 miesięcy temuocena: 91% 

   Mało tego, za podanie nieprawdziwych informacji (a jest ich wymaganych mnóstwo, np. stan lokat czy wartość uzyskiwanych odsetek - jako źródła dochodów) grozi odpowiedzialność karna. Ot, niedźwiedzia przysługa władz Warszawy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5586 sekundy
  REKLAMAA2 PIS (M.Rojewski) 26.01.2023 - 30.01.2023