REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2023 - 31.12.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Wtorek był ostatnim dniem pracy punktu pomocy uchodźcom działającego w hali po Tesco na Kabatach. Przez kilkanaście dni potrzebujący mogli tu otrzymać odzież i artykuły przemysłowe. W najbliższych dniach dzielnica przeniesie punkt na ul. Dereniową.

  Dla wielu uchodźców przybywających do Warszawy i próbujących odnaleźć się w naszym mieście to było jedno z pierwszych miejsc, które odwiedzali. We wtorek w hali po byłym Tesco Kabaty zakończył działalność punkt zbierania i wydawania odzieży. Wygasła umowa na jego prowadzenie zawarta między deweloperem firmą Echo Investment a dzielnicą. W środę, 16 marca teren po Tesco wraz z dużym parkingiem, z którego korzystali kierowcy dojeżdżający do stacji metra, zostanie zamknięty.

  - Z miastem byliśmy od razu umówieni na taki krótki czas: hala była dostępna od razu, dzielnica mogła z niej korzystać i szukać bardziej długoterminowego rozwiązania. Zaproponowaliśmy postawienie namiotu na naszym parkingu, ale okazało się, że nie jest to potrzebne - mówi Emil Górecki z Echo.

  Deweloper już dwa tygodnie temu zapowiadał, że 16 marca rusza z rozbiórką blaszaka po Tesco, w miejscu którego wkrótce stanie blok mieszkalny.

  - Ze względów bezpieczeństwa nie da się prowadzić rozbiórki części hali, podczas gdy inna część będzie funkcjonowała - dodaje Górecki.

  Przeprowadzka w nowe miejsce

  Dzielnica liczyła się z koniecznością opuszczenia hali i w ubiegłym tygodniu rozpoczęła poszukiwanie nowej lokalizacji dla niezwykle potrzebnego punktu pomocy dla uchodźców.  Z pomocą - po raz kolejny zresztą - przyszła Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Imielin", która udostępni blaszak przy ul. Dereniowej 8, po dawnym sklepie "Marcpol". Punkt ruszy dopiero za parę dni, a to oznacza, że w tym tygodniu uchodźcy nie będą mogli dostać odzieży, a ursynowianie przynosić ubrań. 

  O tym, że punkt jest bardzo potrzebny, świadczą codzienne kolejki Ukraińców tuż przed jego otwarciem. We wtorek przed godz. 14 pod halą Tesco czekała ponad setka chętnych do wzięcia odzieży.

  - Od początku gdy zajmujemy się punktem, przychodzi bardzo dużo osób. Pierwszego dnia ponad 400, kolejnego ponad 700 - mówi Robert Wojciechowski z Fundacji Rodzice Dzieci Szkoła, która prowadzi punkt pomocowy.

  - Przychodzili ludzie w kapciach, w krótkim rękawku, bo nie mieli nic. Jedna z pań szukała majtek, bo nie miała co na siebie włożyć - relacjonuje Wojciechowski.

  W punkcie w Tesco codziennie pracowało około 30 wolontariuszy. Ich zadaniem była segregacja ubrań przynoszonych przez darczyńców.

  - 80-90 proc. tych rzeczy to odzież używana, ale w dobrym stanie i uprana. Ludzie przynoszą też odzież nową, z metkami ze sklepu - mówi Stanisław, który od trzech dni segreguje rzeczy dla uchodźców.

  Wśród wolontariuszy są seniorzy z ursynowskiej "Kluboteki". - Przynoszę tu torby, bo ludzie nie mają do czego zapakować odzieży. Częstuję też cukierkami dzieci, aby miały trochę uśmiechu. Pewnego dnia złapała mnie starsza pani i powiedziała po ukraińsku "Dziękuję Wam!" - mówi wyraźnie wzruszona pani Barbara, wolontariusza, która niemal codziennie przyjeżdża pomagać do punktu aż z Ochoty.

  - Będę przyjeżdżać, dopóki mi sił wystarczy. Na pewno - dodaje.

  Potrzebni pomocnicy!

  W środę, czwartek i piątek punkt odzieżowy dla uchodźców będzie się przenosił z Kabat na Imielin - do blaszaka po "Marcpolu" przy Dereniowej 8. To o tyle dobra lokalizacja, że tuż obok - w blaszaku przy Dereniowej 6 - Stowarzyszenie Społeczników "Ariadna" prowadzi punkt wydawania żywności i artykułów higienicznych. Niestety, przez kilka dni punkty wydawania odzieży nie będzie działał, ruszy najpewniej w końcu tygodniu lub na początku przyszłego tygodnia. Szczegóły podamy, gdy zostanie potwierdzona data uruchomienia nowego punktu po przeprowadzce.

  Fundacja "Dzieci Rodzice Szkoła" potrzebuje pomocy w przeprowadzce punktu z Tesco na Dereniową.

  • do pakowania kartonów z ubraniami w środę, 16.03 w godz. 17:00-20:00.
  • do załadunku i rozładunku w nowym miejscu (mężczyźni): czwartek (17.03), piątek (18.03), godziny jeszcze do uzgodnienia (prośba o wskazanie możliwości godzinowych).

  Zgłoszenia można przesyłać mailem na adres info@fdrs.org.pl

  ZOBACZ VIDEO: Ostatni dzień punktu w hali po dawnym Tesco

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 58

  • 41
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4597 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023