Zamknij

Pamięć jest wiecznie żywa! Zaduszki na cmentarzu w Pyrach FOTO

12:46, 02.11.2019 Kuba Turowicz Aktualizacja: 14:23, 02.11.2019
Skomentuj KT KT

Od rana spory ruch na cmentarzu w Pyrach - jednej z trzech ursynowskich nekropolii. W Dzień Zaduszny modlimy się i wspominamy zmarłych. Odwiedzamy groby tych, których znaliśmy. Czym Zaduszki różnią się od wczorajszego dnia Wszystkich Świętych?

Cmentarz parafialny w Pyrach to jedna z trzech ursynowskich nekropolii. To miejsce wyjątkowe historycznie. Znajdziemy tam mogiły m. in. powstańców warszawskich, więźniów Pawiaka i 125 żołnierzy, którzy podczas kampanii wrześniowej bronili stolicy. Jedynie 11 osób pochowanych w masowych grobach zostało zidentyfikowanych, reszta to "NN".

Na ok. 8 hektarach znajdują się także groby bliskich mieszkańców Ursynowa. Leżą tu znane osoby, m.in. dziennikarze programu "Sonda" - Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek, aktor Tomasz Zaliwski, rektor UKSW Ryszard Rumianek - zginął w katastrofie smoleńskiej.

W piątek cmentarz odwiedziły tłumy. Zapłonęły tysiące zniczy, a na płytach piętrzyły się kwiaty. Dziś ruch jest mniejszy, ale panuje na nim wciąż niesamowita atmosfera ciszy i skupienia.

Czym jest Dzień Zaduszny?

Dzień Zaduszny to święto obchodzone 2 listopada, dzień po Wszystkich Świętych. Tradycyjnie jest to dzień modlitwy za dusze zmarłych – zwłaszcza te, które przebywają w czyśćcu. Zaduszki mają swoje korzenie w wierzeniach pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Obrzędy i msze za dusze zmarłych odprawiane były już od początków VII wieku. W roku 998 opat klasztoru benedyktyńskiego wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych a zwyczaj ten z biegiem czasu przejęły inne zakony.

W Polsce jeszcze w XIX wieku odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, zwane pominkami, pominalnymi sobotami, dziadami albo diedami. Obrzędy te stały się inspiracją dla "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Pod koniec średniowiecza, kiedy stopniowo rozpowszechniało się w Polsce chrześcijaństwo, pogańskie obyczaje były surowo zakazywane przez Kościół. W miejsce dziadów przeforsowane zostały z czasem Zaduszki, które w XV wieku były już znane w całym kraju. Z dawnych pogańskich obrzędów pozostał jednak zwyczaj zapalania zniczy, które co roku w pierwsze dni listopada rozświetlają cmentarze.

Obecnie w Dzień Zaduszny 2 listopada często organizowane są nastrojowe imprezy wspomnieniowe, spotkania poetyckie, koncerty jazzowe czy bluesowe.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z CMENTARZA W PYRACH:

(Kuba Turowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

emisiaemisia

4 0

Redaktorku szanowny Grób Tomasza Merty znajduje się na cmentarzu parafii św. Zofii Barat w Warszawie a nie w Pyrach 13:48, 02.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

emisiaemisia

2 7

widzę ze redaktorek się poprawił jak przeczytał komentarz 12:42, 03.11.2019


NiedzielnyGośćNiedzielnyGość

8 2

emisia, należysz chyba do mega zakompleksionych osóbek, które muszą chwytać się każdego sposobu by wten sposób leczyć te swoje kompleksy, co? oczywiście popieram sytuację, gdy zwracasz uwagę na błąd, jasne. ale kolejny komentarz już po poprawieniu już niepotrzebny - no chyba, że właśnie chodzi o to dowartościowanie się. Rozumiem, że się udało i to Tobie pomogło w niedzielę, po mszy lepiej się poczuć? 13:41, 03.11.2019


reo
0%