Zamknij

Parkrun, czyli cykliczny bieg po Ursynowie

13:31, 21.08.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:45, 21.08.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Bieg to zdrowie! Poprawia kondycję i wyzwala endorfiny, hormony szczęścia. Pozwala się zrelaksować i naładować baterie – tym bardziej warto brać udział w cotygodniowym, sobotnim biegu parkrun po Ursynowie, bo gwarantuje to dobry start na weekend! Biegając co tydzień, z czasem można sobie wyrobić dobrą formę. Co to za bieg - Parkrun - i co trzeba wiedzieć przed startem?

Krótka historia krótkiego biegu

Biegi to najpopularniejsza forma sportu, która jest rozpowszechniona zarówno w amatorskim świecie, jak i profesjonalnych konkurencjach. Bieganie na ustalone dystanse podczas mistrzostw Polski czy świata lub olimpiad to dyscyplina, którą interesują się również zakłady bukmacherskie, dlatego w ich ofercie możemy nierzadko znaleźć kupony na biegi, np. w Betclic. Amatorsko biegać może każdy – indywidualnie czy w grupie. Na całym globie organizowane są wspólne biegi, na przykład właśnie parkrun, czyli bieganie po parku. Pierwszy parkrun został zorganizowany 13 października 2004 roku w Bushy park w Teddington. Na początku było skromnie: wzięło w nim udział 13 osób. Do Polski parkrun dotarł w 2011 roku – zorganizowano pierwszy tego typu bieg w Gdyni i 5 biegaczy stawiło się na starcie. Rekordowy parkrun został zorganizowany z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego: pobiegło w nim 1 110 osób! Aktualnie na całym świecie organizowanych jest ponad 800 biegów w 11 krajach, zaś w Polsce – 59!

Parkrun na Ursynowie: idea i początki

W marcu 2015 roku zaczęto taki bieg organizować na Ursynowie. Głównym założeniem organizatorów biegu była popularyzacja aktywności fizycznej. Dlatego wydarzenie skierowane jest zarówno do osób zupełnie początkujących, jak i biegaczy z długim stażem. Przede wszystkim nie chodzi o sam wynik, a odpowiednią atmosferę i wspólny cel poprawiania swojej formy.

Kiedy, gdzie i jak?

Według tradycji w Polsce parkrun odbywa się co sobotę o 9 rano i nie inaczej wygląda to w przypadku biegu na Ursynowie. Bieg ma dystans 5 kilometrów i prowadzony jest pomiar czasu. Miejsce zbiórki to Park przy Bażantarni. Biegi organizowane są cały rok, niezależnie od pogody, choć w przypadku bardzo trudnych warunków atmosferycznych start może być odwołany. Zdarzają się też edycje specjalne biegów, np. świąteczna czy noworoczna. Udział w biegu jest darmowy, ale wymaga rejestracji na stronie organizatora. Trzeba bowiem przynieść ze sobą wydrukowany Indywidualny Kod Uczestnika. Ten kod jest ważny na każdy bieg na Ursynowie, ale także w innych lokalizacjach na świecie czy w Polsce bezterminowo. W biegu tempo jest dowolne – każdy biegnie tak szybko, jak chce, można też maszerować.

Kilka kwestii technicznych

O czym pamiętać przed startem w parkrun na Ursynowie? Sprawdź:

  • Czy masz swój Indywidualny Kod Uczestnika, bo bez niego nie pobiegniesz. Jeśli zgubiłeś kod, a już kiedyś biegałeś, zgłoś się do organizatora, a pomoże ci on go odzyskać.
  • Trasę biegu, zwłaszcza jeśli biegniesz po raz pierwszy.
  • Jeśli brałeś już udział w biegu tydzień temu, może sprawdzić wyniki oraz raport z tego wydarzenia, a także zdęcia – wszystko dostępne jest na stronie www parkrun na Ursynowie.
  • Można brać udział nie tylko jako uczestnik, ale też wolontariusz. Parkrun jest organizowany i oferuje bezpłatne uczestnictwo właśnie dzięki wolontariuszom, którzy co tydzień pomagają w inicjatywie.

Garść statystyk

Jak parkrun na Ursynowie przedstawia się w liczbach? Naprawdę imponująco! Do tej pory zorganizowano już 232 edycje biegów, w których wzięło udział łącznie 1 844 biegaczy. Najwięcej uczestników jednorazowo było 133, a średnio biegnie co tydzień 61,9 osób. Liczba klubów biegowych biorących udział w zawodach to 171. W czasie wszystkich biegów wyłoniono 134 zwycięzców. Średni uzyskany czas to 25 minut i 34 sekundy. Rekordzistką wśród kobiet jest Emma Creasey z czasem 19:09 z dnia 13 października 2018, a wśród mężczyzn Wojciech Kopeć i Dariusz Nożyński, oboje z czasem 15:57 uzyskanym odpowiednio 29 kwietnia 2017 roku i 21 października 2017 roku.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%