Zamknij

Otwierasz pralnię? Sprawdź, na jakie wyposażenie pralni się zdecydować

14:10, 08.11.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:17, 08.11.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Poszukując ciekawego pomysłu na biznes, warto rozważyć otworzenie własnej pralni – chemicznej lub wodnej. Taki punkt jest potrzebny w zasadzie w każdym – większym lub mniejszym – mieście na terenie całego kraju. Z usług pralni korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Co więcej: pralnie zyskują coraz większą popularność. Płaszcze, kurtki, garnitury, wyjściowe sukienki i ubrania, pościel, firanki, obrusy – mało kto podejmuje się uprania tego typu rzeczy samodzielnie w domu. Oczywiście założenie własnej pralni, jak każdy inny biznes, wymaga poniesienia kosztów inwestycji. Podpowiadamy zatem, co powinno się znaleźć na wyposażeniu każdej pralni.

Wyposażenie pralni i co jeszcze? Od czego zacząć?

Jeśli chcesz rozpocząć działalność w branży pralniczej, koniecznie musisz wiedzieć, od czego zacząć. Pralnia to biznes, nastawiony na obsługę klientów, a więc musisz wybrać odpowiednią lokalizację. Oczywiście przydatne będzie opracowanie profesjonalnego biznesplanu, który uwydatni mocne strony oraz wskaże potencjalne czynniki ryzyka biznesowego w danej okolicy. Z pewnością najlepszym miejscem na utworzenie punktu usługowego, oferującego profesjonalne pranie, będzie średniej wielkości miasto. Ważne, by w najbliższej okolicy nie znajdowała się znacząca konkurencja. Z biznesowego punktu widzenia najlepiej, by punkt przypadał na około 10-20 tysięcy klientów. Kolejnym krokiem będzie znalezienie optymalnego lokalu. Ze względu na specyfikę działalności, nie może on być zbyt mały. Najlepszy będzie metraż 50-70 m2. Ważne jest również funkcjonalne rozmieszczenie urządzeń we wnętrzu. Oczywiście lokal musi dysponować pomieszczeniem na toaletę, pokój socjalny, magazyn środków czyszczących. Ważna jest sprawna instalacja elektryczna, jak również moc prądu, wentylacja pomieszczenia, zabezpieczenie ścian i podłogi odpowiednimi substancjami (by nie nasiąkały) itp. Pamiętać bowiem należy, że przeznaczony pod działalność lokal musi przejść kontrole Sanepidu czy straży pożarnej. Inaczej nie zostanie dopuszczony do użytkowania.

Co musi się znaleźć na wyposażeniu pralni?

Kolejną sprawą jest skompletowanie niezbędnego wyposażenia (znajdziesz je tu: gp-pralnia.pl). Muszą się w nim znaleźć:

  • pralki przemysłowe (gp-pralnia.pl/pralki-przemyslowe)
  • agregaty chemiczne (używa ich pralnia chemiczna)
  • stoły i kabiny do wstępnej obróbki odzieży
  • stoły prasowalnicze
  • magiel przemysłowy (gp-pralnia.pl/magiel-przemyslowy)
  • manekiny formujące (Form Finisher)
  • wytwornice pary
  • wózki pralnicze,
  • zgrzewarki do pakowania ubrań,
  • komputer i oprogramowanie komputerowe, służące do obsługi pralni

magiel elektryczna

Ponadto ważnym elementem wyposażenia każdej pralni są odpowiednie produkty i środki, takie jak: proszki do ubrań białych i kolorowych, wybielacze, odplamiacze, środki chemiczne, środki dezynfekujące. Oczywiście niezbędne będą także podstawowe meble biurowe. Wyposażenie pralni oraz zaopatrzenie magazynu środków czyszczących to nie lada inwestycja, dlatego warto wybierać dobrej jakości urządzenia i środki w najlepszej cenie, oferowane przez firmę, mającą wieloletnie doświadczenie.

suszarka przemysłowa

Wyposażenie pralni wodnej – jak urządzić pralnię?

Jeśli planujesz otworzyć pralnię wodną, to będziesz potrzebować pralnico-wirówek przemysłowych, maszyn z barierą higieniczną. Przydadzą się także suszarki. Niezbędna będzie także większość wymienionych w poprzednim akapicie elementów wyposażenia.

Wydaje się, że profesjonalne pranie wodne nie odbiega niczym od tradycyjnego prania, jakie wykonuje każdy z nas w domu. Nic bardziej mylnego! Profesjonalne urządzenia i najwyższej jakości środki oraz detergenty zapewniają efekt, jakiego nie da się uzyskać w domowej łazience. Pralki przemysłowe dysponują większą mocą, mają wiele programów, przeznaczonych do prania rozmaitych tkanin i usuwania różnego rodzaju zabrudzeń. Zastosowane profesjonalne detergenty wnikają w strukturę tkaniny, rozpuszczając i usuwając plamy i zabrudzenia. Wirowanie usuwa większość wody z ubrania, natomiast dzięki manekinom prasowalniczym klient otrzymuje w efekcie czystą, świeża oraz nieskazitelnie wyprasowaną odzież. Takiego efektu nijak nie da się uzyskać w domu, we własnej łazienki oraz pralce nawet wiodącego na rynku producenta. To dlatego taką popularnością cieszą się pralnie wodne. Z pewnością jest to rodzaj działalności, jaką warto rozważyć.

wyposażenie pralni

Wyposażenie pralni chemicznej – jak odbywa się czyszczenie chemiczne?

Nieco innym rodzajem pralni jest pralnia chemiczna. W tym przypadku proces czyszczenia odbywa się w systemie zamkniętym, a maszyną wykorzystywaną do tego typu prania jest agregat chemiczny. Czynnikiem piorącym jest rozpuszczalnik chemiczny, a pranie odbywa się bez użycia wody. Temperatura w bębnie to około 30 stopni. Taki rodzaj prania sprawia, że szczególnie delikatne tkaniny są czyszczone bez ryzyka uszkodzenia. Po upraniu odzieży odbywa się proces płukania – przy użyciu specjalnego płynu. Takie pranie sprawdzi się w przypadku bogato dekorowanych ubrań – na przykład sukienek z koralikami, wieloma warstwami tiulu, sukien ślubnych, koronkowych, ale także męskich garniturów z najwyższej jakości materiałów. Szczególnie delikatne są na przykład: wełna, kaszmir czy jedwab. Pranie w normalnej pralce czy chociażby z użyciem wody mogłoby trwale uszkodzić materiał odzieży, a co za tym idzie – po prostu ją zniszczyć. Po praniu chemicznych znikają zabrudzenia, a delikatna struktura materiału pozostaje nietknięta. Delikatne materiały nie ulegają odkształceniu.

Podsumowując; pralnia, zarówno wodna, jak i chemiczna, to świetny pomysł na biznes. Ponadto warto rozważyć także wydzielenie pomieszczenia na pralnię samoobsługową, która zyskuje coraz większą popularność.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%