REKLAMAA1 SanGiovanni 01.01.2023 - 31.03.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Widok na tętniący życiem bazarek

  Widok na tętniący życiem bazarek "Na Skraju" w latach 90. XX wieku (Andrzej W. Kubik (źródło: ursynow.org.pl))

  Ostatni kupcy zawinęli już swój interes. To koniec 40-letniej działalności bazarku "Na Skraju". Dzielnica po latach batalii sądowej odzyskała teren przy ulicy Cynamonowej. Kiedyś miał tu stanąć "Ursynowski Fortepian".

  W latach 90. bazarek „Na Skraju” cieszył się ogromną popularnością. Targowisku wróżono wielką przyszłość - miała tam stanąć hala kupiecka z prawdziwego zdarzenia, nazwana "Ursynowskim Fortepianem", bo jej kształt przypominać miał właśnie fortepian. Od lat ogrodzony teren u zbiegu Cynamonowej i Gandhi jednak straszy. Spółka kupców się rozleciała, przejęli ją deweloperzy, którzy na samym rogu mają wybudować wieżowiec z mieszkaniami.

  O resztę działki - wzdłuż Cynamonowej - walczyło w sądach miasto, które wydzierżawiło kiedyś teren spółce kupców. Ponieważ do docelowego zagospodarowania terenu nigdy nie doszło, po latach uzyskano wyroki zwracające miastu własność. W ostatnich latach na miejskim terenie trwało życie ostatnich bazarkowych stoisk. Było ich coraz mniej - ostatnio zaledwie dwa.

  ZOBACZ: Bazarek "Na Skraju" w latach 90. okiem Andrzeja W. Kubika (źródło: ursynow.org.pl)

  W połowie września pozostałości prężnego niegdyś targowiska ostatecznie zniknęły. Dzielnica reprezentująca miasto po bezskutecznych wezwaniach spółki kupieckiej do opróżnienia terenu, uzyskała klauzulę natychmiastowej wykonalności wyroku.

  - Odzyskanie tego terenu to dla nas priorytet. Jesteśmy bardzo blisko. Mamy wyrok sądu i wezwaliśmy spółkę, która bezprawnie zajmuje ten teren, do jego dobrowolnego wydania. Kupcy bez protestów opuścili bazarek - mówi wiceburmistrz Ursynowa Jakub Berent.

  Początkowo mieliśmy czas do 8 września, jednak dzielnica dała nam jeszcze trochę czasu. 17 września zabraliśmy nasze ostatnie rzeczy. Wiedzieliśmy od dawna, że to miejsce nie ma perspektyw i mamy już jakieś alternatywy - mówi pan Dariusz, jeden z ostatnich kupców bazarku „Na Skraju”.

  powyżej: szkielet Fortepianu straszył do kwietnia 2014 roku, gdy został rozebrany. Jak mówił wówczas ówczesny burmistrz Piotr Guział terenem jest zainteresowany "tajemniczy inwestor". Wystawił on tablicę o rozpoczęciu budowy nowego centrum handlowego, na czym się skończyło

  Teren bazarku został w końcu objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że miasto ma już pomysł jak wykorzystać swoją część pozostałości po „Ursynowskim Fortepianie”. Plan, który obowiązuje od 3 sierpnia 2021 roku, zakłada, że miejsce, gdzie jeszcze do niedawna odbywał się handel, zostanie zamienione częściowo w park - czyli ciąg dalszy "Zielonej Osi Imielina".

  A co z terenem bezpośrednio przy ul. Cynamonowej? Toczy się jeszcze inne postępowanie sądowe - spór miasta ze spółdzielnią "Na Skraju", która rości sobie prawo do użytkowania wieczystego tego gruntu. Wyroki są po myśli ratusza, ale spółdzielnia złożyła kasację do Sądu Najwyższego, który jeszcze nie rozstrzygnął sprawy.

  Na razie wiadomo jedynie, że może tam powstać tam budynek usługowy z zabudową wielorodzinną. Dzielnica jeszcze nie jest pewna, czy blok postawi miejski TBS, czy też sama postawi tam mieszkania komunalne. W rozmowie z Haloursynow.pl burmistrz Robert Kempa nie wykluczył też trzeciej możliwości - sprzedania działki deweloperowi. Wartość działki może sięgać nawet 10 mln złotych. To 3,5 tys. m.kw. w centrum dzielnicy.

  powyżej: taką zabudowę dopuszcza w tej okolicy plan miejscowy obowiązujący od sierpnia 2021 roku

  Niewielki skrawek na rogu Ghandi i Cynamonowej pozostaje natomiast w rękach prywatnych - dewelopera, który stara się o pozwolenie na budowę wieżowca. Zgodnie z wydanymi przez stołeczny ratusz warunkami zabudowy oraz planem miejscowym może tam powstać 11 pięter. 

  Wizualizacje nowego wieżowca na rogu Gandhi i Cynamonowej - fot. RK Investment

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 151

  • 30
   BARDZO PRZYDATNY
  • 15
   ZASKOCZONY
  • 25
   PRZYDATNY
  • 8
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 38
   WKURZONY
  • 33
   BRAK SŁÓW

  26Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~komar 26 8 miesięcy temu

   Jeśli chodzi o mieszkaniówkę, to trzeba biurowce przerabiać na lofty, Mordor niech odżyje w końcu. A na "starych" osiedlach więcej zieleni. Także na dachach bloków.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fart 25 8 miesięcy temuocena: 0% 

   Bazarek, każdy, relikt minionych epok, chyba tylko UBecja emerytowana tam chodzi i jej dziedzice.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antypol 24 ponad rok temuocena: 100% 

   Do pol - slownictwo godne sciekow.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annika 23 ponad rok temuocena: 100% 

   Przestańcie betonować każdą wolną przestrzeń. Komu przeszkadzał ten bazarek? Trzeba go było tylko przebudować, otoczyć nowym, ciekawym ogrodzeniem. Stop z wielkimi betonowiskami, dajcie ludziom więcej przestrzeni.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 22 ponad rok temuocena: 63% 

   Patodeweloperka na Ursynowie ma się coraz lepiej.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 21 ponad rok temuocena: 69% 

   ....i pato kretyn popierający ten syf....

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Władysław 20 ponad rok temuocena: 93% 

   Mieszkania komunalne i TBS-y trzeba budować tam, gdzie jest dużo tanich, wolnych terenów - Tarchomin, Białołęka, Marki, Ząbki, Rembertów. W samym centrum Ursynowa ziemia jest dużo droższa, więc burmistrz powinien ją sprzedać deweloperowi, aby zdobyć pieniądze na wydatki w naszej dzielnicy, która się sypie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Unicorn 19 ponad rok temuocena: 26% 

   Tworzenie gett nigdzie na świecie sie nie sprawdziło, nie trzeba szukać daleko, choćby słynne osiedle Dudziarska w Warszawie. Mieszkania komunalne muszą być wtopione w tkankę miasta, a na pewno nie grupowania na jakimś terenie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Do Unicorn 18 ponad rok temuocena: 17% 

   Masz 100% rację, nie można segregować ludzi ze względu na kolor skóry, orientację,religie czy stan posiadania majątku, czy ktoś ma długi czy nie. Wszyscy są równi, to dlaczego niektórzy chcą tym biedniejszym zrobić getto na obrzeżach miasta. Mają takie samo prawo mieszkać na Ursynowie a gmina powinna zapewnić im mieszkania komunalne w dobrej lokalizacji i w cywilizowanych warunkach. Warszawa to stolica europejskiego państwa a nie trzeci świat.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 17 ponad rok temuocena: 87% 

   Nie, m.st. Warszawa nie ma obowiązku zapewniania mieszkań. Nie stać na mieszkanie na Ursynowie? Są tańsze miejsca.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 26 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Do boom 16 ponad rok temuocena: 16% 

   Ursynów to PRL-owski twór towarzysza Gierka, kiedyś wszyscy dostali te mieszkania od władzy ludowej, widocznie komuna była bardziej tolerancyjna jak dzisiejszy kapitalizm.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 15 ponad rok temuocena: 89% 

   >Mają takie samo prawo mieszkać na Ursynowie To niech sobie jeszcze do tego prawa, zarobią pieniądze. Co to jest, żeby "mieszać" na zasadzie "ten głupol ciężko harował, żeby było go stać nawet na kredyt, O A TUTAJ DAMY ZA PÓŁDARMO KOMUNALNE". To nie mieszanie, to równanie w dół i pokazywanie wszystkim wokoło, że nie ma co się przemęczać, jak zawsze "kapitan państwo" da ci komunalkę, na którą ktoś inny musiałby pracować...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 14 ponad rok temuocena: 80% 

   ~Do boom, co ty człowieku pi...sz? widać że masz pojecie o tym, jak ja o balecie. W czasach PRL NIKT nie dostał mieszkania od władzy ludowej tylko placił kredyt za to mieszkanie, w czynszu. Jesli masz kogos w rodzinie, kto przechowuje stare rachunki, to zerknij. Jest tam pozycja "splata kredytu". Mało że placono w czynszu ratę to jeszcze po 1989 r sprzedawano te mieszkania ich lokatorom jakoby "tanio" a tak po prawdzie to w całości one już dawno były spłacaone! tymi ratami. Zainteresowałam sie tym dopiero kiedy byłam już dorosła i zerknełam w rachunki matki (ktora miała takie skrzywienie zawodowe, że przechowywała wszystkie rachunki i bardzo dokladnie) i wprost wynikało, że mieszkanie lokatorskie "od władzy ludowej" juz dawno zostało spłacone! a i tak żądano wykupu, na szczeście z latami coraz mniej ale jednak.. Nie wiesz o czym piszesz.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 13 ponad rok temuocena: 33% 

   Issaa, nie masz racji. Mieszkańcy wpłacali dwa rodzaje wkładów: budowlany i wtedy mieli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i niższy mieszkaniowy (lokatorski) i mieli wtedy prawo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Do tego dochodziły sprawy spłaty kredytów i dlatego część ludzi posiadających lokatorskie prawo uważało, że je "spłaciła" nie pamiętając, że nie wniosła pełnego wkładu budowlanego i dlatego przy przekształceniu musieli dopłacać waloryzowaną różnicę, a potem rząd ukradł zasób spółdzielniom i oddał na własność za symboliczną opłatą.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ryszard_70 12 ponad rok temuocena: 79% 

   Mam nadzieję, że ten teren zostanie w końcu jakoś zagospodarowany. Tyle lat to trwało.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 11 ponad rok temuocena: 67% 

   Jaka budowa w tym miejscu??? Na razie trzeba wapnem zsypać i chlorkim zalać, żeby ten syf wyżarło, co się tam latami odkładał.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pan dzielnicowy 10 ponad rok temuocena: 85% 

   NIE dla TBS lub komunalnych. Zamienią tę dzielnicę w wylęgarnie patologii i chamstwa. Już wystarczy ekscesów, o których słychać z Pileckiego, czy Kłobuckiej. O osiedlach komunalnych każdy pewnie coś wie, a ja jeszcze znam ludzi, którzy bardzo narzekają na sąsiedztwo TBS w innej dzielnicy - teoretycznie mieszkają tam normalni ludzie, ale jak się posłucha kilku anegdot, to człowiek robi oczy w 5 zł.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NIHOOYA 9 ponad rok temuocena: 92% 

   Patologia to już tu jest - metro natolin , poczta przy belgradzkiej, pasaż przy meander. Latem bajlando na trawniku przy meander 6. Zaszczane windy, obsrane schody. Co z tego że wzywana jest notorycznie straż miejska i ich zgarnia- za 2 góra 3 dni znowu wracają.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 22 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jojo 8 ponad rok temuocena: 13% 

   jakich ekscesach z pielckiego ? tych z przed 10 czy 15 lat ?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olaf 7 ponad rok temuocena: 40% 

   Czy ludzie biedni to patologia? Zastanów się co piszesz, są bogaci co nadużywają alkoholu i narkotyków a później jeżdżą swoimi mercedesami, to jest patologia. Stan portfela nie świadczy jaki kto jest człowiekiem.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arn 6 ponad rok temuocena: 100% 

   @Olaf Temat jest mocno złożony. O tym, czy ktoś zostanie "patusem" (czy też nim nie zostanie) decyduje wiele czynników, ale najbardziej znaczącym z nich jest kapitał kulturowy. Ułatwia on zdobycie edukacji, pracy etc. O wyższy kapitał kulturowy statystycznie łatwiej w rodzinach nie patologicznych (zamożniejszych). Zaś co do mieszania ludzi o różnym statusie, pochodzeniu etnicznym, religii, jest to operacja trudna do przeprowadzenia, bo ludzie nie chcą się mieszać. Zobacz zjawisko White flight w USA. Inny bliższy nam przykład? W Berlinie są jak wiadomo "kolorowe dzielnice". Mieszkają tam też rdzenni Niemcy zazwyczaj o mocno lewicowych poglądach (inni nie chcą). Ale nawet oni robią co mogą, aby swoje dzieci umieścić w szkołach w innych dzielnicach, z uwagi na bardzo niski poziom edukacji placówkach lokalnych.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anioł Stanisław 5 ponad rok temuocena: 50% 

   No tak, lepiej sprzedać deweloperowi i zrobić wynajem krótkoterminowy, na pewno nie będzie patologicznie. Tyle, że patologia, na której się zarabia, to dla wielu już nie patologia.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kan Jowalski 4 ponad rok temuocena: 63% 

   Tylko bloki bez garaży i parkingu. I ścieżki rowerowe. Dużo betonu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Przeciw 3 ponad rok temuocena: 95% 

   Są inne miejsca na TBS, na pewno nie jest to tam, w tak atrakcyjnej i prestiżowej lokalizacji. TBS lub mieszkania komunalne mogą powstać np. przy ulicy Kłobuckiej lub na Bemowie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kkon 2 ponad rok temuocena: 13% 

   Prestiż i dzielnica blokow z wielkiej plyty.. ursynowska megalomania ;-). Bez metra zostal mi tu tylko beton, moze na kabatach jest troche grosza, ale caly polnocny wysoki ursynow to po czesci patologia z przydzialu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 39 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~@~Kkon 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Dlatego też nie ma co tej patologii pogłębiać, stawiając TBS- tak jak pisze ~Przeciw, na obrzeżach jest sporo miejsca, gdzie można się wybiegać i wykrzyczeć o 3 w nocy, nie musi to być koniecznie Ursynów.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.472 sekundy
  REKLAMAA2 PIS (M.Rojewski) 26.01.2023 - 30.01.2023