Zamknij

Pierwszy na Ursynowie i... w Polsce! Będzie plac zabaw przy przedszkolu specjalnym

15:53, 02.04.2015 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 12:12, 06.04.2015
Skomentuj SK SK

Będzie taki, jaki wymarzyli sobie rodzice i wychowawcy - w drobnych szczegółach opracowany przy udziale ekspertów. Przy przedszkolu specjalnym przy ul. Teligi powstanie wreszcie plac zabaw dla niepełnosprawnych. Po wielu latach starań dzielnica znalazła pieniądze na ten cel.

Nie może mieć agresywnych kolorów - czerwonego czy pomarańczowego. Będzie za to dużo błękitu i zieleni. Co takiego? Pierwszy w Polsce plac zabaw odpowiadający na potrzeby niepełnosprawnych.

- Wymarzyłam sobie, aby moje dziecko mogło się tutaj kreatywnie bawić. Dzieci z naszego przedszkola są mniej kreatywne niż inne, potrzebują więcej zabawek i specjalistycznych rzeczy, które właśnie tu mają powstać - mówi Grażyna Mackiewicz, mama niepełnosprawnego Mateusza, która z ramienia Rady Rodziców zabiegała o budowę placu zabaw. 

Dziś plac zabaw przy przedszkolu przypomina ogród. Jest w nim parę zabawek, ale nie pobudzają one dzieci do kreatywności i nauki. Są to zabawki, którymi nawet zdrowe dzieci nie chciałyby się już bawić. Zdeterminowani rodzice i dyrekcja przedszkola postawili w ogrodzie huśtawkę, którą nazwali smutną huśtawkę - miała wyrażać tęsknotę i marzenie jakim jest dla nich spełniający wszystkie potrzeby ich dzieci plac zabaw. 

W ubiegłym roku przy udziale terapeutów, rehabilitantów, specjalistów od integracji sensorycznej i logopedów powstała unikatowa na skalę ogólnopolską koncepcja placu. W marcu tego roku dzielnica znalazła pieniądze - 500.000 złotych. Rodzice wyliczyli koszty na ponad 800 tysięcy, ale brakującą kwotę być może uda się zebrać od sponsorów.

- Plac zabaw będzie podzielony na strefy, w których będzie można usprawniać różne zmysły dzieci - wzrok, słuch, równowagę. Będą bujaki, urządzenia do usprawniania małej i dużej motoryki i oczywiście piaskownica, w której dzieci bardzo lubią się bawić. Mam nadzieję, że nasz sen, marzenie się spełnią i latem będziemy mogli już korzystać z nowego placu zabaw - mówi Michał Kopiczyński, dyrektor Przedszkola Specjalnego nr 213.

Zgodnie z marzeniem rodziców i dyrekcji przedszkola, plac będzie dostosowany dla dzieci i dorosłych o różnych niepełnosprawnościach - z autyzmem, porażeniem kończyn itp. Przed południem będzie służył przedszkolu a po południu będzie otwarty dla wszystkich. 

Dziś światowy dzień wiedzy o autyźmie

Dobre informacje do przedszkola przy Teligi dotarły w przededniu dnia autyzmu. Na tę chorobę choruje większość z ok. 50 podopiecznych placówki. Jak mówi Michał Kopiczyński, na Ursynowie autyzm to często występujące schorzenie.

- Być może dlatego, że nasza dzielnica jest bardzo młoda i osiedla się tu dużo młodych małżeństw, proporcje się zmieniają. Co roku borykamy się z problemem zapewnienia dla nich miejsc w przedszkolach - mówi dyrektor placówki przy Teligi. 

Dzieci z autyzmem wyglądają jak dzieci zdrowe. Są mylone z dziećmi niegrzecznymi, ale one mają problemy natury społecznej. - Duży nacisk kładziemy właśnie na treningi umiejętności społecznej - na poprawę relacji i integracji z drugim człowiekiem. To zajęcia, których te dzieci potrzebują - mówi Kopiczyński.

Grażyna Mackiewicz dodaje: - Mam dziecko ze spektrum autyzmu. Jest tak dużo rzeczy do nauczenia się i ogarnięcia... W naszym przedszkolu dostałam wsparcie jakiego się nie spodziewałam - psychologiczne i rehabilitacyjne. Zostałam tu oswojona z niepełnosprawnością.

Dzisiaj w przedszkolu uruchomiono punkt konsultacyjny dla rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Do godziny 19:00 można zapoznać się z formami wsparcia nad opieką i rehabilitacją dzieci. Z okazji światowego dnia autyzmu przed urzędem dzielnicy na masztach pojawiły się niebieskie flagi a samo przedszkole zostało udekorowane niebieskimi balonami. 

[WIDEO]140[/WIDEO]

[ZT]4952[/ZT]

[ZT]4461[/ZT]

[ZT]4864[/ZT]

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%