REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 października 2021, 08:45 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Otwarcie Start Shop Ikea - 19 września 1990 roku

  Otwarcie Start Shop Ikea - 19 września 1990 roku (Ikea)

  31 lat temu na Ursynowie otworzył się pierwszy sklep Ikea. Przed pawilonem na Bacewiczówny ustawiła się gigantyczna kolejka klientów, którzy przyszli zobaczyć jak wyglądają meble i drobiazgi do wyposażania wnętrz prosto ze Skandynawii. Furorę zrobiły jednak... żółte torby oraz darmowe ołówki i papierowe "centymetry".

  Szwedzka Ikea właśnie na Ursynowie postanowiła zbadać, czy jej minimalistyczny styl trafi w gusta Polaków. Wybrano ciągle rozbudowujące się i młode osiedle, które spragnione było nowości, kolorowych dodatków, a przy tym na tyle zasobne, by było je stać na wyższe ceny. Przypomnijmy realia tamtych czasów: w sklepach meblowych wciąż wybór był żaden, królowały siermiężne meblościanki i półkotapczany, jeśli w ogóle były.

  powyżej: Sklep meblowy w Warszawie - 1978 rok, ze zbiorów G. Rutowskiej, NAC

  Pawilon przy Bacewiczówny 8, w którym mieścił się wcześniej typowo peerelowski sklep wielobranżowy na Ikea Start Shop nadawał się idealnie. Metro i sama stacja Stokłosy co prawda były jeszcze w budowie, ale wcale nie o komunikację chodziło. Jak informuje Maciej Mazur w swojej książce "Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa":

  Okazało się bowiem, że spośród wszystkich pawilonów na Ursynowie tylko ten ma tak przystosowane wejście, że można przez nie przenieść szafę czy łóżko

  Otwarcie sklepu 19 września 1990 roku było dużym wydarzeniem. Jeszcze przed nim, Ikea kolportowała na Ursynowie kolorową broszurkę, zapowiadającą start rewolucji wnętrzarskiej "Niezwykłego domu meblowego ze Szwecji" - jak sama siebie nazywała. Broszurka była prekursorem wydawanych w Polsce dopiero od 1993 roku katalogów Ikea. Wrażenie do dziś może zrobić niezwykle kolorowa sofa na zdjęciu z designerskim wnętrzem. Jakże było światowo!

  Kilka lat temu fotografię pierwszej strony broszurki umieścił w mediach społecznościowych pan Krzysztof Soboń, uruchamiając lawinę wspomnień.

  W dniu otwarcia przed pawilonem ustawił się kilkusetosobowy ogonek, który zakręcał aż do Jastrzębowskiego. Przy sklepie furorę robiła budka z hot-dogami, z których Ikea słynie do dzisiaj.

  - Przed wejściem stał pan w przebraniu kluczyka montażowego i wszystkich specjalnie witał, w szczególności dzieci! Moja mała córeczka była zachwycona - wspomina pani Barbara, wówczas 31-latka.

  - To był kosmos, towary jak nie z tej ziemi! Robiło to na wszystkich bardzo duże wrażenie. Po szkole chodziło się niemal codziennie naoglądać się pięknych rzeczy i nacieszyć powiewem ze świata - opowiada Agnieszka, dziś 45-latka.

  W środku sklepu ludzie rzucali się na darmowe ołówki i papierowe miarki, zwane "centymetrami". Jak pisze Maciej Mazur w swojej książce na Ursynowie modna stała się również żółta torba. Szwedzi zaczęli je sprzedawać, bo te darmowe często były wynoszone ze sklepu.

  Ursynowski Start Shop Ikea działał jedynie przez dwa lata. W czerwcu 1992 roku Ikea uznała eksperyment za tak duży sukces, że zamknęła ursynowski Start Shop, a nowy, większy punkt otworzyła w Alejach Jerozolimskich 56c. Dopiero w 1993 roku w Jankach koło Raszyna ruszył natomiast pierwszy wielkopowierzchniowy sklep szwedzkiej marki w Polsce, do którego przez wiele lat jeździła z Ursynowa darmowa linia autobusowa.

  Zanim jednak ursynowski sklep zlikwidowano, musiała być wielka wyprzedaż! Tak relacjonowało ją "Życie Warszawy":

  Ostatni klient wyszedł o godzinie 22:00. Aby dotrzeć do kasy, trzeba było odstać w kolejce około dwóch godzin.

  Każdy z kupujących miał co najmniej jedną olbrzymią torbę wypakowaną drobiazgami gospodarstwa domowego, szkłem, lampami, tkaninami.

  Ludzie kupowali na zapas i dlatego, że to okazja.

  Przez lata w pawilonie przy Bacewiczówny 8 swoje sklepy urządzały kolejne sieci handlowe. Od "Globi", przez "Marc Pol", po pierwsze w Warszawie "Intermarche". Dziś w blaszaku znajduje się sklep "Aldi".

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 421

  • 188
   BARDZO PRZYDATNY
  • 94
   ZASKOCZONY
  • 64
   PRZYDATNY
  • 30
   OBOJĘTNY
  • 16
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 21
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~He he 2 10 dni temuocena: 0% 

   Niesamowite! Kto by pomyślał?

   Edytowany: 10 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Brat Pete 1 13 dni temuocena: 67% 

   Uwielbiam takie historie. Świetny artykuł zarowno pod katem tresci, jak i redakcji.

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5101 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021