REKLAMAA1-ENELMED---15-07----15-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 grudnia 2019, 16:23

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zaaranżowanie oryginalnych wnętrz jest obecnie dość trudne, nawet dla doświadczonych projektantów. Z jednej strony dostępność pięknych materiałów w różnorodnych barwach i stylach jest naprawdę ogromna, z drugiej jednak - często trudno jest wybrać elementy, które stworzą spójną, efektowną i w jakiś sposób odkrywczą aranżację wnętrz. Aby osiągnąć taki efekt, warto posiłkować się motywami zaczerpniętymi ze stylów niegdyś popularnych, a dziś trochę już zapomnianych - jednym z nich jest art&deco lub inaczej art deco. Czym się charakteryzuje i jak wykorzystać go w poszczególnych pomieszczeniach? Czy tapeta z motywem w tym stylu to dobry sposób na udekorowanie pomieszczeń?

  Art&deco - czym się charakteryzuje?

  Styl art deco stworzony został około roku 1920 i cieszył się ogromną popularnością aż do początku lat 40. XX wieku. Jego podstawowym założeniem było przede wszystkim uporządkowanie przestrzeni otaczającej człowieka. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wcześniej obowiązujący trend charakteryzował się całkowitą przypadkowością jeśli chodzi o wzornictwo i kolorystykę, panował w nim swego rodzaju chaos i brak konsekwencji. Art deco miał położyć temu kres - każdy mebel czy przedmiot tworzony był z myślą o walorach praktycznych i dekoracyjnych. Trzeba przyznać, że elementy wystroju wnętrza stworzonego w tym stylu odznaczały się bardzo dużą starannością wykonania i nieoczywistym wzornictwem. Art deco nazywany był klasycznie nowoczesnym, ponieważ czerpał z przeszłości, ale również oferował rozwiązania całkowicie innowacyjne.

  Tyle teorii - a czym charakteryzuje się art deco w praktyce, jakie są jego najbardziej charakterystyczne elementy, jakie kolory wnętrz dobrze się z nimi komponują? W jaki sposób łączyć je z innymi aby stworzyć oryginalne, nietuzinkowe aranżacje? Jeśli chodzi o kolorystykę, to styl ten nakazywał dopasowanie jej do funkcji pełnionej przez konkretne pomieszczenie. I tak w sypialni warto zastosować tapety w barwach ciepłych, sprzyjających odpoczynkowi. Mogą to być odcienie brązu, złoto, bordo, ale również granat i ciemna zieleń. Salon mogą zdobić kolory bardziej pobudzające, na przykład czerwień, pomarańcz i żółć. A jednak kolory to nie wszystko, liczą się również ich odcienie, sposób łączenia oraz sam wzór. Oczekiwany efekt trudno byłoby osiągnąć malując ściany, toteż najlepszym wyjściem jest położenie na nich tapet.

  tapeta Art&deco

  Tapety znów modne

  Zachwycaliśmy się nimi w latach 90., potem jednak na wiele lat zapomnieliśmy o nich i wyprosiliśmy je z naszych wnętrz. Tapety jednak znów wracają do naszych łask i coraz częściej zdobią eleganckie, nowoczesne domy i mieszkania. Mają szereg zalet, które decydują o ich popularności, ale do najważniejszych zaliczamy możliwość szybkiej i sprawnej zmiany aranżacji wnętrza. Wystarczy tylko nakleić tapetę na ścianę i już możemy zachwycać się wybranym wzorem i kolorystyką. Co równie istotne, tapety wprowadzają do pomieszczenia ciepło, czynią klimat panujący w nim bardziej przytulnym. Nie bez znaczenia jest także fakt, że za pomocą odpowiedniej tapety możemy nadać wnętrzu odpowiednich proporcji - optycznie je powiększyć lub zmniejszyć, wydłużyć lub zwęzić, a nawet sprawić, że będzie się wydawało niższe lub wyższe niż jest w rzeczywistości. Trudno więc rozpatrywać tapety wyłącznie jako element dekoracyjny.

  Kiedy połączymy funkcjonalność tapet z wyjątkową kolorystyką i oryginalnym wzornictwem stylu art deco, otrzymujemy prawie gotowy przepis na sukces aranżacyjny w każdym domu. Ale jak i gdzie je położyć?

  Tapety i aranżacje w stylu art deco

  Ogólnie możemy przyjąć, że tapetę warto położyć na tylko jednej ścianie w pomieszczeniu. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy efektu przeładowania wnętrza nadmiarem elementów o wyrazistym charakterze. Pod tapetę śmiało można wybrać tą ścianę, którą chcemy szczególnie wyeksponować. Idealnie sprawdzi się więc ściana z uskokiem lub wnęka - kiedy położymy tapetę tylko na nich, staną się lepiej widoczne i sprawą, że pomieszczenie nabierze zupełnie innego wymiaru. Spróbuj - być może to, co do tej pory postrzegałeś jako mankament swojego domu, tak naprawdę jest jego zaletą?

  Doskonałym pomysłem na aranżacje wnętrz art deco jest również położenie tapety na ścianie z oknami. Wystarczy wówczas zainstalować elegancki karnisz i powiesić zasłony oraz firany. Warto wybrać modele zasłon jednokolorowych, z dość grubych i ciężkich tkanin - będą się pięknie prezentowały z dekoracyjnymi tapetami art deco. Trzeba pamiętać jednak o konieczności zachowania umiaru. Wzorzyste tapety stanowią mocno intensywny akcent, którego nie powinno się dodatkowo zestawiać z kolorowymi, pstrokatymi zasłonami - stąd też polecamy zastosować tkaniny jednokolorowe.

  ”tapeta w stylu art&deco”
  Zdjęcie tapety art&deco pochodzi ze strony internetowej firmy Deco Inspiration

  Ale do tematu można podejść także nieco inaczej. Zamiast eksponować okna, wnęki i uskoki - można zaakcentować meble. Jesteś szczęśliwym posiadaczem wyjątkowego kredensu, toaletki po prababci albo unikatowego zestawu wypoczynkowego? Jeśli tak, koniecznie musisz podkreślić ich urodę właśnie poprzez aranżacje z tapetami art deco. W ten sposób stworzysz zupełnie wyjątkową kompozycję i wprowadzisz do Twoich wnętrz ciepło i elegancję. Do takiego zestawienia nadawać się będą w szczególności antyczne meble drewniane, ale warto poeksperymentować także z nowoczesnymi elementami wyposażenia (lampy, stół) wykonanymi w stylu klasycznym.

  Warto, poza miejscem, wybrać także odpowiedni kolor i zdobnictwo tapet, aby nasz dom zachwycał Ciebie i Twoich gości. W stylu art deco próżno szukać kolorów neonowych czy bardzo intensywnych. Królują beże, czerń, biel oraz szarość, które w przypadku tapet stanowią tło dla złotych lub srebrnych wzorów geometrycznych czy motywów roślinnych. W ten sposób powstaje kompozycja niezwykle elegancka i wyważona. Ciekawe i oryginalne są również zestawienia bieli i czerni, które tak uwielbiała Coco Chanel - idealne do salonu czy przedpokoju.

  O czym jeszcze należy pamiętać?

  Pomysły na ciekawe ściany to jedno, ale nie wolno nam zapomnieć również o podłogach - one też powinny pasować do kompozycji. Najpiękniej zawsze będzie wyglądała podłoga z prawdziwego drewna. Ale mieszkanie udekorowane tapetami art deco będzie się świetnie prezentowało również wtedy, kiedy położymy dobrej jakości panele imitujące drewno (w szczególności w ciemnym odcieniu) lub elegancki gres.

  Ważne jest jednak, aby podłoga nie była zbyt wzorzysta, ponieważ mogłaby zaburzyć harmonię wnętrz. Dlatego też warto wybierać, podobnie jak w przypadku zasłon, materiały jednokolorowe.

  Tekstylia również są istotnym elementem wyposażenia wnętrz i, odpowiednio dobrane pod względem kolorystycznym, mogą całkowicie zmienić charakter panujący w Twoich pomieszczeniach. Bez obaw możemy pozwolić sobie na położenie puszystego dywanu w kolorze dopasowanym pod względem intensywności do koloru tapety. Jeśli natomiast chodzi o koce, pledy czy dekoracyjne poduszki, to powinny one być raczej subtelne pod względem wzoru i koloru, chyba że stawiamy na kontrasty.

  Aranżacje wnętrz w konwencji art&deco są niezwykle ekstrawaganckie, ale również bardzo eleganckie i luksusowe. Aby osiągnąć taki efekt, trzeba jedynie wiedzieć jakie elementy wyposażenia wybrać i w jaki sposób łączyć je ze sobą. Możesz jednak być pewien, że warto!

  Artykuł załadowany: 0.2177 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-09----30-09-2020