REKLAMAA1 DZIELNICA BUDZET 24.06.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Pracownia Architektoniczna eM4 Marcin Brataniec)

  I znów czarne chmury nad parkiem Cichociemnych na Ursynowie. Do przetargu stanęły firmy, które za zbudowanie parku chcą nawet dwa razy więcej, niż planowali urzędnicy. Miasto stara się ratować inwestycję i przyznało dodatkowe pieniądze. Ale to jeszcze nie oznacza realizacji parku w pełnym zakresie.

  Według zapowiedzi sprzed lat mieszkańcy mieli korzystać z parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już tego lata. Tymczasem dopiero 31 maja ruszył przetarg na jego wykonanie. W trakcie konsultacji społecznych i długotrwałego projektowania wzrosły koszty materiałów i robocizny - tak przekonuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy - i przyznany na budowę parku budżet w wysokości 4,2 mln złotych z unijnego dofinansowania okazuje się niewystarczający.

  Według zaktualizowanego kosztorysu na realizację inwestycji w zakresie podstawowym brakuje 6 mln zł. Na wersję "full wypas" - czyli kompleksową zmianę zagospodarowania terenu - potrzeba aż 11,5 mln zł.

  Ogłoszony na przełomie maja i czerwca przetarg znacznie ograniczono. Zamówienie obejmuje jedynie typowe prace budowlane - ukształtowanie terenu, elektryka, kanalizacja - oraz wyposażenie placów zabaw. To minimum, jakie musi zostać spełnione, w związku z dofinansowaniem z UE. Wiele atrakcji - m.in. platforma widokowa czy pawilon - zostało oznaczonych jako opcjonalne. Mimo to wreszcie pojawiła się szansa na rozpoczęcie budowy.

  Park Cichociemnych - skarbonka bez dna?

  Teraz okazuje się, że nawet tak okrojony zakres prac może kosztować zbyt dużo. Na pewno więcej niż spodziewali się urzędnicy. Na sfinansowanie zamówienia ZZW planował przeznaczyć nieco ponad 3,6 mln złotych. Tymczasem najtańsza z ofert wynosi ponad dwa razy tyle - prawie 7,4 mln zł. Najdroższa - blisko 14 mln zł. Czy to oznacza, że park nie powstanie?

  - Nie rozważamy rezygnacji z inwestycji polegającej na przebudowie Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, która realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE. Proces oceny i wyboru oferty w przetargu na budowę nie został jeszcze zakończony - przekonuje rzecznik miejskiej zieleni Anna Stopińska. 

  Tylko którą ofertę wybrać, jeśli na żadną Zieleni nie stać? Na ratunek przychodzi miasto. Na wniosek Zarządu Zieleni stołeczni radni przyznali dofinansowanie ursynowskiej inwestycji. Teraz łączny budżet na prace budowlane w parku Cichociemnych wynosi 9,5 mln złotych.

  - Dodatkowe środki przyznane przez Radę m.st. Warszawy zabezpieczają pełne finansowanie inwestycji w zakresie obowiązkowym - zapewnia Stopińska. Obowiązkowym, czyli takim, przez który miasto nie straci dofinansowania z Unii Europejskiej.

  Ale to wcale nie oznacza, że Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zdecyduje się na którąś z nadesłanych ofert. Być może przetarg zostanie powtórzony, w nadziei na zgłoszenie się tańszych wykonawców. Jak na razie terminarz inwestycji pozostaje bez zmian i Zarząd Zieleni nie zamierza już zmniejszać zakresu projektu. Prace mają ruszyć w III kwartale tego roku. Zaś park ma być gotowy w grudniu 2022 roku. Tę datę przesuwano już kilka razy.

  Według koncepcji pracowni projektowej eM4 Marcin Brataniec, która w 2019 roku wygrała konkurs na zaprojektowanie parku Cichociemnych, w parku ma być "małpi gaj" Cichociemnych, place zabaw, plac z pawilonem parkowym i miejsce upamiętnienia Cichociemnych - Zrzutowisko. Na szczycie Górki Kazurki zaprojektowano platformę widokową, a dotychczasowy wybieg dla psów projektanci przenieśli w inne miejsce.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  19Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~rozsądny 19 11 miesięcy temuocena: 17% 

   Kazurka przeciez to tylko składowisko śmieci z budowy Ursynowa i durne pomysły parków blokują budowe łącznika Belgradzka Pileckiego!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 18 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Jest teraz fajny naturalny teren, są ścieżki, dużo zieleni, po co niszczyć leśny charakter tego miejsca i wywalać tyle kasy publicznej w błoto? Betonoza wszędzie, co to będzie, co to będzie...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pszczółeczkamajeczka 17 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Nie wiesz dlaczego? Naprawdę nie wiesz? To samo dotyczy Psich Górek... Już wiesz o co w tym chodzi?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dyszka 16 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Co na to Ogrodnik Ursynowa? Miało być 5 nowych parków! XD

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~brakuje tylko 100 metrów 15 11 miesięcy temuocena: 44% 

   No to ostatnia przeszkoda znikła i można przedłużyć Belgradzką do Pileckiego.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~swój 14 11 miesięcy temuocena: 55% 

   Dla rowerów tylko oczywiście.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Raczysko miejskie 13 11 miesięcy temuocena: 50% 

   A rowerom po co? I tak jezdzicie po chodnikach. I to przez maks. 5-6 miesiecy w roku. No dobra, moze ten zezowaty kuc co zdaje sie rozpirzyl naturalna zyrode w dolince sluzewieckiej, moczymorda i jeszcze ten chudy pryszczaty w basebalówce i okularach troche dluzej. A jeszcze jest ten stary mikrus z krzywymi zebami i kozią bródka. Przynajmniej z tego co pitolą na forach kazdej dzielnicy w Warszawie, ale kto ich tam wie. W kazdym razie dla tych kilku nie warto.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 12 11 miesięcy temuocena: 0% 

   To jasne, my tu na Ursynowie nie lubimy wichrzycieli i mamy poczucie winy za rozpętanie WWII. Przecież sami przyznaliśmy się, że polaczek, Franek Dolas, wywołał wojnę, hi, hi ha, ha. Są filmy dokumentalne.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumburak 11 11 miesięcy temuocena: 57% 

   Na przedłużeniw Belgradzkiej chociaż wystarczy?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 10 11 miesięcy temuocena: 58% 

   No właśnie! Jaki park? Tam jest miejsce na tak potrzebny łącznik Belgradzkiej- Pileckiego? W ogóle jaki jest sens robić park za 11,5 mln na skraju lasu? OK, na Kazurce młodzież robi różne aktywności, warto by dla nich coś atrakcyjnego zrobić, ale po co 18 ha parku???

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hgw 9 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Nie ale po otwarciu tunelu wrszcie bedzie mozna zwęzić Stryjeńskich zgodnie z wolą mieszkańców.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~swój 8 11 miesięcy temuocena: 50% 

   A po co? Żeby dodatkowe tysiące samochodów przejeżdżały przez Ursynów?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Raczysko miejskie 7 11 miesięcy temuocena: 60% 

   Zwezenie stryjenskich zgodnie z wola mieszkancow? Buahahaha? Ktorych? Bolesława Prusa i Marie Konopnicka?XDDD Mieszkancy to przyszli do NOK i zmasakrowali tych 5 niedojd bedacych za zwezeniem i jakiegos typa z miasta lobbujacego z nimi. Ten caly Kris na forum czerwonego zyzowsza zwolywal swoich kolesi z całej Warszawy, zeby przyszli na spotkanie. No i przyszlo, czterech plus on XDDD. A teraz wypad na swoje wiochy, tam sobie gumofilce mozesz zwezac przed wejsciem do obory. A Belgradzka powstanie. Tak jak w koncu przedluzyli Woronicza.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Raczysko miejskie 6 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Wazne, ze jest na zwezanie ulic i kladke nad wisłą za 150 mln. Znajda sie tez pieniazki, na przerabianie dolinki sluzewieckiej w beton, ławeczki kilka razy drozsze niz cena rynkowa, misie ursynki, spacerki i wycieczki rowerowe szlakiem niezrealizowanych projektów BO. Przypomnijmy, ze przerobienie dereniowej i cynamonowej kosztowało kilka razy wiecej niz cena wskazana i weryfikowana przez urzedników w BO, bo pan burmistrz powidział, ze chetnie dosypie. Pieniążki były, tylko sie zmyły. Teraz tez sa, ale dla wybranych.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Merlin 5 11 miesięcy temuocena: 82% 

   wybieg dla psów przesunięty do Lasu Kabackiego??? przecież jest zakaz wprowadzania do niego psów! To co, latać będą?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szczęka 4 11 miesięcy temuocena: 72% 

   A co z parkiem linearnym nad tunelem? Widzieliśmy piękne wizualizacje, filmy nawet. Burmistrz się chwalił. Prezydent się chwalił. Kiedy rusza budowa?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

   A co tyle kosztuje? Ziemia do zasypania dziur i trochę żwiru na ciągi komunikacyjne?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kosztorysant z przedszkola 2 11 miesięcy temuocena: 95% 

   Im dluzej beda odsuwac przetarg, tym wyzsza bedzie cena. Co za niedojdy.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pszczółeczkamajeczka 1 11 miesięcy temuocena: 86% 

   Ale czyż nie o to właśnie chodzi....? Tak samo z Placem zabaw na Psich Górkach. Mieszkańcy nie chcą, ale jeden radny z nadętym viceburmiszczuniem prą żeby tego potwora zrealizować.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4546 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022