REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SJ)

  Warszawska radna rzuca pomysł zakazu palenia papierosów na balkonach. Pojawia się dużo głosów za, jednak nie wszyscy są do takiego rozwiązania przekonani.

  Sąsiedzi palacze to prawdziwe utrapienie dla mieszkańców bloków. Oprócz nieprzyjemnego zapachu problemem są niedopałki i popiół, które spadają na balkony poniżej.

  - W tej chwili niedopałków jest mniej, ale wciąż się zdarzają. Niedawno jednak wyzbierałam z tarasu kilkanaście petów. U sąsiadów z drugiego piętra była wtedy impreza i pewnie nie mieli popielniczek, skoro niedopałki znalazły się na moim tarasie - mówi mieszkanka Ursynowa.

  Latem, gdy jest sucho i gorąco, taki żarzący się pet może doprowadzić do tragedii. - Koszula męża, która wisiała na suszarce, była cała w popiele! Latem jest to bardzo niebezpieczne ze względu na suszę, a pranie też może się zaprószyć - twierdzi Ewa.

  Litwini przykładem dla Polaków?

  Na początku stycznia stołeczna radna Renata Niewitecka z Koalicji Obywatelskiej podzieliła się z internautami swoim pomysłem na zakaz palenia papierosów na balkonach. Na takie rozwiązanie zdecydowali się niedawno sąsiedzi Polski – Litwini.

  - W piątek 1 stycznia 2021 roku na Litwie zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach, jeśli sprzeciwi się temu choć jeden z sąsiadów. Co myślicie o takim pomyśle? - zapytała internautów.

  Jedni uważają, że zakaz byłby najlepszym rozwiązaniem, bo nie każdy lubi zapach palonego tytoniu, inni natomiast pomysł ten wyśmiewają.

  - Jestem za! Marzę o letnim wieczorze na balkonie bez smrodu papierosowego – pisze pani Izabela. - Jeżeli jest zakaz palenia na balkonach, to niech będzie zakaz smażenia. Cały blok nie musi czuć smażonych schabowych – stwierdza pani Ewa.

  Na razie to tylko pomysł

  Niewitecka zaznacza, że do wprowadzenia takiego zakazu w Warszawie jeszcze daleko, o ile w ogóle do tego dojdzie.

  - Chciałam zainicjować dyskusję, ponieważ wielu mieszkańców zwracało mi na to uwagę. Jesteśmy bardzo podzieleni w tej kwestii. Na Litwie tamtejszy parlament też długo do tego podchodził – mówi radna.

  Jak przekonuje Niewitecka, zakaz byłby krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza w stolicy. Zapewnia, że ewentualna decyzja nie zostanie podjęta bez uzgodnienia jej z mieszkańcami Warszawy, i dodaje, że konsultacje z największymi spółdzielniami i wspólnotami już trwają.

  - Zdanie mieszkańców jest najważniejsze. Na tym polega samorządność – zauważa radna i twierdzi, że głosów za wprowadzeniem zakazu jest mimo wszystko więcej.

  Czy miasto ma kompetencje, żeby taki zakaz wprowadzić? Niewitecka tę kwestię pozostawia odpowiednim komisjom, które zajmą się sprawą, gdy okaże się, że mieszkańcy rzeczywiście takiego zakazu chcą. Pewny w tej kwestii jest natomiast Andrzej Grad, prezes spółdzielni "Wyżyny".

  Miasto nic nie zrobi uchwałą, bo rada nie ma takich kompetencji - uważa.

  Zakaz wpisany w regulamin spółdzielni?

  Sposobem na wprowadzenie zakazu palenia na balkonach jest wpisanie go do regulaminów spółdzielni i wspólnot. Nie są one jednak tak wiążące jak prawo stanowione przez odpowiednie władze.

  - Regulaminy działają, jeśli ktoś chce ich przestrzegać. Nie mamy za bardzo możliwości, by je egzekwować. My mamy w swoim regulaminie zakaz palenia w pomieszczeniach wspólnych i mieszkańcy go przestrzegają. – stwierdza Andrzej Grad.

  Zakaz, o którym mówi radna Niewitecka, nie uwzględniałby okien, w których także można palić papierosy. Uwzględniałby za to balkony czy loggie, które są osłonięte, np. szybami, i z których dym papierosowy się nie wydostaje.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 62

  • 41
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  19Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Vancouver Island 19 7 dni temuocena: 100% 

   W Kanadzie tak jest (zakaz palenia), ale za to można grillować na balkonach i sąsiadom nic do tego. Zawsze można skopiować pomysł z innego kraju, tylko pozostaje pytanie czy zmieni to mentalność Polaków. Tutaj zakazane jest jakakolwiek zachowanie, które negatywnie wpływa na życie społeczności. Przekroczysz limit prędkości o 30km/h i samochód trafia na tydzień na parking policyjny.

   Edytowany: 7 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szym 18 9 dni temuocena: 100% 

   Tak na prawdę to TYLKO kwestia kultury. Mam taką sąsiadkę, na balkonie głośno gada przez telefon czasem pali. W mieszkaniu jest wentylacja mechaniczna więc zasysa z balkonu. Teraz mamy małe dziecko. Nie można w świetle prawa NIC zrobić poza zwróceniem uwagi. A jakbym ja wiercił w ścianach tej sąsiadce od 6.00 do 22.00 to też NIC nie można by mi zrobić. Nie robię tego, bo mam w głowie, ze może to komuś przeszkadzać. Tak samo z paleniem, hałasowaniem, czymkolwiek.

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Daro 17 9 dni temuocena: 100% 

   Zgoda, wszystko powinno się opierać na kulturze osobistej, której niestety coraz mniej. Nie uczymy szanowania drugiej osoby, jej praw, nota bene takich samych jakie mamy wszyscy. A gdzie zacząć edukację? W domu!!! Szkoła i internet tego za nas nie uczynią. Ani tym bardziej tysiące zakazów, które tak naprawdę do niczego nie prowadzą.

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kultura 16 9 dni temuocena: 100% 

   Palenie na balkonie, przechowywanie rzeczy albo śmieci na klatce, rozmowa przez telefon na balkonie. To wszystko są elementy braku kultury. O przyswojenie tej kultury jest tak ciężko że wiele osób domaga się regulacji prawnych wymuszających kulturalne zachowanie, co samo w sobie jest małym dramatem świadczącym o zwykłym buractwie i "kulturoodporności" pewnych osób. Oczywiście jakby kto pytał to palacze balkonowi są wykształceni, pełni sukcesów i generalnie światowi.

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jurand 15 9 dni temuocena: 91% 

   Brawo Litwini. Palacze są niereformowalni i bezmyślnie zatruwają życie innym.

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 14 9 dni temuocena: 43% 

   Nie pij wódki,nie jeździj samochodem i nie zatruwaj powietrza ,nie miej szczekającego psa,nie miej drącego się dziecka ,nie miej kominka w domu,nie organizuj przyjęć rodziny w mieszkaniu , i wiele innych...................tym przeszkadzasz innym ludziom

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 10 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 13 9 dni temuocena: 63% 

   Łapy precz z zasmradzaniem mieszkań na przedpolach lasu kabackiego, przez palących fajki smierdzieli. Przesiadz sie pol na dobrze rozwiniete e-papierosy albo chodz na piechotę z dala od mieszkań jak chcesz siebie zasmradzać.

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wicek 12 9 dni temuocena: 80% 

   Tak pol życie człowieka to same ograniczenia. Np. nie morduj, nie gwałć itp. mam rewolwer, to kto mi zabroni strzelać? Cywilizacja polega właśnie na ograniczeniach.

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mała 11 9 dni temuocena: 19% 

   a ja bede palić

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 10 9 dni temuocena: 91% 

   u mnie jest zakaz, zdecydowana większość się do niego stosuje. W zeszłym roku był niewielki kłopot z 3 osobami. Jedna po dwukrotnym, stanowczym zwróceniu uwagi sobie odpuściła, dwóch cwaniaczków kozaczyło, więc trzeba było ich nagrać łącznie ze zbliżeniem, żeby nie było wątpliwości kto. Po nagraniu panowie grzecznie odpuścili sobie palenie.

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 9 9 dni temuocena: 83% 

   @au - są baby różnych typów, jedne każą wyłączyć, inne założyć teleobiektyw :-)

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 8 9 dni temuocena: 25% 

   No i debile bo jest to zakaz nielegalny i w świetle obowiązujących praw i przepisów za takie nagranie oni by was mogli na grubo przejechać ponieważ robisz to bezpodstawnie i jszcze pewnie pokazałeś cholera wie komu. Udało wam się bo trafiliście na głupków. Radzę jednak uważać ;)

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 7 10 dni temuocena: 86% 

   Noi brawo. Nareszcie ktos sie wziął za tych śmierdzieli.

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 6 9 dni temuocena: 25% 

   ciekawe co sąsiedzi słyszą z twojego balkonu i jak im przeszkadzasz

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 5 9 dni temuocena: 33% 

   Jeczenie twojej starej. Jeszcze jakies pytania? A wy sie tu z HU nie bawcie w cukierberga z tym cenzurowaniem. Ten typ obraza tu wszystkich w kółko i wtedy nie reagujecie.

   Edytowany: 7 dni temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 4 10 dni temuocena: 84% 

   Przydałby się zakaz. Tylko jak byłby egzekwowany?

   Edytowany: 10 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 3 10 dni temuocena: 89% 

   łapki w dół bezcenne :-) odpowiedzieć na pytanie nie potrafią ale nie podoba im się pytanie... a pytanie jest bardzo zasadne. Jak wyegzekwujesz taki zakaz? Wezwiesz straż gdy sąsiad pali? Jest szansa, że przyjadą na następnego papierosa jeśli trafią.

   Edytowany: 10 dni temu

   oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 2 10 dni temuocena: 87% 

   Mogli by wprowadzić po prostu zakaz sprzedaży papierosów.

   Edytowany: 10 dni temu

   oceń komentarz 20 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 1 9 dni temuocena: 100% 

   gdyby komus zalezało - wezwanie policji - spisanie i w przypadku złapania za drugim razem 30.000zł kary (jak w pandemi)

   Edytowany: 9 dni temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3854 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021