Zamknij

Park Natoliński otwarty dla wszystkich? "Nie mają prawa odbierać nam do niego dostępu"

10:00, 21.06.2021 Kamil Witek

Sprawa zamknięcia Parku Natolińskiego dla mieszkańców otarła się o Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Rezerwatu strzeże Centrum Europejskie Natolin, które ogranicza wejścia na ten teren. - Nie chcemy niczego więcej niż tego, co przewidują przepisy – mówi mieszkaniec Ursynowa, który walczy o szersze udostępnienie rezerwatu. 

Park Natoliński to zespół pałacowo-parkowy z końcówki XVIII wieku, leżący na granicy Ursynowa z Wilanowem. Ponad 95% parku zajmuje rezerwat przyrody „Las Natoliński” - blisko 105 hektarów będących pozostałością niegdyś rosnącej tam puszczy.

- To jeden z najpiękniejszych parków doby oświecenia. Jest tam mnóstwo budzących ciekawość zabytków, takich jak pałac, świątynia czy akwedukt. To także miejsce pamięci zamordowanych tam Polaków w czasie II wojny światowej – podkreśla Piotr Barczak, aktywista i społecznik z Ursynowa.

Zobaczyć park na własne oczy jest niezwykle trudno. Pieczę nad nim sprawuje Fundacja Centrum Europejskie Natolin, która ogranicza do niego dostęp. Sprzeciwiają się temu niektórzy mieszkańcy i aktywiści, którzy uważają park za dobro narodowe, a dostęp do niego za swoje prawo. Na przeszkodzie w korzystaniu z tego terenu przez zwiedzających mają stać przepisy ustanowione przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie.

- Plan ochrony rezerwatu ustanowił brak swobodnego dostępu do rezerwatu przyrody, ale umożliwił poruszanie się po jego terenie zorganizowanych grup z przewodnikiem, przy czym jedna grupa nie może liczyć więcej niż 30 osób oraz w jednym czasie na terenie rezerwatu nie mogą przebywać więcej niż trzy grupy – przekazuje Agata Michalska z CEN.

Sprawa na poziomie europejskim

Władze CEN podkreślają, że na nałożone przepisy nie miały wpływu – te weszły w życie w 1991 roku, na trzy lata przed objęciem zarządu nad rezerwatem. Aktywiści, którzy chcieliby szerszego udostępnienia parku zwiedzającym, bardzo dobrze znają te przepisy. Problem polega na tym, że CEN ich nie respektuje. W tej sprawie zwracali się do państwowych władz, a ostatnio nawet do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Dopiero te działania miały zmusić władze CEN do podjęcia jakichkolwiek kroków w tej sprawie - niedawno ogłoszono przetarg na wyłonienie przewodników, którzy oprowadzaliby chętnych po parku.

- Nikt nic by do nich nie miał, gdyby pozwolili wchodzić do rezerwatu w tych małych grupach. Po to RDOŚ ustaliła takie przepisy, żeby można było z tego terenu korzystać. To jedyny tak wielki obiekt, do którego zwiedzający nie mają dostępu. Mamy dużo dowodów na złą wolę CEN i jeśli nic się nie zmieni, to będziemy działać dalej – stwierdza Piotr Barczak.

Dodaje również, że teren, na którym znajduje się pałac, rezerwatem nie jest. Mimo tego dostęp do niego także jest ograniczony do wycieczek zorganizowanych. CEN już wcześniej przeprowadzał zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego. Decyzję o ich wstrzymaniu podjęto ze względu na pandemię.

- Fundacja organizuje nieodpłatne zwiedzanie od 2006 r. Umożliwiamy zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego Natolin mieszkańcom Warszawy oraz pozostałym chętnym, w tym grupom zgłoszonym m.in. przez organizacje pozarządowe oraz inne jednostki organizacyjne, takie jak szkoły, uczelnie, itp. W ten sposób w latach 2006-2021 z opisanych powyżej różnych form udostępniania Zespołu Pałacowo-Parkowego Natolin szerokim grupom zainteresowanych, skorzystało już prawie 25 000 osób – zauważa Agata Michalska.

Aktywiści przyznają, że wycieczki organizowane były. Tyle że rzadko i dla niewielkiej liczby osób.

- Wejścia odbywały się od strony Wilanowa, ale po roku się skończyły. Jak zapytałem dlaczego, to odpowiedziano mi, że ze względu na małe zainteresowanie, a jak próbowałem się sam zapisać na wycieczkę, to nie było miejsc – mówi Barczak.

Luzowania raczej nie będzie

Kontrowersje budziły również – głównie z uwagi na przyrodę – plany fundacji na wybudowanie na terenie parku, poza rezerwatem nowego budynku. Miał on służyć jako biblioteka. Ostatecznie ze względu na „rozwój digitalizacji życia” z pomysłu zrezygnowano.

Fundacja nie ma jednak zamysłu, aby starać się o poluzowanie obowiązujących przepisów. W odpowiedzi na pytanie, czy będzie ubiegać się o ich zmianę, dowiedzieć się można m.in., że odpłatność za zwiedzanie będzie utrzymana na niskim poziomie.

- Dostęp do rezerwatu przyrody „Las Natoliński” możliwy będzie wyłącznie na zasadach określonych w planie ochrony rezerwatu przyrody „Las Natoliński” ustanowionym Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie – informuje Agata Michalska.

O szersze udostępnienie Parku Narolińskiego publiczność zaapelowała ostatnio rada dzielnicy Wilanów. Podnosi ona w swoim stanowisku te same argumenty, co społecznicy - Fundacja nie wykorzystuje w pełni możliwości, jakie daje zarządzenie dotyczące udostępnienia obiektu publiczności.

- Na przestrzeni 15 lat teren ten zwiedziło jedynie 25 tys. osób, a więc średnio 5 dziennie. Liczba ta znacznie odbiega od możliwości przewidzianej przez przepisy - 90 osób jednocześnie - czytamy w uzasadnieniu stanowiska radnych wilanowskich.

Rada domaga się powierzenia Zespołu Pałacowo-Parkowego w Natolinie pod opiekę publicznej instytucji kultury.

(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(35)

to jest nasza historto jest nasza histor

29 11

Popieram :
Uważam Park Natoliński za dobro narodowe, a dostęp do niego za swoje prawo.

10:47, 21.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MikeMike

22 9

Brak dostępności parku dla turystów to absurd. Niedawno oprowadzałem znajomych z innego miasta po Ursynowie i idąc tam "odbiliśmy się" od szlabanu i stróżówki. Totalny bezsens. Nawet nie da się kupić biletu, żeby wejść w kilka osób przy okazji spontanicznego spaceru. 10:47, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

freefree

18 2

Właśnie to jest to. Gdyby była możliwość wejścia - bilety, godziny otwarcia (choćby 3 dni w tygodniu) to już by było coś. 12:05, 21.06.2021


mietekmietek

18 20

tak, otworzyć, a będzie jak w pobliskim lesie kabackim, psy, rowery, śmieci łażenie po terenach chronionych.
pomysł faktycznie trafiony, jedyny kawałek prawdziwego lasu zostanie zniszczony. Jak ktoś potrzebuje spaceru po lesie to kabaty są bardzo blisko.
10:48, 21.06.2021

Odpowiedzi:7
Odpowiedz

LusiLusi

15 13

Mietek Ty nie wypowiadaj się za kogoś co będzie robił martw się o siebie 11:36, 21.06.2021


mietekmietek

11 6

no martwię się właśnie, już teraz nie mogę spokojnie chodzić po lesie, bo albo pies, albo rower :( 12:54, 21.06.2021


abcabc

10 3

Gdyby ten park udostępnili to przecież byłby zakaz wprowadzania psów i zakaz jazdy rowerem. 14:02, 21.06.2021


Warlord KonstancinWarlord Konstancin

3 9

To na co komu takie udostępnianie???!!! Bez rowerka? Może jeszcze zakażą piwerka i kiełbaski? Żart. 17:29, 21.06.2021


LusiLusi

3 3

Mietku jak Ci ciasno w lesie Kabackim to tym bardziej powinieneś być za udostępnieniem Parku Natolińskiego. Moja babcia mieszka w sąsiedztwie i patrzy wzdychając na ten płot bo sama już nie dojdzie do lasu a ja pracuję nie zawsze mam czas na dalekie spacery. Starszych osób na Natolinie mieszka bardzo dużo. A Ty jesteś jak pies ogrodnika sam nie weźmie i innym nie da. Nieładnie oj nieładnie. 21:40, 21.06.2021


DickDick

5 2

W Łazienkach Królewskich jakoś nie ma psów i rowerów. 08:13, 22.06.2021


Don_developDon_develop

1 8

Ale to nie są Łazienki królewskie... na Ursynowie jak na lekarstwo terenów, gdzie można zorganizować grilla i napić się piwka. Po co komu muzeum. To miejsce nada się idealnie na weekendowy relaks dla mieszkańców. Może jeszcze basen odkryty... 10:38, 22.06.2021


Warlord KonstancinWarlord Konstancin

7 21

Heh, takie fajne miejsce na grilla i piwko się marnuje :-( 10:55, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HH

19 11

I psy zagryzajace wiewiorki i inne zwierzeta. Lepiej choloty nam nie wpuszczac. Kiedys bylem tam na wycieczce z przewodnikiem. Wejsc sie da i jest wtedy ciekawa wycieczka. 11:01, 21.06.2021


LusiLusi

14 4

Fundacja sama nazwa wskazuje, że powstała w celu propagowania czegoś dobrego. Niestety chyba władzy Fundacji marzy się uśpienie społeczeństwa i chcą przeczekać tylko ciekawe na co czekają? To jest DOBRO NARODOWE może powinna PROKURATURA SPRAWDZIĆ INTENCJE WŁADZ FUNDACJI SKORO TAK BARDZO SIĘ BRONIĄ przed udostępnieniem lasu. Czy może zbierzemy podpisy od Ursynowian niech podatnicy decydują co się dzieje na ich terenie. 11:22, 21.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrybikTrybik

23 1

Nie ma prostego rozwiązania problemu. Mnie natomiast interesuje jak to jest że ECN stało się jego administratorem. I jego studenci mają nieograniczony dostęp go całego kompleksu. I ile płacą za ten unikalny przywilej? Przypuszczam, że nic 11:30, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

naprawdęnaprawdę

2 0

Płacą za nich ci , którzy rekomendowali przyjęcie ich do tej elitarnej szkoły. 10:50, 25.06.2021


LusiLusi

21 3

Olśnienie!!!
Oby nie wybudowali luksusowego osiedla pod przykrywką krzewienia wiedzy . Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że o kasę. Brak dostępu dla mieszkańców Ursynow jest bardzo wkurzający. 12:06, 21.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Warszawiak82Warszawiak82

35 3

Skandalem jest to że Pałac Natoliński wraz z parkiem przekazano fundacji CEN.
Żeby skutecznie kształcić studentów nie potrzeba ani zabytkowego pałacu ani hektarów starodrzewu. Obiekt powinien wrócić do zasobów Skarbu Państwa i być wykorzystywany w sposób bardziej zgodny ze społecznymi oczekiwaniami.
Samo istnienie CEN jest mocno wątpliwe. Jego absolwenci zazwyczaj lądują za granicą, bo stanowiska w strukturach rządowych i administracji terytorialnej są obsadzane ludźmi z partyjnych tyłów. Likwidacja CEN nie miała by negatywnego wpływu na stan naszych kadr. Za to pałac i park mógłby służyć całemu społeczeństwu. 12:08, 21.06.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

alisterkabatalisterkabat

7 13

Jak są wykorzystywane przez naszych polityków "zasoby Skarbu Państwa" dobrze wiemy - ja zdobycz partyjna. Piszesz - "stanowiska w strukturach rządowych i administracji terytorialnej są obsadzane ludźmi z partyjnych tyłów". Patrząc obiektywnie "przody" nielepsze... Proporcjonalnie CEN kształci więcej studentów z zagranicy niż z Polski. A co do meritum: zwiększyć dostępność, ale nie otwierać. 12:17, 21.06.2021


MoszeMosze

1 4

ale po co o tym mówić, to niedobra jest 08:12, 22.06.2021


Sławek KabatySławek Kabaty

12 2

Do wszystkich zadających pytanie o administrowanie Parku przez CEN - poszukajcie w internecie: "Jacek Saryusz-Wolski, dokument podpisany przez niego jako pełnomocnika Rządu, następnie został prezesem Fundacji CEN". 12:31, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TrybikTrybik

19 1

Czysta prywata. A CEN udostępnia studentom warunki luksusowe za które nikt właścicielowi gruntu nie płaci. Ale państwo jest bogate. Tylko dlaczego subsydiuje zamożnych (bo nie studiuje tam plebs a zamożni a najczęściej wręcz bogaci ludzie) i to w większości z zagranicy. 13:02, 21.06.2021


tamtamtamtam

26 1

Bo tu chodzi o prywatyzacje państwowego, nic innego.
Żadna inna uczelnia nie broni dostępu do swojego terenu tak, jak ECN.

Wygląda na to, jakby to była co najmniej szkoła szpiegów, pod przykrywką uczelni.
Zresztą, wystarczy wejść na strony ECN żeby było widać, że jest to ewidentny wałek.
Gdzie program studiów? Gdzie czesne?
Gdzie "sprawy życia uczelni"?

No wlasnie... 14:16, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DickDick

5 2

Uczelnia, hehe, dobre sobie. To sekta kabalistyczna. 08:11, 22.06.2021


W(BJS)W(BJS)

7 6

"Co by tu jeszcze spiepszyć panowie, co jeszcze ?"
Taki cytat mi przyszedł do głowy .
PS . Zobaczcie jak wygląda skarpa w granicach Ursynowa . 17:27, 21.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Warszawski_podatnikWarszawski_podatnik

20 13

Za komuny był zamknięty i tylko komuchy mogły z niego korzystać (patrz Alternartywy 4), późnij przejął go zdrajca polskich interesów - niejaki Geremek a teraz więzi go geremkowy przydupas -Trzaskoś. 17:52, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

asdasd

9 3

Jaki Traskoś? Masz jakieś omamy czy po prostu problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Cytuję: "Na przeszkodzie w korzystaniu z tego terenu przez zwiedzających mają stać przepisy ustanowione przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie." Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podlega pod Generalną dyrekcję, której to dyrektorem jest Andrzej Szweda-Lewandowski. Jest to postać z nadania PiSu, więc albo zacznij czytać, albo myśleć. Albo przestań się udzielać jak masz głupio pisać. Pozdrawiam cieplutko. 10:17, 23.06.2021


more pleasemore please

2 0

Natolin.edu.pl :
Fundacja Centrum Europejskie Natolin – zarejestrowana 10 września 1993 roku posiada SIEDZIBĘ w natolińskim kompleksie pałacowo-parkowym.
Zarząd Fundacji Centrum Europejskie Natolin:
* Agnieszka Czachowska-Aussenberg, dyrektor, członek zarządu
* Grzegorz Tkaczyk, zastępca dyrektora, członek zarządu
Centrum Europejskie Natolin, jako administrator w imieniu Skarbu Państwa Zespołu Pałacowo – Parkowego w Natolinie, gości i wspiera działalność natolińskiego kampusu Kolegium Europejskiego.
Pierwszy kampus Kolegium Europejskiego powstał w Brugii (Belgia) w 1949 roku. Po upadku reżimu komunistycznego, w wyniku przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, przy wsparciu Komisji Europejskiej i polskiego rządu, w 1992 roku został otwarty kampus Kolegium Europejskiego w Natolinie (Warszawa, Polska). Obecnie Kolegium działa jako „Jedno Kolegium – Dwa Kampusy”.
Może ktoś to jasno przedstawi Bo trudno znaleźć rzetelną informację o tym college z BRUGGI z kampusem w NATOLINIE. 10:48, 25.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NatoliniakNatoliniak

2 2

A teraz wyobraźcie sobie, ze park otwarty dla wszystkich. I zjeżdżają się setki samochodów, jak w Powsinie i kawałek dalej w ogrodzie botanicznym. Jak myślicie, gdzie zaparkują, skoro obok parku natolińskiego nie ma dużego parkingu? Żeby potem nie było, ze nie ostrzegałem. 10:24, 26.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpacerocholiczkaSpacerocholiczka

3 0

Gdyby nawet była opcja korzystania z terenu jak z ogrodu botanicznego to już by było wspaniale. Wejście w konkretnych godzinach, bilet za 5zl i jasne zasady korzystania: Nie wpuszczać z rowerami, psami, grillami etc.
Mieszkam na Ursynowie od 8 lat i byłam tam raz bo ciągle się odbijam od bramy. Przykre bo tak piękny teren powinien służyć i inspirować 08:44, 06.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SupcioSupcio

1 3

Wielu Ursynowian żyjących tutaj znacznie dłużej zyczyloby sobie dostępu właśnie z rowerami, pieskami. Zamiast terenów rekreacyjnych nowe bloki a ten park zamknięty???!!! Bilety? To już jakiś niesmieszny żart. 18:09, 06.07.2021


EuropekEuropek

1 0

Polscy bandyci i tak zdemolują wszystko. Nie dla chamstwa pałace są. 15:23, 12.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WesWes

0 0

Park Natoliński bezwzględnie powinien być otwarty i dostępny dla każdego. Jest utrzymywany - jak Kolegium Europejskie - z naszych, polskich podatków. Nic Nis stoimy na przeszkodzie by był dostępny na podobnych zasadach jak Łazienki czy odpłatnie- jak ogrody pałacu wilanowskiego. Wejście od ul. Nowoursynowskiej, gdzie jest duża portiernia w której można pomieścić kasę i stoisko z przewodnikami w kilku językach. Należy to zrobić natychmiast , bo zaczyna się sezon turystyczny.
Wiesław Czyżowicz
E-mail: (treść niezgodna z regulaminem została usunięta), tel.: 605428589 08:30, 30.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NatolińczylzimielinaNatolińczylzimielina

2 0

Ludzie zrozumcie to jest Pałac. Pałac to nie miejsce dla chamstwa i bydła. Elity muszą mieć spokój by móc się rozwijać i edukować. Dla was jest las kabacki. 11:15, 30.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnalitykAnalityk

1 2

Wyburzyć te ruderę i ziemię sprzedać pod inwestycję żeby ludzie mieli gdzie mieszkać i żeby miasto się rozwijało. 12:47, 30.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%