REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 sierpnia 2019, 14:37 komentarzy 7

  (AG)

  Tajemnicze znaki na drzewach w Lesie Kabackim zelektryzowały mieszkańców Ursynowa. Pomarańczowe kółko z kropką w środku to symbol geodezyjny, a nie informacja dla drwali - odpowiadają urzędnicy.

  Każdy namalowany znak na drzewie kojarzy się z najgorszym. Tak też było w przypadku naszej czytelniczki, która podczas spaceru zobaczyła kilkadziesiąt pomarańczowych punktów na zdrowych roślinach, m.in. przy wjeździe do lasu od strony ul. Moczydłowskiej oraz wzdłuż leśnych dróg i skrzyżowań. 

  Pojawiły się wbite w ziemię słupy zaznaczone na pomarańczowo i na ich wysokości znaki na drzewach.  Czy to już oznacza najgorsze?

  Są to duże zdrowe buki z ogromnymi koronami dęby, topola i inne drzewa zdrowe i takie które rosły kilkadziesiąt lat. Czy to, co jeszcze nam pozostało, czyli tak zwany rezerwat przyrody, zostanie całkowicie zdewastowany?  Spojrzałam w górę i jak wyobraziłam sobie że tych ogromnych koron nie ma i to w najpiękniejszych miejscach w lesie, to ogarnęło mnie przerażenie!

  - napisała w mediach społecznościowych pani Anna.

  Lasy Miejskie, które mają w zarządzie Las Kabacki uspokajają, że nie ma powodów do niepokoju.

  - Na drzewie przeznaczonym do usunięcia malowany jest krzyżyk, natomiast jeśli ma być tylko podkrzesane z suchych i chorych gałęzi na pniu widnieje kółko, bez kropki - wyjaśnia z-ca dyrektora Lasów Miejskich, Andżelika Gackowska.

  Kto za tym stoi?

  Co oznacza zatem kółko z kropką w środku? Okazuje się, że to również nie jest wyrok na drzewo, a znak geodezyjny, oznaczający drzewo liściaste. Na Ursynowie trwa modernizacja osnowy geodezyjnej, czyli punktów, na podstawie których geodeci mierzą grunty, sporządzają mapy do ksiąg wieczystych oraz niezbędną dokumentację.

  - W celu łatwiejszej identyfikacji w terenie położenia punktów osnowy, geodeci często stosują pionowe oznaczenia lokalizacji tych punktów, aby były dobrze widoczne z daleka. Obecnie prowadzone są prace terenowe związane z aktualizacją i modernizacją osnowy, która tworzy zbiór punktów. Niektóre trzeba tylko naprawić, inne zrobić nowe. Przeprowadza się to średnio co 10 lat - dowiadujemy się w urzędzie m. st. Warszawy.

  Punkty geodezyjne, które pokrywają całą Polskę wykonuje się najczęściej z kamienia lub betonu. To kwadrat o wymiarach 15x15 centymetrów. W środku jest punkt pomiarowy oznaczony naciętym krzyżem, żelazną rurką lub bolcem. Każdy z takich punktów ma swój numer i nazwę ustaloną od nazwy miejscowości, na której obszarze jest położony. To elementy państwowego układu współrzędnych, z którego korzysta się m.in. przy wyznaczaniu granic działek.

  - Punkty są prawnie chronione i ich zniszczenie jest karalne. Dobrze, że cała osnowa jest porządkowana, bo to bardzo ułatwi nam pracę - kwituje geodeta Zbigniew Marczenko.

  Tak wyglądają kamienne punkty geodezyjne:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 68

  • 28
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 19
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~pytanie 7 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Pytam się dlaczego północno-wschodni obszar lasu kabackiego został podzielony na działki?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bla 6 10 miesięcy temuocena: 16% 

   Jeżeli nie będzie wycinać się chorych drzew w lesie to po jakimś czasie cały las będzie do wycięcia. Jeżeli las hamuje rozwój miasta, dzielnicy, to też należy gonwyciac A za każde drzewo wsadzić w innymnmoejscu kolejne. I to cała filozofia.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 5 10 miesięcy temuocena: 75% 

   Głupiś

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zły porucznik 4 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Na swojej wsi tak rób, o rozwój miasta nie kłopocz się.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Magda1 3 10 miesięcy temuocena: 93% 

   Ciebie Develo to chyba znaleźli na Podlasiu w kapuście. Robiłeś za głąba.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Develo 2 10 miesięcy temuocena: 4% 

   Wycinka tego lasu jest konieczna! Hamuje rozwój miasta i dzielnicy! Ursynów się dusi. Niech se na Podlasiu las posadzą. Tu jest miasto!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 1 10 miesięcy temuocena: 92% 

   A czemu wycinają brzozy w znanej wszystkim rowerzystom alei na skraju pól powsińskich? Nie wyglądały na chore, suche, etc.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3268 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020