REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Na środku trawnika pośród bloków na Dembowskiego wyrosła dziewanna wielokwiatowa. Widok zaskakujący - nie widujemy jej na co dzień w takim otoczeniu. Zazwyczaj uważana jest za chwast, jednak teraz pod okiem profesor biologii, która posadziła ją w imię bioróżnorodności na trawniku, może rozwijać swoje gęste, żółte kwiaty.

  Ursynowianka prof. Alicja Lasota-Moskalewska która zamieszkuje jedno z blokowisk na osiedlu Jary postanowiła pokazać innym jak wygląda dziewanna. Kwiat niegdyś bardzo pożądany - dziś systematycznie koszony w naszych ogrodach i na trawnikach. Pani profesor posadziła roślinę, pomógł też zegarmistrz z Dembowskiego, który ogrodził ją. Wspólnie zamontowali tabliczkę, która przykuwa uwagę przechodniów. 

  - To ciekawa inicjatywa. Nie spodziewałabym się, że jakaś roślina pośrodku osiedla zostanie potraktowana w ten sposób. Niemniej jednak wygląda interesująco i widzę przez okno, że ciekawi ludzi. Niektórzy nawet robią jej zdjęcia - mówi sprzedawczyni ze sklepu z pieczywem.

  Moglibyśmy mieć ogrody botaniczne na osiedlach

  Przy ursynowskiej dziewannie widnieje informacja zamieszczona na drewnianej dykcie. Dowiadujemy się z niej, że jest to "wnuczka" rośliny, która rosła tu dwa lata temu. To kwiat dwuletni, jednak z uwagi na intensywne koszenia traw, protoplastce nie udało się przetrwać. 

  Prof. Alicja Lasota-Moskalewska ukończyła biologię na Uniwersytecie Warszawskim u progu lat 60 XX wieku. Później studiowała również zoologię i archeologię. Jak przyznaje - od zawsze bardziej kochała rośliny i zwierzęta, niż ludzi. Jej celem jest, aby zainteresować społeczeństwo dbaniem o dobro natury.

  - Gdybyśmy zaprzestali koszenia trawników, to moglibyśmy rozpoznawać dzikie rośliny i zostawiać informacje przechodniom. Byłby to naturalny, miejski ogród botaniczny. Miasto stałoby się miejscem świadomego współistnienia ludzi i przyrody - mówi pani profesor.

  Dziewanna w starożytności była uważana za magiczne ziele. Jak możemy się dowiedzieć z mitologii - chroniła Odyseusza przed zakusami Kirke, która miała moc zamieniania ludzi w zwierzęta. Z kwiatów rośliny można wytwarzać likiery, a także kosmetyki odmładzające. Rzymianie zawijali w jej liście figi i namiętnie się nimi zajadali. Łodyga rośliny świetnie się pali, a posmarowana tłuszczem zastępuje świecę. 

  Na razie cieszy oko sąsiadów z Dembowskiego. I oby rosła jak najdłużej, przekonując nas do bioróżnorodności na miejskich trawnikach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 34
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~dziwaczne 6 12 miesięcy temu

   A czemu ta oprawa taka brzydka? Nie wystarczy kwiatek?

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Grigor 5 ponad rok temuocena: 29% 

   Roślina jest chwastem, ale jak go posadziła pani profesor to już chwastem nie jest... Jeśli się rozpleni to za jakiś czas będzie płacz o ginięcie "ważniejszych" roślin, niszczonych przez chwasty.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chwaścik 4 ponad rok temuocena: 87% 

   G*wno się znasz na roślinach, więc po co komentujesz ten temat. Dziewanna jest niegroźnym chwastem, a już na pewno niegroźnym dla roślinności okolic Dembowskiego.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 3 ponad rok temuocena: 67% 

   Znasz się na roślinach jak świnia na kosmosie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 2 ponad rok temuocena: 89% 

   Tak się zastanawiałem, czy znajdzie się tu ktoś, kto zareaguje negatywnie na newsa o tym, że posadzono kwitnącą roślinę. No i proszę, znalazł się.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 1 ponad rok temuocena: 75% 

   @ Grigor, a co to według ciebie znaczy chwast?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4707 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022