REKLAMAA1-GREEN-PORT-od-01-12-2017-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KT)

  REKLAMA

  Ursynowscy i wilanowscy radni starają się o swobodny dostęp do Parku Natolińskiego. Nie będzie to jednak proste, bo administrator terenu - Fundacja Cetrum Europejskie Natolin - jest przeciwny koncepcji. Na czwartkowym spotkaniu radnych w tej sprawie zabrakło przedstawiciela CEN.

  Park Natoliński jest własnością skarbu państwa. Podobnie jak pałac, który znajduje się na jego terenie. Administratorem dóbr jest jednak Centrum Europejskie Natolin, które kształci i gości studentów z całego świata. Fundacja jest przeciwna pomysłowi ogólnodostępnego parku.

  Wielu mieszkańców twierdzi, że dobra kultury powinny być ogólnie dostępne. Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad tysiąc osób. Podpisy wciąż są zbierane.

  - Mieszkańcy są poszkodowani izolacją parku. Plan ochrony rezerwatu zakłada jego dostępność dla społeczeństwa, co więcej wręcz wyznacza trasy wycieczkowe - mówił na wczorajszym posiedzeniu radnych z Wilanowa i Ursynowa Piotr Barczak, autor petycji.

  Wśród radnych obu dzielnic panuje zgoda - Park Natoliński powinien być dla ludzi.

  - Wycieczkami, które kiedyś dało się zorganizować, interesowało się wielu mieszkańców. Ludzie chcą tam swobodnie wchodzić, taka jest prawda. Park zacznie wyglądać dobrze, kiedy pojawią się w nim goście - twierdzi Teresa Jurczyńska-Owczarek, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów.

  Sprzymierzeńców w walce o udostępnienie parku jest więcej. - Muzeum Pałacu w Wilanowie w pełni popiera koncepcję otwartości. Musimy próbować dialogu, bo wszystko zależy od zarządcy - mówił Maciej Żołnierczuk z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

  Na spotkaniu w wilanowskim ratuszu nie pojawili się przedstawiciele kluczowych dla sprawy instytucji. Zabrakło administratora terenu i reprezentanta Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. O ile Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków opowiedział się za udostępnieniem parku publiczności, o tyle w sprawie całego rezerwatu (w którym park się znajduje) nie ma wiele do powiedzenia. Tu decyzyjny jest właśnie RDOŚ, który obecnej sytuacji zmieniać nie chce. A bez "zdjęcia" ochrony rezerwatowej nie będzie konkretnych zmian.

  Błędne koło się zamyka i nic nie wskazuje na to, żeby park miał trafić do ludzi w najbliższym czasie. Radni radzą, decyzyjne instytucje milczą, a park wciąż jest zamknięty.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~proste 5 9 miesięcy temu

   Czas przewietrzyć RDOŚ i CEN.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Klementyna 4 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Las kabacki to też rezerwat a jakoś nikomu nie przeszkadzało to żeby wybudować koło niego lakiernię oraz magazyn materiałów chemicznych. A dodatkowo chcą pod nim jeszcze wybudować wielka galerię. To czemu po tamtym parku nie wolno chodzić?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paweł 3 9 miesięcy temuocena: 29% 

   Ten teren to rezerwat - a rezerwaty trzeba chronić więc niech pozostanie zamknięty dla mieszkańców zarówno Ursynowa (jestem jednym z nich) jak i Wilanowa. Jeżeli otworzą bramę parku dla tzw. zwiedzających/spacerowiczów to najdalej po miesiącu park będzie wysypiskiem śmieci (jak skarpa ursynowska lub cześć lasu kabackiego) a psy zjedzą wszystko co w nim żywe i na drzewo nie ucieka. Jeżeli radni Ursynowa i Wilanowa naprawdę chcą umilić życie mieszkańców to niech zbudują parki na wolnych działkach dzielnic a nie tylko przeznaczają je pod inwestycje deweloperskie.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka J. 2 9 miesięcy temuocena: 86% 

   To chore co piszesz. To może lepiej park wyekspediować na Księżyc tam mu się nic nie stanie. Bywam często w Lesie Kabackim i nie uważam żeby był wysypiskiem śmieci. Jest tam dużo koszy i nie ma potrzeby wyrzucania śmieci byle gdzie. Park przy Bażantarni analogicznie - mimo, że od dawna nie ma ochrony jest tam czysto i jest licznie odwiedzany. Park powinien być dla ludzi, tylko trzeba odpowiednio przygotować infrastrukturę - zwłaszcza kosze na śmiecie i ławki.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Oczywiście, że park powinien być dla ludzi.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1233 sekundy
  REKLAMA