REKLAMAA1 TEFAL 18.06.2021 - 17.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (CEN)

  Sprawa zamknięcia Parku Natolińskiego dla mieszkańców otarła się o Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Rezerwatu strzeże Centrum Europejskie Natolin, które ogranicza wejścia na ten teren. - Nie chcemy niczego więcej niż tego, co przewidują przepisy – mówi mieszkaniec Ursynowa, który walczy o szersze udostępnienie rezerwatu. 

  Park Natoliński to zespół pałacowo-parkowy z końcówki XVIII wieku, leżący na granicy Ursynowa z Wilanowem. Ponad 95% parku zajmuje rezerwat przyrody „Las Natoliński” - blisko 105 hektarów będących pozostałością niegdyś rosnącej tam puszczy.

  - To jeden z najpiękniejszych parków doby oświecenia. Jest tam mnóstwo budzących ciekawość zabytków, takich jak pałac, świątynia czy akwedukt. To także miejsce pamięci zamordowanych tam Polaków w czasie II wojny światowej – podkreśla Piotr Barczak, aktywista i społecznik z Ursynowa.

  Zobaczyć park na własne oczy jest niezwykle trudno. Pieczę nad nim sprawuje Fundacja Centrum Europejskie Natolin, która ogranicza do niego dostęp. Sprzeciwiają się temu niektórzy mieszkańcy i aktywiści, którzy uważają park za dobro narodowe, a dostęp do niego za swoje prawo. Na przeszkodzie w korzystaniu z tego terenu przez zwiedzających mają stać przepisy ustanowione przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie.

  - Plan ochrony rezerwatu ustanowił brak swobodnego dostępu do rezerwatu przyrody, ale umożliwił poruszanie się po jego terenie zorganizowanych grup z przewodnikiem, przy czym jedna grupa nie może liczyć więcej niż 30 osób oraz w jednym czasie na terenie rezerwatu nie mogą przebywać więcej niż trzy grupy – przekazuje Agata Michalska z CEN.

  Sprawa na poziomie europejskim

  Władze CEN podkreślają, że na nałożone przepisy nie miały wpływu – te weszły w życie w 1991 roku, na trzy lata przed objęciem zarządu nad rezerwatem. Aktywiści, którzy chcieliby szerszego udostępnienia parku zwiedzającym, bardzo dobrze znają te przepisy. Problem polega na tym, że CEN ich nie respektuje. W tej sprawie zwracali się do państwowych władz, a ostatnio nawet do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dopiero te działania miały zmusić władze CEN do podjęcia jakichkolwiek kroków w tej sprawie - niedawno ogłoszono przetarg na wyłonienie przewodników, którzy oprowadzaliby chętnych po parku.

  - Nikt nic by do nich nie miał, gdyby pozwolili wchodzić do rezerwatu w tych małych grupach. Po to RDOŚ ustaliła takie przepisy, żeby można było z tego terenu korzystać. To jedyny tak wielki obiekt, do którego zwiedzający nie mają dostępu. Mamy dużo dowodów na złą wolę CEN i jeśli nic się nie zmieni, to będziemy działać dalej – stwierdza Piotr Barczak.

  Dodaje również, że teren, na którym znajduje się pałac, rezerwatem nie jest. Mimo tego dostęp do niego także jest ograniczony do wycieczek zorganizowanych. CEN już wcześniej przeprowadzał zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego. Decyzję o ich wstrzymaniu podjęto ze względu na pandemię.

  - Fundacja organizuje nieodpłatne zwiedzanie od 2006 r. Umożliwiamy zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego Natolin mieszkańcom Warszawy oraz pozostałym chętnym, w tym grupom zgłoszonym m.in. przez organizacje pozarządowe oraz inne jednostki organizacyjne, takie jak szkoły, uczelnie, itp. W ten sposób w latach 2006-2021 z opisanych powyżej różnych form udostępniania Zespołu Pałacowo-Parkowego Natolin szerokim grupom zainteresowanych, skorzystało już prawie 25 000 osób – zauważa Agata Michalska.

  Aktywiści przyznają, że wycieczki organizowane były. Tyle że rzadko i dla niewielkiej liczby osób.

  - Wejścia odbywały się od strony Wilanowa, ale po roku się skończyły. Jak zapytałem dlaczego, to odpowiedziano mi, że ze względu na małe zainteresowanie, a jak próbowałem się sam zapisać na wycieczkę, to nie było miejsc – mówi Barczak.

  Luzowania raczej nie będzie

  Kontrowersje budziły również – głównie z uwagi na przyrodę – plany fundacji na wybudowanie na terenie parku, poza rezerwatem nowego budynku. Miał on służyć jako biblioteka. Ostatecznie ze względu na „rozwój digitalizacji życia” z pomysłu zrezygnowano.

  Fundacja nie ma jednak zamysłu, aby starać się o poluzowanie obowiązujących przepisów. W odpowiedzi na pytanie, czy będzie ubiegać się o ich zmianę, dowiedzieć się można m.in., że odpłatność za zwiedzanie będzie utrzymana na niskim poziomie.

  - Dostęp do rezerwatu przyrody „Las Natoliński” możliwy będzie wyłącznie na zasadach określonych w planie ochrony rezerwatu przyrody „Las Natoliński” ustanowionym Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie – informuje Agata Michalska.

  O szersze udostępnienie Parku Narolińskiego publiczność zaapelowała ostatnio rada dzielnicy Wilanów. Podnosi ona w swoim stanowisku te same argumenty, co społecznicy - Fundacja nie wykorzystuje w pełni możliwości, jakie daje zarządzenie dotyczące udostępnienia obiektu publiczności.

  - Na przestrzeni 15 lat teren ten zwiedziło jedynie 25 tys. osób, a więc średnio 5 dziennie. Liczba ta znacznie odbiega od możliwości przewidzianej przez przepisy - 90 osób jednocześnie - czytamy w uzasadnieniu stanowiska radnych wilanowskich.

  Rada domaga się powierzenia Zespołu Pałacowo-Parkowego w Natolinie pod opiekę publicznej instytucji kultury.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 110

  • 29
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 37
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  32Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Europek 32 15 dni temu

   Polscy bandyci i tak zdemolują wszystko. Nie dla chamstwa pałace są.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spacerocholiczka 31 21 dni temuocena: 100% 

   Gdyby nawet była opcja korzystania z terenu jak z ogrodu botanicznego to już by było wspaniale. Wejście w konkretnych godzinach, bilet za 5zl i jasne zasady korzystania: Nie wpuszczać z rowerami, psami, grillami etc. Mieszkam na Ursynowie od 8 lat i byłam tam raz bo ciągle się odbijam od bramy. Przykre bo tak piękny teren powinien służyć i inspirować

   Edytowany: 21 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Supcio 30 21 dni temu

   Wielu Ursynowian żyjących tutaj znacznie dłużej zyczyloby sobie dostępu właśnie z rowerami, pieskami. Zamiast terenów rekreacyjnych nowe bloki a ten park zamknięty???!!! Bilety? To już jakiś niesmieszny żart.

   Edytowany: 21 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natoliniak 29 miesiąc temuocena: 100% 

   A teraz wyobraźcie sobie, ze park otwarty dla wszystkich. I zjeżdżają się setki samochodów, jak w Powsinie i kawałek dalej w ogrodzie botanicznym. Jak myślicie, gdzie zaparkują, skoro obok parku natolińskiego nie ma dużego parkingu? Żeby potem nie było, ze nie ostrzegałem.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~more please 28 miesiąc temu

   Natolin.edu.pl : Fundacja Centrum Europejskie Natolin – zarejestrowana 10 września 1993 roku posiada SIEDZIBĘ w natolińskim kompleksie pałacowo-parkowym. Zarząd Fundacji Centrum Europejskie Natolin: * Agnieszka Czachowska-Aussenberg, dyrektor, członek zarządu * Grzegorz Tkaczyk, zastępca dyrektora, członek zarządu Centrum Europejskie Natolin, jako administrator w imieniu Skarbu Państwa Zespołu Pałacowo – Parkowego w Natolinie, gości i wspiera działalność natolińskiego kampusu Kolegium Europejskiego. Pierwszy kampus Kolegium Europejskiego powstał w Brugii (Belgia) w 1949 roku. Po upadku reżimu komunistycznego, w wyniku przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, przy wsparciu Komisji Europejskiej i polskiego rządu, w 1992 roku został otwarty kampus Kolegium Europejskiego w Natolinie (Warszawa, Polska). Obecnie Kolegium działa jako „Jedno Kolegium – Dwa Kampusy”. Może ktoś to jasno przedstawi Bo trudno znaleźć rzetelną informację o tym college z BRUGGI z kampusem w NATOLINIE.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 27 miesiąc temuocena: 65% 

   Za komuny był zamknięty i tylko komuchy mogły z niego korzystać (patrz Alternartywy 4), późnij przejął go zdrajca polskich interesów - niejaki Geremek a teraz więzi go geremkowy przydupas -Trzaskoś.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 26 miesiąc temuocena: 67% 

   Jaki Traskoś? Masz jakieś omamy czy po prostu problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Cytuję: "Na przeszkodzie w korzystaniu z tego terenu przez zwiedzających mają stać przepisy ustanowione przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie." Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podlega pod Generalną dyrekcję, której to dyrektorem jest Andrzej Szweda-Lewandowski. Jest to postać z nadania PiSu, więc albo zacznij czytać, albo myśleć. Albo przestań się udzielać jak masz głupio pisać. Pozdrawiam cieplutko.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 25 miesiąc temuocena: 58% 

   "Co by tu jeszcze spiepszyć panowie, co jeszcze ?" Taki cytat mi przyszedł do głowy . PS . Zobaczcie jak wygląda skarpa w granicach Ursynowa .

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tamtam 24 miesiąc temuocena: 96% 

   Bo tu chodzi o prywatyzacje państwowego, nic innego. Żadna inna uczelnia nie broni dostępu do swojego terenu tak, jak ECN. Wygląda na to, jakby to była co najmniej szkoła szpiegów, pod przykrywką uczelni. Zresztą, wystarczy wejść na strony ECN żeby było widać, że jest to ewidentny wałek. Gdzie program studiów? Gdzie czesne? Gdzie "sprawy życia uczelni"? No wlasnie...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 23 miesiąc temuocena: 67% 

   Uczelnia, hehe, dobre sobie. To sekta kabalistyczna.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sławek Kabaty 22 miesiąc temuocena: 85% 

   Do wszystkich zadających pytanie o administrowanie Parku przez CEN - poszukajcie w internecie: "Jacek Saryusz-Wolski, dokument podpisany przez niego jako pełnomocnika Rządu, następnie został prezesem Fundacji CEN".

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Trybik 21 miesiąc temuocena: 95% 

   Czysta prywata. A CEN udostępnia studentom warunki luksusowe za które nikt właścicielowi gruntu nie płaci. Ale państwo jest bogate. Tylko dlaczego subsydiuje zamożnych (bo nie studiuje tam plebs a zamożni a najczęściej wręcz bogaci ludzie) i to w większości z zagranicy.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 20 miesiąc temuocena: 94% 

   Skandalem jest to że Pałac Natoliński wraz z parkiem przekazano fundacji CEN. Żeby skutecznie kształcić studentów nie potrzeba ani zabytkowego pałacu ani hektarów starodrzewu. Obiekt powinien wrócić do zasobów Skarbu Państwa i być wykorzystywany w sposób bardziej zgodny ze społecznymi oczekiwaniami. Samo istnienie CEN jest mocno wątpliwe. Jego absolwenci zazwyczaj lądują za granicą, bo stanowiska w strukturach rządowych i administracji terytorialnej są obsadzane ludźmi z partyjnych tyłów. Likwidacja CEN nie miała by negatywnego wpływu na stan naszych kadr. Za to pałac i park mógłby służyć całemu społeczeństwu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 19 miesiąc temuocena: 28% 

   Jak są wykorzystywane przez naszych polityków "zasoby Skarbu Państwa" dobrze wiemy - ja zdobycz partyjna. Piszesz - "stanowiska w strukturach rządowych i administracji terytorialnej są obsadzane ludźmi z partyjnych tyłów". Patrząc obiektywnie "przody" nielepsze... Proporcjonalnie CEN kształci więcej studentów z zagranicy niż z Polski. A co do meritum: zwiększyć dostępność, ale nie otwierać.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mosze 18 miesiąc temuocena: 20% 

   ale po co o tym mówić, to niedobra jest

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Lusi 17 miesiąc temuocena: 88% 

   Olśnienie!!! Oby nie wybudowali luksusowego osiedla pod przykrywką krzewienia wiedzy . Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że o kasę. Brak dostępu dla mieszkańców Ursynow jest bardzo wkurzający.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Trybik 16 miesiąc temuocena: 96% 

   Nie ma prostego rozwiązania problemu. Mnie natomiast interesuje jak to jest że ECN stało się jego administratorem. I jego studenci mają nieograniczony dostęp go całego kompleksu. I ile płacą za ten unikalny przywilej? Przypuszczam, że nic

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~naprawdę 15 miesiąc temuocena: 100% 

   Płacą za nich ci , którzy rekomendowali przyjęcie ich do tej elitarnej szkoły.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Lusi 14 miesiąc temuocena: 78% 

   Fundacja sama nazwa wskazuje, że powstała w celu propagowania czegoś dobrego. Niestety chyba władzy Fundacji marzy się uśpienie społeczeństwa i chcą przeczekać tylko ciekawe na co czekają? To jest DOBRO NARODOWE może powinna PROKURATURA SPRAWDZIĆ INTENCJE WŁADZ FUNDACJI SKORO TAK BARDZO SIĘ BRONIĄ przed udostępnieniem lasu. Czy może zbierzemy podpisy od Ursynowian niech podatnicy decydują co się dzieje na ich terenie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warlord Konstancin 13 miesiąc temuocena: 27% 

   Heh, takie fajne miejsce na grilla i piwko się marnuje :-(

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~H 12 miesiąc temuocena: 61% 

   I psy zagryzajace wiewiorki i inne zwierzeta. Lepiej choloty nam nie wpuszczac. Kiedys bylem tam na wycieczce z przewodnikiem. Wejsc sie da i jest wtedy ciekawa wycieczka.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 17 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mietek 11 miesiąc temuocena: 50% 

   tak, otworzyć, a będzie jak w pobliskim lesie kabackim, psy, rowery, śmieci łażenie po terenach chronionych. pomysł faktycznie trafiony, jedyny kawałek prawdziwego lasu zostanie zniszczony. Jak ktoś potrzebuje spaceru po lesie to kabaty są bardzo blisko.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Lusi 10 miesiąc temuocena: 52% 

   Mietek Ty nie wypowiadaj się za kogoś co będzie robił martw się o siebie

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mietek 9 miesiąc temuocena: 65% 

   no martwię się właśnie, już teraz nie mogę spokojnie chodzić po lesie, bo albo pies, albo rower :(

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abc 8 miesiąc temuocena: 77% 

   Gdyby ten park udostępnili to przecież byłby zakaz wprowadzania psów i zakaz jazdy rowerem.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warlord Konstancin 7 miesiąc temuocena: 20% 

   To na co komu takie udostępnianie???!!! Bez rowerka? Może jeszcze zakażą piwerka i kiełbaski? Żart.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Lusi 6 miesiąc temuocena: 50% 

   Mietku jak Ci ciasno w lesie Kabackim to tym bardziej powinieneś być za udostępnieniem Parku Natolińskiego. Moja babcia mieszka w sąsiedztwie i patrzy wzdychając na ten płot bo sama już nie dojdzie do lasu a ja pracuję nie zawsze mam czas na dalekie spacery. Starszych osób na Natolinie mieszka bardzo dużo. A Ty jesteś jak pies ogrodnika sam nie weźmie i innym nie da. Nieładnie oj nieładnie.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 5 miesiąc temuocena: 71% 

   W Łazienkach Królewskich jakoś nie ma psów i rowerów.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Don_develop 4 miesiąc temuocena: 14% 

   Ale to nie są Łazienki królewskie... na Ursynowie jak na lekarstwo terenów, gdzie można zorganizować grilla i napić się piwka. Po co komu muzeum. To miejsce nada się idealnie na weekendowy relaks dla mieszkańców. Może jeszcze basen odkryty...

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mike 3 miesiąc temuocena: 70% 

   Brak dostępności parku dla turystów to absurd. Niedawno oprowadzałem znajomych z innego miasta po Ursynowie i idąc tam "odbiliśmy się" od szlabanu i stróżówki. Totalny bezsens. Nawet nie da się kupić biletu, żeby wejść w kilka osób przy okazji spontanicznego spaceru.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~free 2 miesiąc temuocena: 88% 

   Właśnie to jest to. Gdyby była możliwość wejścia - bilety, godziny otwarcia (choćby 3 dni w tygodniu) to już by było coś.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~to jest nasza historia 1 miesiąc temuocena: 71% 

   Popieram : Uważam Park Natoliński za dobro narodowe, a dostęp do niego za swoje prawo.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3705 sekundy
  REKLAMAA2-AUTO WIMAR (rekrutacja) 08.07.2021 - 07.08.2021