REKLAMAA1 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Fort Służew - nowa perełka Ursynowa

  Fort Służew - nowa perełka Ursynowa (Piotr Krajewski)

  Odrestaurowany Fort Służew startuje w prestiżowym warszawskim konkursie architektonicznym w kategorii "Nowe życie budynków". Mieszkańcy stolicy mogą mu także przyznać swoją nagrodę w głosowaniu internetowym. XIX-wieczne unikalne zabudowania wojskowe przez lata niszczały. Na szczęście trafiły w ręce odpowiedzialnego dewelopera, który zrobił z nich perełkę Ursynowa.

  Fort VIII Służew może poszczycić się ponad 130-letnią przeszłością. Został zbudowany na polecenie cara Aleksandra. Budowa została ukończona w 1890 roku. Ta część Twierdzy Warszawa składała się z 28 obiektów i zajmowała 26 hektarów powierzchni. Była najbardziej wysuniętą na południe twierdzą stolicy.

  W czasie II wojny światowej stacjonowały tu wojska niemieckie, później obiekt administrowany był przez Wojsko Polskie. Sam fort popadał w ruinę, a wokół niego (nie do końca nielegalnie) wyrosło osiedle generalskie.

  Udana rewitalizacja

  W 2005 roku teren zmienił właściciela i z wojskowych rąk trafił do prywatnego inwestora - firmy Turret Development - zaczęto planować i projektować przestrzeń przylegającą do powstającej tu inwestycji mieszkaniowej.

  Załatwianie wszystkich formalności, łącznie ze zgodami wydawanymi przez konserwatora zabytków, trwało 10 lat. Prace ruszyły w 2016 roku i zostały zakończone w połowie 2019 r. Efektem są odrestaurowane, lecz zachowujące historyczną wartość, wnętrza i teren wokół nich.

  Rewitalizacja pozostałości po dawnych fortyfikacjach objęła charakterystyczne koszary szyjowe z cegły, rów forteczny, pozostałości kaponier i wałów. W uratowanym obiekcie zabytkowym o elewacjach z cegły z nasypem ziemnym i zielenią na dachu inwestor urządził 1800 m kw. przestrzeni komercyjnej. Działają tu restauracje, kawiarnie i inne lokale usługowe.

  Efekty można porównać ze stanem pierwotnym na naszych zdjęciach.

  ZOBACZ ZDJĘCIA FORTU PRZED I PO REWITALIZACJI - kliknij na białym kółku, trzymaj i przesuwaj:

   
   
   
   
   

  Nominacja w kategorii "Nowe życie budynków"

  Dziś, pięknie odrestaurowany Fort Służew startuje w prestiżowym konkursie architektonicznym m.st. Warszawy. Jury przyzna nagrody w 6 kategoriach podstawowych: Architektura użyteczności publicznej, Architektura komercyjna, Architektura mieszkaniowa, Nowe życie budynków, Projektowanie przestrzeni publicznej oraz Wydarzenie architektoniczne.

  Fort z Ursynowa startuje - oczywiście - w kategorii Nowe życie budynków. Nominowani są do niej autorzy tej udanej rewitalizacji: Turret Architekci, Maria Janusz-Myszkiewicz, Ewa Domanus, Sławomir Grygorczuk, Adam Żelichowski; Pracownia Architektoniczno-Konserwatorska Festgrupa, Katarzyna Skiba, Piotr Kordek, Marcin Górski, Tomasz Kowalik, Anna Sikora i Barbara Kubisa.

  Dodatkowo, spośród ogłoszonych nominacji, ta z największą liczbą głosów w plebiscycie internetowym otrzyma tytuł Nagrody Mieszkańców. Głosować można na stronie: www.nagroda-architektoniczna.pl

  - Wskażcie najlepsze spośród nominowanych inwestycji i wydarzeń zeszłego roku. Wystarczy wejść w formularz internetowy, przejrzeć opisy i zdjęcia, a później wybrać faworyta. Na Wasze głosy czekamy do 11 października. To dla nas cenna wskazówka i podpowiedź, jakiego miasta chcecie – zachęca prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

  A tak wyglądała renowacja Fortu Służew zakończona w ubiegłym roku:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 67

  • 42
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~I POpitka 6 7 miesięcy temu

   Jo tyz bylem tu 77 r

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kawa 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Świetne miejsce, pięknie odrestaurowane. Ale to, ze park wokół zamknięty na klucz, to jakies nieporozumienie!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~On 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Tam jest pięknie. Szkoda tylko że park jest dla wybrańców.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szarak 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Świetna adaptacja fortu, niezłe wkomponowanie w pobliskie osiedle. Brawa dla firmy Turret za uratowanie zabytku. Większość deweloperów myślałaby tylko jak doprowadzić do rozbiórki ruiny i zabudować kolejne m2, tymczasem tu udało się stworzyć perełkę, z której może być dumny każdy mieszkaniec tego osiedla - bo nie oszukujemy się, to oni w dużej mierze sfinansowali restaurację fortu.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Q 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Świetna sprawa!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ada1 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Fajne miejsce.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.376 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021