Zamknij

Pielęgniarstwo - studia, które gwarantują dobry zawód i dużą satysfakcję

REKLAMA 19:04, 25.12.2019 Aktualizacja: 15:30, 27.12.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Studia pielęgniarskie cieszą się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi i są jednym z chętniej wybieranych kierunków. A wszystko to dlatego, że są gwarancją zdobycia zawodu, doświadczenia i szybkiego podjęcia pracy. Zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny stale rośnie, dlatego wybór tego kierunku jest decyzją przyszłościową, zapewniającą podjęcie pracy w różnego rodzaju szpitalach, klinikach, przychodniach, zakładach opiekuńczych, domach opieki itp.

Dobrze przeszkoleni pielęgniarze i pielęgniarki służą swoją pomocą chorym i pomagają im walczyć z chorobą. Koncentrują się jednak nie bezpośrednio na ich dolegliwościach, lecz na pacjencie; jego bólu, odczuciach - są gotowi służyć swoim wsparciem, poświęceniem i doświadczeniem medycznym. 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się kandydat na studia pielęgniarskie?

Powszechnie wiadomo, że nie każdy nadaje się do studiowania pielęgniarstwa. Przeszkodami mogą być bariery fizyczne (np. pewnien rodzaj niepełnosprawności ruchowej), jak i psychiczne, które będą utrudniały naukę i praktykę  (np. lęk przed cudzym cierpieniem, krwią itp.). Osoby, które decydują się na wykonywanie takiego zawodu powinny przede wszystkim czuć powołanie, ponieważ praca z "przymusu" lub wykonywana z lękiem czy niechęcią nie będzie efektywna i skuteczna. 

Dobrych pielęgniarzy cechują przede wszystkim: cierpliwość, otwartość, empatia, oddanie. Powinni także być gotowi do zmierzenia się z agresywnymi lub irracjonalnymi zachowaniami pacjentów oraz cudzym bólem i emocjami. Ważna jest również odporność na cudze cierpienie, z którym absolwenci kierunku z pewnością się spotkają.

Jakich przedmiotów uczy się na pielęgniarstwie? 

Tak naprawdę, wszystko zależy od uczelni wybranej przez studenta oraz jego indywidualnie dobranym zajęciom. Są jednak przedmioty, które są nieodłącznym elementem kierunku pielęgniarskiego, tj: psychologia, biochemia, anatomia, farmakologia, fizjologia, dietetyka. Dużo zajęć zależy od samodzielnych wyborów studentów, którzy sami decydują na jakiej dziedzinie chcą się skupić, a co nie za bardzo odpowiada ich zainteresowaniom. 

Studia dzienne czy studia zaoczne - które wybrać? 

Jest to trudny wybór dla każdego studenta. Jak zawsze tryby studiowania mają swoje wady i zalety, dlatego przed ich wyborem trzeba dokładnie je przeanalizować i sprawdzić, co nam bardziej odpowiada. Studia dzienne pielęgniarskie (stacjonarne) słyną z tego, że są darmowe i zapewniają studentom większą wiedzę, którą można przyswoić w dłuższym czasie. Ograniczają jednak wybór stałej pracy, która gwarantowałaby pewną niezależność finansową, ponieważ zajęcia na uczelni odbywają się w tygodniu. Jest więc to utrudnieniem dla tych, którzy wynajmują mieszkania i muszą samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie.

Z kolei studia zaoczne (niestacjonarne) są płatne i odbywają się (zazwyczaj) co drugi weekend. Daje to możliwość podjęcia stałej pracy i gwarantuje pewną niezależność finansową. Wadą jest fakt, że na podczas weekendów nie jest możliwe przerobienie całego materiału, a studenci sami muszą szukać informacji i zagadnień potrzebnych do zdania egzaminów. Muszą też dysponować stałymi kwotami pieniężnymi potrzebnymi do opłaty studiów. 

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%