REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 17.11.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 grudnia 2014, 11:09 komentarzy 1

  Agnieszka Pająk-Czech

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Paweł Lenarczyk)

  Rycerze Kolumba – organizacja, która działa na terenie parafii pw. Bł. E. Bojanowskiego, na początku grudnia zorganizowała zbiórkę darów dla potrzebujących. Część paczek trafiło do Polaków mieszkających na Kresach. Paczki osobiście zawieźli przedstawiciele organizacji.

  27 kartonów z żywnością, chemią, kawą, herbatą, medykamentami i słodyczami pojechało do dwóch miejscowości na Białorusi: Grodna i Sopoćkine. Delegacja odwiedziła potrzebujące rodziny, które najbardziej czekały na wizytę „tych z Polski”.

  - To była wyjątkowo wzruszająca wyprawa. Odwiedziliśmy kilkadziesiąt rodzin. Oni najbardziej cieszyli się z tego, że mogą porozmawiać po polsku, zaśpiewać wspólnie z nami kolędę. Tym spotkaniom towarzyszyło mnóstwo łez i uścisków – opowiada Paweł Lenarczyk, radny dzielnicy Ursynów, członek Rycerzy Kolumba.

  Polacy na Kresach nie mają łatwego życia. Odcięci od polskiej kultury, często żyją w biedzie i nędzy.

  - Ich mieszkania są skromnie urządzone, często mieszkają w drewnianych domach, gdzie warunki życia są poniżej wszelkiej godności – opowiada Lenarczyk.

  Radnego najbardziej zaskoczyło przywiązanie Kresowiaków do Polski.

  - Myślałem, że jestem patriotą. Tam zdałem sobie sprawę z tego, że daleko mi do prawdziwego patriotyzmu. Oni znali takie pieśni patriotyczne, których nigdy w życiu nie słyszałem – relacjonuje Lenarczyk.

  Wolontariusze trafili także do domu potomnych po Janie i Cecylii Bohatyrowiczów - opisywanych w powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

  - To wyjątkowo cenne, pouczające spotkanie. Do końca życia pozostanie w moim sercu – mówi wzruszony Paweł Lenarczyk.

  Wyjazd na Białoruś przygotowany został w ramach Akcji Paczka organizowanej z Fundacją Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom.

  - Chciałbym przekazać podziękowania dla ks. Adama Zelgi, który zawsze wspiera naszą pomoc dla Polaków na Kresach, Prezesa oraz dla wszystkich darczyńców, dzięki którym mogliśmy zawieźć dary na Białoruś – mówi Lenarczyk.

  Rycerze Kolumba już po raz drugi zbierali dary dla Kresowiaków. Liczą na to, że w przyszłym roku także pojadą z paczkami do Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju.  

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • mieszkaniec 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Podziękowania dla P. Lenarczyka że angażuje się w takie akcje !!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4302 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022