REKLAMAA1 Magical MONTESSORI 27-11-2020 - 25-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 października 2020, 11:20

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Po raz pierwszy piana poliuretanowa została zastosowana w bogatych domostwach i w przemyśle samochodowym już w latach 50. XX wieku.  Dzisiaj izolacja pianą poliuretanową rośnie na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na tę metodę ocieplenia domu. Jaka była jej historia? Jakie są zalety termoizolacji natryskowej pianką i gdzie sprawdza się najlepiej? Jaki jest koszt przedsięwzięcia i od czego zależy jego wysokość?

  Natryskowa pianka PUR – historia i rozwój

  Piankę poliuretanową opracował niemiecki chemik Otto Bayer pod koniec lat 30 XX wieku.
  PUR to materiał stosowany do izolacji natryskowej, który powstał ze zmieszania dwóch surowców – poliolu i izocyjanianu. Początkowo stosowany był wyłącznie przez wojsko i siły powietrzne USA – materiał ten był bardzo drogi i trudno dostępny.

  Stopniowo pianka poliuretanowa zyskiwała coraz większą popularność. W latach 50. Stosowano ją w przemyśle samochodowym, a nawet w prywatnych, bogatych i luksusowych domach. Rok 1963 był przełomowy dla izolacji pianką – Fred Gusmer zbudował maszynę natryskową. Dzięki jego pracy technologia natrysku pianki PUR stała się dostępna dla wszystkich.

  Na początku izolacja pianką budziła wiele obaw, również w Polsce. Jednak z czasem materiał ten zaczął doganiać izolacje tradycyjne, takie jak wełna i styropian ze względu na bezpieczeństwo użytkowania i funkcjonalność. Obecnie piana PUR jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym stosowanym w USA i Skandynawii – gdzie stosuje się niemalże wyłącznie piankę do izolacji budynków.

  Jakie są zalety izolacji natryskowej pianką PUR?

  Zarówno otwarto- jak i zamkniętokomórkowa piana poliuratanowa posiadają imponująco niski współczynnik przenikania ciepła – stanowi jeden z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych, dostępnych obecnie na rynku budowlanym. Jest szybka w aplikacji – doświadczona ekipa montażystów radzi sobie z dużymi powierzchniami w zaledwie kilka godzin. Przykładowo, poddasze o powierzchni 160 m2 o grubości 20 cm, ocieplimy w ciągu 8-10 godzin, gdzie na położenie tradycyjnej izolacji musielibyśmy poświęcić nawet do 3 dni w zależności od skomplikowania poddasza.

  Piana natychmiast rozpręża się i zastyga, tworząc odporną na uszkodzenia powierzchnię, która w niezmienionym stanie chroni dom przed ucieczką ciepła przez długie lata. Materiał termoizolacyjny dopasowuje się do każdej powierzchni. Szczelnie wypełnia każdą przestrzeń, zabezpieczając przed powstawaniem mostków termicznych.

  Izolacja pianką poliuretanową jest w 100% bezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt. Co więcej, ta metoda termoizolacji polecana jest do domów zamieszkałych przez alergików i osoby ze skłonnością do rozwoju chorób dróg oddechowych - minimalizuje możliwość powstawania pleśni i grzybów. Tworzy środowisko nieatrakcyjne dla uporczywych gryzoni i owadów.

  W jakich miejscach możliwy jest natrysk piany poliuretanowej?

  Ocieplanie natryskowe pianką PUR możesz wykorzystać zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych (stajniach, magazynach, spichlerzach), również tych hodowlanych, takich jak kurniki, chlewnie czy obory. Zastosowanie piany poliuretanowej w budynkach gospodarczych m.in. utrudnia penetrację ścian przez gryzonie. Docelowa powierzchnia aplikacji determinuje rodzaj piany, który należy zastosować. Oba rodzaje pianek posiadają bowiem określone parametry, właściwości i cechy, które sprawdzają się w zróżnicowanych warunkach.

  Pianka otwartokomórkowa, np. Purios E, jest lżejsza i bardziej elastyczna niż jej zamkniętokomórkowy odpowiednik. Nie obciążając konstrukcji budynku, skutecznie chroni przed ucieczką ciepła. Dzięki małej wadze izolacji, dach nadaje się do zamieszczenia urządzeń fotowoltaicznych. Materiał ten doskonale nadaje się do ocieplania domu od wewnętrznej strony, czyli do izolacji poddasza i ścian działowych.

  Piana zamkniętokomórkowa, np. Purios H, jest sztywna, cięższa niż otwartokomórkowa i niezwykle wytrzymała. Chroni powierzchnię przed wpływem czynników atmosferycznych. Sprawdzi się do izolacji powierzchni zewnętrznych, czyli fundamentów, ścian, stropu i jako dodatkowe wzmocnienie elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego. To właśnie ten rodzaj pianki wybierany jest do ocieplania hal produkcyjnych czy gospodarczych.

  Ile kosztuje ocieplanie pianką poliuretanową?

  Ocieplanie natryskowe pianką to jedna z najskuteczniejszych metod termoizolacji. Koszt izolacji pianą może wydawać się nieco wyższy w porównaniu do tradycyjnych metod z użyciem wełny mineralnej czy styropianu. Biorąc jednak pod uwagę skuteczność, szybkość aplikacji i trwałość ocieplenia pianą – cena nie wydaje się już tak wysoka.

  Izolacja pianką poliuretanową wykonywana jest przez osoby doświadczone, które potrafią sprawnie posługiwać się sprzętem. Koszt robocizny zależny jest od danego miasta i województwa. Cena zależy także od konkretnego rodzaju piany poliuretanowej i wielkości powierzchni przeznaczonej do ocieplenia. Izolacja pianką natryskową to jedna z najskuteczniejszych metod termoizolacji – bez wątpienia warto się na nią zdecydować.

  Ocieplanie pianką poliuretanową to coraz bardziej popularny materiał izolacyjny. Jego popularność związana jest z wysoką skutecznością termoizolacji, bezpieczeństwem w użytkowaniu i pozytywnym wpływem na środowisko. Zastosowanie pianki poliuretanowej zmniejsza zużycie paliw stałych do ogrzewania, które przyczyniają się do powstawania smogu.

  Artykuł załadowany: 0.2406 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021