REKLAMAA1 BORAMED-stała-główna_strona
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Wizualizacja z koncepcji parku nad POW

  Wizualizacja z koncepcji parku nad POW (Urząd dzielnicy)

  REKLAMA

  Dziesięć milionów złotych przyznali radni miejscy na przyszły Park nad Południową Obwodnicą Warszawy. Całość ma kosztować ok. 50 mln złotych. Długi na ponad 2 km park ma zachwycać niczym Bulwary Wiślane i być wizytówką Warszawy. O ile miasto podpisze umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

  Pieniądze przyznane dziś przez radnych pójdą na rozpoczęcie projektowania parku oraz zapłatę za dodatkowe prace, które musi wykonać wykonawca tunelu, by budowa parku nie rozpoczynała się od ponownego rozkopywania terenu nad POW. 

  W ubiegłym roku na prezentacji koncepcji parku mieszkańcy nie szczędzili słów zachwytu. Sami zresztą brali udział w rysowaniu parku, bo architekci i dzielnica chcieli, aby o wszystkim zdecydowali jego przyszli użytkownicy.

  Ursynowianie i pracownia Proinwestycja stworzyli koncepcję parku, która zapiera dech w piersiach - z miejscami spotkań dla mieszkańców, pawilonami, bazarkiem (choć bazarek "Na dołku" tam się nie zmieści), sceną, boiskami, placami zabaw, rolkowiskiem i punktami widokowymi. Całość przypomina The High Line Park w Nowym Jorku, który powstał na szlaku nieużywanej linii kolejowej. Dziś jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w tym mieście.

  Zdjęcia poniżej: fotografie The High Line Park w Nowym Jorku

  Park na Ursynowie ma mieć kształt szarfy o szerokości ok. 100 metrów. Będzie się ciągnął nad tunelem POW - od ul. Pileckiego aż do Nowoursynowskiej. Wg zapowiedzi projekt budowlany ma być gotowy w 2018 a w 2019 roku dzielnica chce uzyskać pozwolenie na budowę. Realizacja nastąpi etapami do 2022 roku. The High Line Park w Nowym Jorku budowany był także po kawałku - od 2009 do 2014 roku. A kolejne części jeszcze powstają.

  GDDKiA: Porozumienia z miastem brak

  Ale do powstania parku nad tunelem obwodnicy droga jeszcze bardzo daleka. Dzisiejsza decyzja radnych to tylko swoiste potwierdzenie woli miasta do realizacji tej inwestycji. Powstanie parku jest uzależnione od porozumienia miasta z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, bo to ona jest dysponentem terenu. W kontrakcie na budowę tunelu zapisane jest, że wykonawca musi odtworzyć to co zniszczy, a więc odbudować tylko parkingi i posiać trawę. Tego nie chce dzielnica, bo woli, aby Astaldi od razu przygotowało teren pod park dla mieszkańców.

  Przez blisko rok powstawał spis rozbieżności między projektem tunelu POW a koncepcją parku. Miasto będzie musiało dołożyć wykonawcy tunelu ok. 1 mln złotych. Około 1,5 mln może pochłonąć projektowanie samego parku. A sama budowa nawet 50 mln. 

  Jak informuje GDDKiA na razie tematu nie ma, bo do tej pory miasto przedstawiło tylko lakoniczną koncepcję. Pierwsze pieniądze przyznane przez radnych mają przekonać drogowców, aby do wiosny przyszłego roku zawarli porozumienie o zagospodarowaniu powierzchni nad tunelem. 

  Generalna dyrekcja nie zrobi tego do momentu uzyskania pozwolenia na budowę całego ursynowskiego odcinka południowej obwodnicy. Dlaczego? Jak się dowiedzieliśmy, porozumienie podpisane wcześniej wymagałoby zmiany wniosku o pozwolenie a to znacznie opóźniłoby rozpoczęcie budowy tunelu. Drogowcy wolą więc zmieniać pozwolenie w trakcie budowy, dostosowując je do planów przyszłego parku. Zezwolenie ma być wydane jesienią tego roku.

  Ursynowskie "szklane domy"?

  Mimo ogromnych kosztów przyszłego parku burmistrz Ursynowa Robert Kempa jest dobrej myśli. Uważa, że śmiała koncepcja jest możliwa do zrealizowania. I nie będą to "szklane domy", o których marzył bohater powieści Stefana Żeromskiego.

  - Chcemy, aby to miejsce było wizytówką nie tylko Ursynowa, ale całej Warszawy. Co najmniej na miarę Bulwarów Wiślanych - mówi w rozmowie z Haloursynow.pl. 

  Projektowanie parku ruszy dopiero wówczas, gdy znana będzie data zakończenia budowy tunelu. Uzgodnienia w projekcie ważne są trzy lata, więc dzielnica musi się "wpasować" w terminy, by nie stracić pieniędzy zainwestowanych w koncepcje. Ratusz zapowiada szerokie konsultacje społeczne przy powstawaniu projektu, które będą trwały nawet kilkanaście miesięcy.

  O szczegółach koncepcji parku, która powstała w ubiegłym roku wraz z mieszkańcami można przeczytać w naszym osobnym artykule (link poniżej).

  ZOBACZ WIZUALIZACJĘ PARKU NAD POW:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Oburzony 11 4 miesiące temuocena: 100% 

   Najpierw niech zostaną dokończone istniejące parki na Ursynowie, brak właściwych toalet ( Toy Toyki to dobre na budowie ale nie w parku w stolicy ! ), brak kraników z wodą.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~embra 10 4 miesiące temuocena: 100% 

   Ta wizualizacja parku pokazuje potwornie długi peron na stacyjce prowincjonalnej. Zupełny brak polotu. Licealiści z dobrego Liceum zaprojektowaliby dużo ciekawsze rozwiązania. Gdzie tu relaks?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zombi 9 4 miesiące temuocena: 71% 

   Park byłby świetny za kilkadziesiąt lat , pod warunkiem, że spaliny z POW i okolicznych dróg przelotowych nie będą smrodziły i truły ludzi wypoczywających w parku.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gerard 8 4 miesiące temuocena: 75% 

   mydlenie oczu, nie od dziś wiadomo, że prognoza finansowa to nie jest ścisly dokument, PO wyborach pieniądze znikną. Jedynym beneficjentem jest Pani Łowicka, która jak w ratuszu mówią, żyje bardzo dobrze z Platformą.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tubylec 7 4 miesiące temuocena: 60% 

   Takie duże drzewa to wyrosną w tym parku po około 30 latach od ich posadzenia, chyba że gdzieś już dawno zamówili i sobie spokojnie rosną. Jak GenDyr. nie zainstaluje elektrofiltrów spalin z tunelu, to wszystkie te drzewa spokojnie uschną i zamiast parku będzie zanieczyszczona okolica z kikutami drzewek.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Małgorzata 6 4 miesiące temuocena: 67% 

   Tylko nie róbmy bazarku w pięknym parku !!!! Chyba, że w nowoczesnej formie targów śniadaniowych lub okazjonalnych regionalnych jarmarków. Żadnych obleśnych bud, pawilonów i namiotów, których właścicielom nie szkoda porzucić bez opieki na cały tydzień.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~naiwnym nie jest 5 4 miesiące temuocena: 60% 

   Hahaha! Po wyborach co najwyżej kościół tam postawią. Ściema dla naiwnych.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~anton 4 4 miesiące temuocena: 56% 

   Bombastycznie !!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 3 4 miesiące temuocena: 73% 

   Super sprawa, tylko ze. Co z tymi 'kupcami' z bazaru -narazie beda ponoc na terenie petli autobusowej a co za 3 lata? co jak nie bede sie chcieli wyniesc?, bo na stare miejsce nie wroca-bo nie bede mogli czy zapewnienia tych wszystkich politykow i innych krzykaczy ze bazar zostanie przenioesiony tylko na 3 lata sa caly czas prawdziwe, czy potajemnie straganiarze licza ze zostana w nowej lokalizacji na zawsze

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ziemniak 2 4 miesiące temuocena: 85% 

   No to gdzie wróci bazarek? Zostanie już na zawsze na pętli autobusowej?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jdjd 1 4 miesiące temuocena: 52% 

   Ten syf zwany bazarkiem relikt prlu powinien być zlikwidowany z naszej dzielnicy. Syf, szczury, patologia, hałas i gówniane produkty od Ukraińców lub kupowane w makro i sprzedawane po wyższych cenach.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 14 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.0901 sekundy
  REKLAMA