REKLAMAA1 IJEST.PL 12.05.2021 - 10.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 kwietnia 2021, 14:10 komentarzy 10

  (AŁ)

  Ratownicy medyczni z Ursynowa zostali zaatakowani przez 39-latka, któremu udzielali pomocy. Mężczyzna uszkodził ambulans, który musiał zostać wyłączony z użytku. Awanturujący się pacjent trafił w ręce policji. Ratownicy będą domagać się dla niego wysokiej i przykładnej kary.

  W czwartek o 20:30 ratownicy medyczni ze stacji pogotowia Meditrans przy ul. Jastrzębowskiego zostali wezwani na Kabaty na ul. Dembego do 39-letniego mężczyzny z urazem głowy. Po przybyciu na miejsce opatrzyli poszkodowanego i podjęli decyzję o przewiezieniu go do szpitala. Podczas podróży pacjent zaczął się zachowywać agresywnie.

  - Był pijany, zaczął obrażać ratowników, wyzywał ich od najgorszych i groził im śmiercią. Ponadto cały czas próbował rozpinać pasy bezpieczeństwa i oddał mocz na drzwi karetki. Gdy ratownicy próbowali go powstrzymać, mężczyzna zaatakował ich i uderzył w twarz – relacjonuje Piotr Owczarski, rzecznik Meditransu.

  Ratownicy uznali, że 39-latka należy odstawić nie do szpitala, a na komisariat policji przy ul. Janowskiego. Nie był to jednak koniec problemów z awanturującym się pacjentem, a ich apogeum. Zanim przybiegli policjanci, zdążył wybić szybę w karetce, uszkodzić drzwi oraz przegrodę oddzielającą ratowników od pacjenta. Ratowników zastanawiał również fakt, dlaczego mundurowi nie czekali na przyjazd karetki przed komisariatem.

  - Ratownicy stwierdzili, że będzie szybciej przyjechać na komisariat samemu niż czekać na radiowóz. Kiedy dotarli na miejsce, policjanci byli zajęci i trochę czasu zajęło, zanim udało się ich ściągnąć. Pacjent był bardzo agresywny, nie obyło się bez użycia siły i gazu. W wydychanym powietrzu miał aż 2 promile - przekazuje podkom. Robert Koniuszy, rzecznik mokotowskiej komendy policji. 

  "To nie powinno się zdarzyć"

  Według Owczarskiego takie zachowanie jest karygodne i powinno zostać napiętnowane. Ratownicy od roku nie mają wytchnienia – to oni walczą z pandemią koronawirusa na pierwszej linii frontu, a do tego mają inne obowiązki.

  - Ratownicy są już zmęczeni fizycznie i psychicznie, a taki ładunek emocjonalny może odbić się na ich psychice i po prostu ich załamać. Wystarczy impuls. To oni są najbardziej zagrożeni w czasie działań, podczas których muszą bardzo szybko podejmować decyzje, a nie zastanawiać się, czy ktoś zaraz nie uderzy ich w głowę – podkreśla.

  Jak zapewnia rzecznik pogotowia, nie ma możliwości, by to ratownicy sprowokowali w jakiś sposób 39-latka. Zresztą zachowania agresywnego pacjenta nic nie usprawiedliwia, nawet upojenie alkoholowe.

  - Będziemy domagać się zapłaty za zniszczenia i surowych konsekwencji włącznie z karą więzienia. Ludzie muszą wiedzieć, że takie zachowanie jest nieopłacalne – uważa Owczarski.

  Coraz więcej agresji

  Takie wydarzenia nie są rzadkością. Podobna sytuacja miała mieć miejsce trzy tygodnie temu na Pradze-Północ. Za naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego, jakim jest ratownik medyczny, grozi do 3 lat więzienia. Za zniszczenie karetki 39-latkowi grozi natomiast 5 lat więzienia. Natomiast naprawę zniszczonego ambulansu wyceniono na 10 tys. złotych. Chociaż zniszczenia mogą wydawać się niewielkie, to karetka musi zostać wyłączona z użytku.

  - Jesteśmy finansowani z budżetu państwa i te 10 tys. zł zapłacimy teraz my, podatnicy, a można by je przeznaczyć na np. defibrylator AED, bo mniej więcej tyle on kosztuje. Mamy, co prawda, na miejscu mechaników, którzy dbają o dobry stan ambulansów, ale tego nie są w stanie sami naprawić. Karetka musi pojechać do producenta, aż do Sosnowca, a pandemia sprawia, że i oni mogą mieć problem z szybką naprawą – stwierdza rzecznik Meditrans.

  To ogromny kłopot dla i tak już będącego na skraju wytrzymałości pogotowia. Liczba pojazdów jest ograniczona, a uzupełnienie dziury, która powstała przez jeden głupi wybryk, może graniczyć z cudem. Brak ambulansu to także bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia – w czasie gdy będzie w naprawie, ratownicy za jego pomocą mogliby uratować nawet kilkadziesiąt osób.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 34
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~pol 10 miesiąc temuocena: 92% 

   Trzeba było wyrzucić buraczanego frajera podczas jazdy

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dzielnicowy 9 miesiąc temuocena: 0% 

   To był rozgoryczony nasłuchowiec,który dostał ataku szału po tym jak Pogotowie Ratunkowe przeszło na nowy system łączności cyfrowej DMR i zaczeło powoli szyfrować swą korespondencję.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 8 miesiąc temuocena: 78% 

   Mamy tu kilka kwestii. Po pierwsze, ten pijany cham to był z Kabat czy z Moczydła? Jeśli z Kabat, to poprosimy o adres budynku, to wystarczy. Po drugie zniszczenie karetki to 10k pln? Śmiech, byle śmieć za to zapłaci i nie poczuje. Jeszcze mu to rozłożą na raty. Zniszczenie karetki to powinno być 5 lat w domowym areszcie (własne żarcie i dach nad głową) plus 100-200k pln kary plus koszty zniszczonego sprzętu. No i dlaczego milicja nie interweniowała za szybko? Bo zapewne była zajęta... niech każdy zgadnie czym. Miejsc śmieci jest na wysypisku śmieci, żadnego pobłażania. Nawet po pijaku, w śmiertelnym amoku śmieć powinien wiedzieć, że karetka to świętość. Polactwo da się tego nauczyć tylko batem.

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rekin 7 miesiąc temuocena: 3% 

   Arabusie "jako".... Od Polaków, to możesz się tylko uczyć. A bata, to trzeba używać na Ciebie, by wtłuc Ci szacunek do narodu, który masz w pogardzie. Więc zważ na to, jak się kozio lubie wyrażasz o Polakach !

   Edytowany: 29 dni temu

   oceń komentarz 1 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 6 miesiąc temuocena: 83% 

   Twoją wypowiedź może minusować tylko taki sam buraczany śmieć ,jak ten odważny frajer z karetki.

   Edytowany: 29 dni temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 5 miesiąc temuocena: 92% 

   @rekin - nie pisałem o Polakach tylko o polactwie. To zasadnicza różnica, widać zbyt trudna dla ciebie, jako książkowego przykładu polactwa, do zrozumienia. Z drugiej strony nie sądziłem, że taki prosty wpis jak mój, może stanowić taką intelektualną zagwozdkę. Może czas przestać się dziwić i jeszcze bardziej dostosowywać przekaz do odbiorców, których pojmowanie świata jest ograniczone zza murów oblężonej twierdzy.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 4 miesiąc temuocena: 100% 

   Rekin, k... chyba denny.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Konrad 3 miesiąc temuocena: 100% 

   skierować wniosek do Sądu Administracyjnego i po co więzienie i utrzymywanie go -NIECH PŁACI -Stać WUJA na wódę stać na demolkę.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZNatolina 2 miesiąc temuocena: 100% 

   Mam nadzieje, ze kara go nie minie. Najlepsza byłaby dotkliwa kara finansowa (+ zwrot za remont karetki). Jeśli nagle okaże się, ze nie ma pieniędzy - sprzedaż samochodu, a jeśli to biedak z Kabat - przeliczenie kary na prace społeczne po jakiejś niskiej stawce. Będzie mógł się wyszaleć i wyżyć.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 1 miesiąc temuocena: 100% 

   Cham i idiota. Niech płaci i niech siedzi.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4348 sekundy
  REKLAMAA2 - SBM Ursynów 14.05.2021 - 20.05.2021