REKLAMAA1_FortSluzew-NOWY-od-12-03-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 lipca 2017, 13:26 komentarzy 1

  Redakcja haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Google)

  REKLAMA

  To była głośna sprawa. W 1995 roku na ul. Zamiany dokonano "napadu stulecia". Mafiosi po ataku na konwój wiozący pensje dla pracowników ZOZ-u, ukradli 1,2 mln złotych. Ostatni z uczestników tego przestępstwa zasiądzie na ławie oskarżonych - poinformowała właśnie Prokuratura Krajowa.

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Rafałowi Sz. Zarzucono mu współudział w napadzie na konwój z pieniędzmi, do którego doszło w listopadzie 1995 roku na Ursynowie. Mężczyzna odpowie za rozbój z użyciem broni - za co grozi od 3 do 15 lat więzienia.

  Podczas napadu, określanego mianem „napadu stulecia”, sprawcy, posługując się bronią palną, skradli około 1,2 miliona złotych. Pieniądze przeznaczone były na wynagrodzenia dla pracowników Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Warszawie. Oskarżony w czasie napadu był kierowcą jednego z samochodów, którym poruszali się napastnicy i którym zablokowano pojazd przewożący pieniądze. 

  Rafał Sz. jest ostatnim uczestnikiem rozboju, który nie został dotychczas pociągnięty do odpowiedzialności. Oskarżony był poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania. Doprowadziło to do jego zatrzymania w marcu 2017 roku we Francji, skąd, na wniosek prokuratury, został przekazany do Polski.Pozostałych 6 współsprawców tego przestępstwa zostało wcześniej prawomocnie skazanych na kary pozbawienia wolności.

  Napad na Ursynowie tak opisywał w "Dzienniku" Jerzy Jachowicz, cytowany przez Macieja Mazura na ursynow.org.pl:

  Napad na konwój został zorganizowany perfekcyjnie. Ludzie „Rympałka” przez kilka miesięcy sprawdzali, kiedy i w jaki sposób dowożone są pieniądze z banku do przychodni na warszawskim Ursynowie. Gdy poznali dokładnie godziny i trasę przejazdu, zaczęli przygotowania do napadu. Użyto czterech kradzionych samochodów.

  28 listopada 1995 r. krótko po 7 rano na parkingu na ulicy Zamiany gangsterzy zaparkowali dwa z nich – audi i furgonetkę ford transit. Kiedy około godziny 11 konwój z banku zbliżał się pod przychodnię, z parkingu ruszyły na niego od przodu oba auta z czterema gangsterami w środku, blokując drogę wiozącemu pieniądze renault. Kolbami rozbili szyby renault, wyciągnęli z samochodu konwojentów i kazali im położyć się twarzami do ziemi. Potem otworzyli bagażnik i przerzucili walizkę oraz torbę z pieniędzmi do transita. Podjechali nim na odległy o kilkaset metrów inny parking na Ursynowie. Tam przesiedli się do dwóch aut zaparkowanych poprzedniego wieczoru – forda sierry i nissana primery. Wszyscy biorący udział w napadzie, w sumie siedem osób, dojechali na umówione miejsce spotkania, na róg Żytniej i Leszna. Tam czekali na nich pozostali „organizatorzy” - "Rympałek", Jerzy Wieczorek „Żaba”, Jarosław S. "Masa". "Rympałek" podzielił pieniądze, po czym każdy odjechał w swoją stronę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.12 sekundy
  REKLAMA