REKLAMAA1 BYŚ 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Jak znaleźć pierwszą gwiazdkę?

  Jak znaleźć pierwszą gwiazdkę? (SK)

  Pierwsza gwiazdka... to jej wypatrują dzieci i dorośli. Zgodnie z tradycją, dopiero gdy się pojawi, można zasiąść do wigilijnego stołu. Gdzie jej szukać na niebie, będąc na Ursynowie?

  Okazuje się, że nie jest to wcale takie skomplikowane. W 2018 roku pierwszej gwiazdki musimy szukać na północno-wschodnim horyzoncie nieba. Około godziny 15:50 odnajdziemy Kapellę - najjaśniejszą gwiazdę w konstelacji Woźnicy i zarazem szóstą pod względem jasności na nocnym niebie. Gdy już odnajdziemy Kapellę, około godziny 16:05 pojawi się kolejna jasna gwiazda. Będzie to Wega - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, piąta co do jasności gwiazda na niebie.

  W którą stronę patrzeć, by dostrzec?

  Jak patrzeć w niebo przebywając na Ursynowie? - Nad wschodnim horyzontem, w stronę Wisły, zobaczyć będzie można Kapellę. Jest to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy – mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Na zachodzie natomiast trzeba wypatrywać Wegi. - Wystarczy spojrzeć w kierunku lotniska lub wyścigów konnych. Będzie to jasny migoczący punkt - dodaje Karol Wójcicki.

  Jak nie pomylić gwiazdy z planetą?

  Planety są bardzo jasne, czasami nawet jaśniejsze. Gwiazdy natomiast migoczą i dzięki temu najłatwiej można poznać, na jaki obiekt na niebie patrzymy. 

  Życzymy udanych obserwacji i dużo radości z pierwszej gwiazdki, bo jak wiadomo Gwiazdka to Mikołaj, a jak Mikołaj to muszą być prezenty! Oby tylko udało się coś zobaczyć na dzisiejszym zachmurzonym niebie!

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4394 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021