REKLAMAA1-BOBOWOZKI-(X2)-04-02----03-05-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  REKLAMA

  Bardzo dużo naturalnej zieleni, łatwy dostęp na szczyt, miejsce dla dzieci oraz pawilon z kawiarnią i szatnią czy niezwykły pomnik. Takie mają być atrakcje w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Zakończyły się konsultacje społeczne, a wnioski trafią do architektów, którzy zaprojektują przestrzeń.

  Przez całe wakacje Centrum Wyzwań Społecznych UW oraz Fundacja Skwer Sportów Miejskich zbierało opinie. Konsultacje odbywały się w wielu miejscach i miały różną formę. Ankieterzy rozmawiali ze spacerowiczami, zorganizowano zebrania dla zainteresowanych, połączone z warsztatami. Była też ankieta internetowa, w której wzięło udział prawie tysiąc osób oraz rozmowy z urzędnikami, spółdzielniami mieszkaniowymi, parafią oraz przedstawicielami Cichociemnych. Z tych wszystkich działań wyłonił się obraz wymarzonego parku.

  - Ze wszystkich naszych rozmów wynika jedno, że to miejsce ma pozostać naturalne, bez większej ingerencji w przyrodę, która jest. Żeby nie było to bardzo uporządkowane otoczenie i konwencjonalne miejsce pamięci Cichociemnych z dużym pomnikiem - mówi Grzegorz Gądek ze Skweru Sportów Miejskich.

  Uporządkować, nie ingerować

  We wtorek na spotkaniu w Natolińskim Ośrodku Kultury podsumowującym konsultacje, mieszkańcy mówili o uporządkowaniu terenu i usunięciu wystających z ziemi cegieł czy stalowych prętów. Zarówno rowerzyści jak i piesi chcą się w parku czuć bezpiecznie, zatem ścieżki powinny być tak zaprojektowane by ze sobą nie kolidowały. Oczywiście nie może zabraknąć ławek, lamp i koszy na śmieci.

  Konieczne może być zbudowanie odpowiedniej instalacji odprowadzajacej deszczówkę, bo przy górce po każdym deszczu robią się bajora. Zgodnie z życzeniem mieszkańców ma pozostać dojście do Lasu Kabackiego, zakaz wjazdu samochodów i zakaz organizowania imprez masowych.

  Poza tym sąsiedzi życzą sobie placu zabaw dla małych dzieci, wybudowania łatwego wejścia na szczyt Górki Kazurki z punktem widokowym. Oprócz udogodnień dla rowerzystów, powinno to być miejsce dla uprawiania innych aktywności, dlatego ważne są np. siłownie plenerowe. Pawilon parkowy - to kolejne życzenie - można by tu odpocząć, zjeść coś, przebrać się czy nawet wykąpać.

  Pojawił się też pomysł przesunięcia wybiegu dla psów i innego zagospodarowania tego terenu, tak aby w centrum parku nie było ogrodzonego obszaru.

  Będzie pomnik do... ćwiczeń?

  Park ma patrona i było już wiele pomysłów jak upamiętnić Cichociemnych. Z ostanich rozmów z fundacją ich imienia, wyłoniła się niezwykła idea.

  - Powiedzieli, że nie po to walczyli o wolność, żeby ludzie składali im kwiaty, ale żeby z tej wolności korzystali. Wspomnieli, że trening przed zrzutem spadochronowym odbywał się w Szkocji w tzw. "małpim gaju", gdzie można było ćwiczyć na różnych drążkach. Według nich dobrze by było, żeby pomnik był właśnie w takiej formie i był zarówno miejscem pamięci, jak i treningu fizycznego, który oni wspominają - mówił Grzegorz Gądek z Fundacji Skwer Sportów Miejskich. Miałaby też powstać ścieżka edukacyjna, pokazująca historię i rolę Cichociemnych w czasie II wojny  światowej. 

  Podsumowanie konsultacji zakończyła dyskusja. Na niektóre pytania mieszkańców odpowiedzi były proste, np. o instalację poidełek, które brane są pod uwagę. Teraz wszystkie opinie i wnioski trafią do architektów, którzy zostaną wyłonieni w konkursie na zaprojektowanie parku.

  Prace budowlane zaplanowano na przyszły rok, tak aby podczas wakacji w 2021 roku można było już korzystać z parku. Koszt inwestycji wyniesie 3,9 mln złotych, z czego 3,3 mln to dotacja unijna na "Tereny zielone o symbolice historycznej" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Amigo 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Myślę że przy dzisiejszej tak gęstej zabudowie Miasto powinno wykupować wolne jeszcze tereny od właścicieli i zakładać małe parki (np. ul. Starodęby przy Alejach)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2419 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-04----10-05-2019