REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Pracownia Architektoniczna eM4 Marcin Brataniec)

  Ciągłe przekładanie terminów, braki w budżecie mimo dofinansowania i pomniejszony zakres robót, ale w końcu wszystko wychodzi na prostą. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wybrał firmę, która zbuduje park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK wokół Górki Kazurki.

  Park miał być gotowy tego lata. Jednak w połowie lipca urzędnicy dopiero otworzyli koperty z ofertami na jego wykonanie. Pojawiły się wówczas wątpliwości, czy park w ogóle powstanie. Zarząd Zieleni na inwestycję planował przeznaczyć niecałe 4 mln złotych z dofinansowania z Unii Europejskiej. Tymczasem najniższa oferta opiewała na blisko dwukrotnie wyższą kwotę.

  Miasto na ratunek

  W międzyczasie miejskiej zieleni udało się uzyskać dodatkowe pieniądze - ponad 5 mln zł - z budżetu miasta. To pozwoliło na wybranie wykonawcy parku - została nim firma AG-Complex, która wybuduje park za blisko 8 mln złotych. A co dokładnie się w nim znajdzie?

  - W parku powstaną nowe place zabaw, alejki, mała architektura, zostanie posadzonych ok. 300 drzew i 5 tys. m2 krzewów. Zachowamy również miejsce na aktywności sportowe, które już wcześniej upodobali sobie mieszkańcy. W parku pragniemy stworzyć atrakcyjną, zieloną przestrzeń dla wszystkich jego użytkowników - mówi Adam Przegaliński z ZZW.

  Miało być o wiele więcej. Już przed przetargiem Zarząd Zieleni wiedział, że nie stać go na wszystkie zaplanowane atrakcje. Dlatego zamówienie podstawowe zostało okrojone tylko do kwestii objętych dofinansowaniem z Unii - jak właśnie alejki, place zabaw czy nasadzenia - i tylko one będą realizowane. Wychodzi więc na to, że zapłacimy 2 razy więcej za coś, co miało kosztować pierwotne 4 mln.

  Miały być fajerwerki, będą co najwyżej świeczki

  Czy w takim razie takie zapowiadane atrakcje jak platforma widokowa, pawilon, schody terenowe, serpentyna oraz pomnik nie powstaną? Wszystko na to wskazuje. W przetargu zostały oznaczone jedynie jako opcja. Ich wykonanie firma AG-Complex wyceniła na 5,2 mln złotych. W budżecie na budowę parku zostało natomiast 1,5 mln złotych. I nie zanosi się na kolejne dofinasowania.

  - ZZW nie wystąpił o środki na realizację dodatkowych elementów w parku. Należy wspomnieć, że realizujemy jednocześnie kilka dużych inwestycji w stołecznych parkach oraz wiele mniejszych inwestycji. W związku z tym nasza jednostka musi racjonalnie i oszczędnie gospodarować środkami finansowymi m.st. Warszawy - przekonuje Przegaliński.

  Być może w przyszłości pojawią się pieniądze na budowę reszty atrakcji w parku Cichociemnych. W planach znajdowało się jeszcze kompleksowe zagospodarowanie terenu - na to ZZW brakowało 11 mln złotych. Pewniejszy wydaje się termin rozpoczęcia prac. Te mają ruszyć jeszcze w tym kwartale. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - np. pandemia, jak to miało miejsce rok temu - park powinien być gotowy w grudniu 2022 roku. Opóźniony, okrojony i o wiele droższy niż zakładano, ale gotowy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~brakuje tylko 100 metrów 9 10 miesięcy temuocena: 51% 

   Mieszkańcy Ursynowa są przeciwni, aby wydać tam 8 milionów na posianie trawy! Chcemy w tym miejscu połączenia Belgradzkiej z Pileckiego tym bardziej, że mieszkańcy osiedla Kazury i tak jeżdżą tamtędy swoimi samochodami po tym ogromnym parkingu!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zet 8 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Kłamiesz. Mieszkańcy Ursynowa i Natolina chcą parku i swobodnego, nie zatrutego spalinami dojścia do niego. A tylko zacofane buce w blachosmrodach chcą truć spalinami dla własnej wygody pół minuty krótszego dojazdu.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~swój 7 10 miesięcy temuocena: 46% 

   Mieszkańcy Ursynowa wypowiedzieli się w konsultacjach że chcą parku i miejsca spokoju i relaksu a nie przedłużenia Belgradzkiej i samochodowego, a burmistrz wie że to łacznik to polityczne samobójstwo. Lobbowanie jakiś oszołomów zabudowy Kazurki nic nie zmieni.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wrr 6 10 miesięcy temu

   Jak Legia wygra Ligę Mistrzów.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Legia w LE! 5 10 miesięcy temuocena: 48% 

   A kiedy wreszcie przedłużenie Belgradzkiej?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 4 10 miesięcy temuocena: 51% 

   NIGDY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Może jeszecze z Lasu Kabackiego zrobić ci parkingi ?????!!!!!!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumburak 3 10 miesięcy temuocena: 58% 

   @pol Parkingi to Wy już macie wkoło osiedla i dojazd do nich wygodny. Dlaczego zabraniacie innym tamtędy jeździć?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 23 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna1111 2 10 miesięcy temuocena: 54% 

   @rumburak Bo chcemy mieć jedno spokojne miejsce w okolicy. Sami protestowaliście przeciwko budowie galerii, a innym chcecie budować kolejną droge pod nosem Nie obchodzą nas wasze problemy komunikacyjne. I nie mieszkam przy Kazury, ale chdzę tan zrelaksować się. To unikalne miejsce, precz z budową kolejnej drogi w okolicy.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumburak 1 10 miesięcy temuocena: 70% 

   @Anna1111 Proszę nie odwracaj kota ogonem. Nigdy nie protestowałem przeciwko galerii! To podobni do Was aktywiści protestują przeciw galerii, Belgradzkiej, parkowi na Psiej Górce, Ciszewskiego bis itd. W tej dzielnicy powoli nie daje się żyć. Skoro droga była w planach, przyjmijcie do wiadomości, że wielu Ursynowian od lat na nią czeka! Szkoda, że nie przeszkadza ci tranzyt z Rosnowskiego czy niebawem z Branickiego.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4526 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022