REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 listopada 2021, 11:20 komentarzy 16

  (Koncepcja arch. K. Łowickiej)

  Plac pod kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego ma stać się bardziej zielony i nowoczesny. Teren zyska nowe ławki, śmietniki oraz nowe drzewa i krzewy. Jest już wstępny projekt.

  Władze dzielnicy zajęły się placem w Parku Jana Pawła II. Ratusz dostawał sygnały od mieszkańców, którzy wskazywali, że to miejsce nie pasuje do XXI wieku. Już od roku badano nastroje mieszkańców wokół modernizacji placu i większość była pozytywnie nastawiona.

  - Im więcej zrobimy na własnym podwórku, tym lepiej dla przyszłych pokoleń. Myślę, że takie duże place warto zastąpić zielenią, bo beton nie daje nam żadnych korzyści - mówi burmistrz dzielnicy Robert Kempa.

  Pojawiły się już zamówione przez ratusz wstępne koncepcje zmian na placu w Parku Jana Pawła II. Wykonała je architekt Katarzyna Łowicka, twórczyni koncepcji ożywienia ursynowskiego "Wieloryba" pod Kopą Cwila, Parku Przy Bażantarni czy parku linearnego nad tunelem POW.

  Beton blokuje rozrost roślin

  W tej chwili powierzchnia zielona placu wynosi 2%, po rozbrukowaniu będzie liczyła blisko 20%.Taka powierzchnia powinna zwiększyć nieco retencję wody.

  Drzewa rosnące na placu są zdecydowanie mniejsze od swoich rówieśników posadzonych w parku. Pierwszym ruchem dzielnicy będzie więc powiększenie donic, w których znajdują się lipy, aby umożliwić im swobodniejszy rozrost. Zostaną zasadzone 4 drzewa bliżej kościoła. Pojawią się także kolejne rzędy roślinności z krzewami i bylinami. Kostka brukowa pokrywająca plac zostanie zdjęta nie tylko pod rabaty, ale i po to, aby poprawić warunki istniejącej zieleni pod nawierzchnią.

  ZOBACZ: Plac - stan obecny i plac wg koncepcji (przesuwaj suwakiem w lewo i prawo)

  Różnorodnie i zielono

  Teraz przy kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego możemy znaleźć dwa rodzaje koszy i nadgryzione zębem czasu ławki. Nowe śmietniki będą większe, o pojemności 120 litrów i zadaszone, tak aby nie dostało się do nich ptactwo. Dzielnica planuje postawić 16 koszy, 16 nowych ławek z oparciem, 17 bez oparcia, 4 stoły oraz 6 stojaków rowerowych.

  - W powierzchniach najbliżej fontanny nie mogą pojawić się drzewa z uwagi na gęsty system infrastruktury podziemnej. Rabaty będą miały prześwity, aby nie utrudniać dostępu do istniejącej fontanny. Przy wodzie pojawią się też ławeczki bez oparć - mówi architekt Katarzyna Łowicka.

  Na placu pojawi się wiele gatunków roślin, m.in.: barwinki, róże okrywowe, grusze drobnoowocowe, klony, wiśnie, miłorzęby, trawy czy kosodrzewiny.

  Prace mają zostać wykonywane na wiosnę, a ukończone dopiero bliżej jesieni 2022 roku - tak więc w wakacje fontanna na placu pod kościołem będzie cieszyła mieszkańców. Na razie nie wiadomo, ile te zmiany będą kosztować. Dzielnica zapewnia jednak, że nie będą to zbyt wysokie kwoty.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 49

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~mgls 16 ponad rok temuocena: 67% 

   Można zaakceptować drugi rząd drzew obok pierwszego po obu stronach placu od strony budynków, poszerzenie donic na drzewa już istniejące. Ale przedstawiony projekt jest nie do przyjęcia. 1. Niszczy się koncepcję architektoniczną placu, jego symetrię, „ monumentalność”. Proponuję zlikwidować „ betonozę” na Rynku Starego Miasta, na pl. de la Concorde w Paryżu a także na pl. św Piotra w Watykanie i wielu innych placach w Rzymie. 2. Fontana w ciepłe dni jest dzielnicowym basenem a okoliczne krzewy zostaną zdewastowane w pierwszym sezonie a ławki będą szatnia dla kompiących się. 3. Ustawienie większej ilości ławek zwiększy zakres nocnych imprez w tym miejscu. Balangi na już istniejących ławkach są przekleństwem okolicznych mieszkańców. Na telefony nie reagują służby. 4. Panu Burmistrzowi radziłem i radzę by zajął się ochroną zieleni w istniejącej części parku Jana P.II. O jaki procent została zdewastowana zieleń w parku ? Jak niszczą zieleń różne, liczne inwestycje z Funduszu Obywatels

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bob 15 ponad rok temuocena: 100% 

   Ten plac nie jest monumentalny tylko zwyczajnie pusty i nieciekawy. Czasy się zmieniły i potrzeby ludzi także. Teraz plac służy głównie rodzinom z dziećmi, spacerowiczom i emerytom, sęk w tym że nikt z jego monumentalności nie korzysta, bo wszyscy uciekają do zieleni. Zwłaszcza gdy upał doskwiera. No i nie porównujmy tego placyku ze starówką, która jest centrum życia i wydarzeń. Park jest dla ludzi, a trzymanie go w niezmienionej formie dla nieistniejących potrzeb z wizji architekta czy ze strachu przed dewastującymi imbecylami nie ma sensu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ar-no 14 ponad rok temu

   Czy liście nie pozatykają fontanny, chyba zaplanowano odpowiednią konserwację?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 13 ponad rok temuocena: 85% 

   Zmiany dobre. Chociaż skala powiększenia zieleni siedzenia nie urywa.. ale jak powiada przysłowie, na bezrybiu i rak ryba

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPX 12 ponad rok temuocena: 51% 

   Może zacząć od zmiany nazwy, bo w świetle ujawnionych ostatnio faktów, to wstyd.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 11 ponad rok temuocena: 27% 

   Pewnie. Jestem za. Nie może być tak, że dobry nastrój pogańskiej części Ursynowa jest zakłócany przez nadane obiektom miejskim nazwy upamiętniające patronów z innej opcji, niż jedyna słuszna. A już jakiś papież? To faktycznie wstyd na całą Europę, bo kto to widział, żeby w dzisiejszych czasach upamiętniać katolickich duchownych?! Ale spokojnie, jeszcze nadejdą czasy słuszne. Patronów katolickich zstąpi się lewicowo-zielonymi, pomniki obali i wtedy dzieło się dopełni... A może nie... To będzie dopiero początek na drodze ku świetlanej przyszłości!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~No jasne.... 10 ponad rok temuocena: 21% 

   Akurat to jest najważniejsze. Zmiana nazwy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 9 ponad rok temuocena: 88% 

   Proponuję zmianę na park im. ofiar zabaw w chowanego.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 8 ponad rok temuocena: 29% 

   Sprawa pedofilii w instytucjach kościelnych, to jedno. Winnych należy odizolować od społeczeństwa. A zabawa w prześwietlanie wyłącznie osób uznanych za autorytety po jednej ze stron, to drugie. Do JPII przyklejane już były, są i będą wszelkie dające się uprawdopodobnić brudy, oby tylko pozbawić Go pozycji, jaką ma w pamięci naszego narodu (jego części). Za chwilę zacznie się jazda na Wyszyńskiego, bo jakże to tak, żeby duchowny katolicki nie miał jakiejś gęby. Jaka szkoda, że tak ochoczo nie rozliczano np. komuszych zbrodniarzy... No ale po tych wyborach widać przynajmniej, kto rozliczał...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 7 ponad rok temuocena: 89% 

   Jaro, za nieprawidłowości i ukrywanie przestępców w firmie odpowiada jej szef. I nie robi się z niego świętego.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 6 ponad rok temuocena: 25% 

   A co zrobić z szefem państwa, które każe strzelać wojsku do strajkujących? Co z szefem służby, która odpowiada za morderstwa przeciwników politycznych i - najzwyczajniej w świecie - osób, które się nie godzą na zastaną rzeczywistość i mają odwagę o tym powiedzieć? No jak to co??!! Nazywa się go przyzwoitym człowiekiem i każe od niego odp...szyć!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 5 ponad rok temuocena: 79% 

   Bardzo fajne zmiany się zapowiadają.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wek 4 ponad rok temuocena: 57% 

   Szczególnie dla tych co zarobią na wykonawstwie. A za dwa lata się okaże, że ławeczki bez oparć trzeba wymienić na z oparciami. Rok później, że są kałuże co utrudnia życie matkom z dziećmi. I wykostkujemy wszystko co możliwe. Następnie zrobimy murale oczywiście patriotyczne. A później znów wr9cimy do natury w ramach walki z betonozą. Po drodze ze dwa razy wszystko zniszczymy rozkopując, bo instalacje okażą się do wymiany. Wszystko to przy aplauzie mieszkańców którzy nie rozumieją, że za to płacą.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gea 3 ponad rok temuocena: 31% 

   To mile, ze pan dominiak teraz walczy z betonoza. Szkoda, ze jak byl w poprzednim stowarzyszeniu, to zielony teren przy stryjenskich sprzedano lidlowi pod sklep i gigantyczny parking, bo liczyla sie tylko kasa do budzetu

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wek 2 ponad rok temuocena: 91% 

   A może mi ktoś przypomni kto i kiedy "zabetonował" ten plac?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 ponad rok temuocena: 76% 

   Szybko poszło, bo jeszcze wczoraj była mowa o zbieraniu pomysłów, a dziś już mamy koncepcję, kierunek i decyzję. I jak tu sobie nie kpić?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4531 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023