REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 czerwca 2021, 18:11

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Owulacja, czyli jeden z etapów cyklu miesiączkowego kobiety, wiąże się z wieloma pytaniami i wątpliwościami.

  Spróbujemy rozwiać je, wyczerpująco opisując temat. Sprawdźmy, co to jest owulacja i jak w jej czasie zachowuje się organizm.

  Kobiecy organizm od urodzenia posiada określony genetycznie „zapas” komórek jajowych. Komórki jajowe znajdują się w jajnikach i otoczone są tak zwanymi pęcherzykami Graafa. W obu jajnikach niemiesiączkującej jeszcze dziewczynki może znajdować się nawet do dwóch milionów komórek jajowych łącznie! Liczba ta jednak maleje z czasem, w miarę kolejnych, comiesięcznych cykli.

  Co to jest owulacja?

  Owulacja, czyli tak zwane jajeczkowanie, to moment w cyklu każdej miesiączkującej kobiety, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Podczas owulacji pojedynczy pęcherzyk Graafa pęka, komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i zmierza poprzez jajowód do macicy. Jeśli w czasie tej drogi komórka zostanie zapłodniona, pęcherzyk Graafa otaczający komórkę jajową przeistacza się w ciałko żółte ciążowe, wpływając na produkcję progesteronu – hormonu podtrzymującego ciążę. Jeśli zaś jajeczko nie spotka się w jajowodzie z zapładniającym je plemnikiem, pęcherzyk Graafa zanika, a endometrium, czyli błona śluzowa macicy, przygotowana na ewentualne przyjęcie zapłodnionego jajeczka złuszcza się, wywołując krwawienie miesięczne. Proces dojrzewania kolejnych jajeczek i ich gotowości na zapłodnienie oraz pojawianie się krwawienia średnio co 28 dni powtarza się w życiu kobiety od pierwszej miesiączki, która pojawia się zwykle w wieku 12-13 lat, aż do okresu przekwitania, czyli menopauzy, w który organizm kobiety wchodzi około 50 roku życia, gdy jajeczkowanie zanika, a w organizmie następują intensywne zmiany hormonalne. Dobrze więc wiedzieć, jakie procesy zachodzą w naszym ciele przez praktycznie całe dorosłe życie.

  Jak rozpoznać owulację? Objawy owulacji

  Owulacja wywoływana jest poprzez wzrost stężenia hormonu luteotropowego przysadki mózgowej (LH). To właśnie pod jego wpływem pęcherzyk Graafa pęka, uwalniając komórkę jajową. Kobiety starające się o dziecko mogą sprawdzić, czy owulacja już nastąpiła, przy pomocy testów owulacyjnych przypominających testy ciążowe. Testy owulacyjne dostępne są w aptekach i drogeriach. Organizm także daje nam sygnały o rozpoczęciu owulacji. Zdarza się, że kobieta odczuwa bóle z jednej strony podbrzusza. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż moment pęknięcia pęcherzyka Graafa wiąże się z jego dużym wzrostem, a sama komórka jajowa jest jedną z największych komórek organizmu, ma wielkość ziarnka piasku i jest widoczna gołym okiem! Podczas owulacji może pojawić się delikatne plamienie, a śluz jest śliski i kleisty, nitkowaty. Śluz ten ma za zadanie ułatwiać zapłodnienie – wiąże się on z wystąpieniem dni płodnych. Za dni płodne uznaje się około pięciu dni przed owulacją, czas samego jej trwania – około 48 godzin – oraz około 3-4 dni po owulacji. W tym czasie kobieta może odczuwać lekkie obrzmienie piersi oraz zwiększoną ochotę na seks, a także wzrost temperatury ciała do około 37 stopni Celsjusza.

  Kiedy następuje owulacja?

  Podczas trwającego 28 dni cyklu miesiączkowego, owulacja następuje zwykle około 14 dnia. Zdarzają się cykle bezowulacyjne, podczas których pęcherzyk Graafa nie pęka, a komórka jajowa nie może zostać zapłodniona. W cyklu bezowulacyjnym regularność krwawienia miesięcznego może ulec zaburzeniu, jednak nie jest to oczywisty objaw, z tego powodu wiele kobiet, nawet mających problemy z zajściem w ciążę, nie ma świadomości występowania cykli bezowulacyjnych.

  Dopiero badania hormonalne mogą potwierdzić występowanie zaburzeń owulacji, które należy leczyć z uwagi na możliwość powiązania występowania cykli bezowulacyjnych z ryzykiem poważniejszych problemów zdrowotnych wpływających na gospodarkę hormonalną całego organizmu, takich jak na przykład zespół policystycznych jajników lub choroby tarczycy. Wszelkie nieprawidłowości przebiegu cyklu miesiączkowego należy konsultować z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem.

  Artykuł załadowany: 0.2873 sekundy
  REKLAMAA2 StrefaDiet G4 01.06.2021 - 30.06.2021