REKLAMAA1-AUCHAN-01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 listopada 2018, 14:40 komentarzy 18

  (SK)

  Tylko dwie na kilkanaście stacji paliw na Ursynowie odmówiły sprzedaży alkoholu pijanemu kierowcy. Takie są wyniki eksperymentu prowadzonego przez stowarzyszenie RoPSAN. W lokalnym ratuszu zawiązała się koalicja na rzecz odpowiedzialnej sprzedaży napojów wyskokowych. Powstał też pierwszy warszawski ranking odpowiedzialnych stacji paliw.

  Dwa tygodnie temu stowarzyszenie Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim zakończyło kolejną trzecią edycję badań przeprowadzanych w całej Warszawie. Na stacjach paliw pojawiali się tajemniczy klienci - jeden pod wpływem alkoholu, a drugi trzeźwy. Ten ostatni wkraczał do akcji, gdy pracownik stacji był gotowy sprzedać alkohol nietrzeźwej osobie.

  Wyniki są przerażające. Na 130 stacji i 550 audytów aż 58% kasjerów sprzedało piwo, wino lub wódkę. Na 309 postronnych świadków audytów (czyli zwykłych kierowców) zareagowało tylko 14 osób. Budujący przykład pochodzi ze stacji Orlen przy al. Solidarności, gdzie pracownicy nie tylko nie sprzedali alkoholu, ale też wybiegli z budynku, by upewnić się, że "pijany kierowca" nie wsiadł do auta.

  - U nas się udało, kasjerzy są szkoleni. Skąd taka reakcja? Nie chciałbym, aby komuś z mojej rodziny mogłoby się w takim przypadku coś stać. Życie ludzkie jest najważniejsze. Ważne jest też, aby zwykli klienci zwracali uwagę kasjerom, by nie sprzedawali alkoholu nietrzeźwym - mówił nagrodzony pracownik Orlenu.

  Dlatego RoPSAN chce też uświadamiać klientów, bo od ich reakcji wiele zależy. Z badań wynika, że w 81% przypadkach, w których postronni świadkowie zwrócili uwagę kasjerom na stan kupującego, nie doszło do sprzedaży alkoholu. 

  - Był przypadek, że dwóch klientów wyprzedziło działania audytora. Zabrali audytorowi czteropak piwa, odnieśli na półkę i powiedzieli: "Pan jest nietrzeźwy, niech pan wraca do domu" - opowiada Bogusław Prajsner z RoPSAN.

  Pomysł narodził się na Ursynowie

  Ogólnopolskie stowarzyszenie rodziców rozpoczęło swój eksperyment już trzy lata temu, na początku tylko w naszej dzielnicy. Przebadano wszystkie ursynowskie punkty sprzedaży paliw. Wyniki nie były zadawalające.

  - Tylko jedna stacja otrzymała od nas wtedy podziękowanie, a wszystkie pozostałe były gotowe sprzedawać alkohol nietrzeźwemu - mówi Bogusław Prajsner prezes RoPSAN. Podczas powtórnych audytów obronną ręką wyszły dwie stacje. Obie - Shell z Pileckiego oraz Orlen z Puławskiej 554 - zostały dziś wyróżnione.

  Dlaczego wyniki są tak słabe? Prajsner zwraca uwagę, że w naszej dzielnicy na stacjach pracuje szczególnie dużo młodych, nieprzeszkolonych pracowników.

  W skali całego miasta jest nieco lepiej. 42% badanych stacji zachowało się odpowiedzialnie. Prym wiodą stacje "Orlenu" - 70% odmów sprzedaży, Circle K - 37%, Shell - 32%, BP - 29%, Lotos - 29%, Lukoil - 17%. Po pierwszych testach ich organizator wysyłał listy interwencyjne do centrali koncernów paliwowych. 

  - Kilkanaście osób zostało ukaranych naganami przez kierownictwo. Byłem zaproszony na spotkania do central BP, Orlenu i Shella. Zostałem zapewniony, że zostaną wdrożone nowe zasady szkoleń dla pracowników - mówi Prajsner. Najlepiej z tych zobowiązań wywiązał się Orlen, który przygotował nawet filmik szkoleniowy.

  Pijany klient chce kupić alkohol. Zareaguj!

  Dziś zawiązała się koalicja na rzecz odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, którą utworzyło ursynowskie stowarzyszenie, miasto stołeczne Warszawa oraz Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy. List intencyjny trafi do koncernów paliwowych i różnych środowisk społecznych. 

  - To koalicja w bardzo ważnej sprawie. Będę namawiał wszystkich, aby się pod nią podpisywali. Bądźmy przykładem dla innych polskich miast - mówił wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej, który jako pierwszy podpisał się pod deklaracją koalicji.

  A co możemy, jako klienci, na co dzień robić, by zapobiec sprzedaży alkoholu pijanym osobom? Większość z nas boi się interweniować z obawy o własne bezpieczeństwo.

  - Nie musimy wchodzić w relację z osobą nietrzeźwą, trzeba zwrócić uwagę kasjerowi, który wówczas nie sprzeda alkoholu osobie nietrzeźwej - doradzają przedstawiciele stowarzyszenia Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 155

  • 52
   BARDZO PRZYDATNY
  • 19
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 16
   OBOJĘTNY
  • 10
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 35
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Gtgbgg 18 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Nie reagują bo się obawiają prowokacji urzędu skarbowego, a wiadomo czy to nie urzędniczki czy urzędnicy.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~matka musiała cie wysrać 17 5 miesięcy temuocena: 20% 

   leczysz się nadal czy psychiatrzy już sie poddali?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~adas 16 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Przecież rządowi zależy na sprzedaniu jak największych ilości alkoholu, bo podatek jest potężny.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arek 999999 15 5 miesięcy temuocena: 50% 

   Śmiech na sali. W 2018roku takie hece. Durnie!! Jak ty nie sprzedasz to zrobi to ktos inny!!! Z czym wy walczycie?! He. Z wiatrakami! Jak dzieci ha ha

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arek 999999 14 5 miesięcy temuocena: 20% 

   Śmiech na sali. W 2018roku takie hece. Durnie!! Jak ty nie sprzedasz to zrobi to ktos inny!!! Z czym wy walczycie?! He. Z wiatrakami! Jak dzieci ha ha

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AAfather 13 5 miesięcy temuocena: 83% 

   Gdyby nie pijaństwo narodu budżet by nie wydolił z wypłatami świadczeń+ , ani nie było by na pensje w budżetòwce. Tolerowanie narodowego pijaństwa to podstawa egzystencji finansow państwa.Nie mówi sie o cenie społecznej zjawiska, wszak propaganda sukcesu trwa

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Githe Manitou 12 5 miesięcy temuocena: 85% 

   Chwila chwila... jestem lekko wstawiony, idę na stację bo tylko tam jeszcze czynne i chce się dowalić to mi jakiś gość będzie wyrywał 4 pak bo niby mam dosyć? To może ja będę w biedronce ludziom wywalał produkty z koszyków bo wg mnie mają na dziś dosyć glutenu?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~SirGregor 11 5 miesięcy temuocena: 85% 

   A swoją drogą sprzedawanie alkoholu na stacji paliw, która z założenia ma być miejscem tankowania samochodów jest dość wymowna. Tankujemy auto a potem kierowcę - takie kredo stacji. I nie przekonują mnie wyjaśnienia polityków, będących na pasku lobby paliwowego: jak kupuje to nie znaczy, że musi pić. Czemu więc nie sprzedawać alkoholu w szkołach? Jak zwykle chodzi o kasę. To stacje mają zarabiać w niedziele wolne od handlu.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~capone 10 5 miesięcy temuocena: 67% 

   ale ktoś się nudzi. Co to? Jakaś nowa Armia Zbawienia? Dzieci niech pilnują rodzice, a dorosły niech pije, jak lubi i póki nie narozrabia- g... to kogo obchodzi, Zdrowie!!! :-o

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mada 9 5 miesięcy temuocena: 70% 

   I tak si.ę kształci ludzi na donosicieli...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 8 5 miesięcy temuocena: 89% 

   Jak bardzo trzeba być oderwanym od życia by być zaskoczonym tym że osobom w stanie upojenia alkoholowego i dzieciom sprzedaje się alkohol nagminnie!!! Wszyscy zainteresowani to widzą i mnożą przeszkody by temu przeciwdziałać a sprawa w większych miastach jest banalna dla chcącego.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Majk 7 5 miesięcy temuocena: 55% 

   Nietrzeźwemu kierowcy to rozumiem, od razu wyskoczyć i zabrać kluczyki i dzwonić po policję. Ale dlaczego zabraniają sprzedaży nietrzeźwemu "pieszemu" ? A druga sprawa to na dużej ilości stacji pracują Ukraińcy z którymi się nie dogadasz za dobrze a po drugie mają w nosie czy ktoś jest trzeźwy czy nie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nickt 6 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Gdzie można się zgłosić na tego tajemnego klienta? Czuję że podobałaby mi się taka robota. Tzn tego pierwszego co łazi po stacjach nabąblowany ;-)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Neek 5 5 miesięcy temuocena: 70% 

   A na jakiej podstawie to stowarzyszenie bawiło się w tajemniczego klienta? Toż to czynności operacyjno-rozpoznawcze....zabawa w policjantów może obrócić się przeciwko "tajemniczym klientom" - wystarczy mały donos gdzie trzeba :-)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~stefek Pizza 4 5 miesięcy temuocena: 50% 

   ORMO czuwa Towarzysze:-)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kot 3 5 miesięcy temuocena: 57% 

   subtelna promka rabija

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 2 5 miesięcy temuocena: 50% 

   A nie Orlenu?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kot 1 5 miesięcy temu

   też

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2397 sekundy
  REKLAMAA2-TOSIA.pl--06-05----05-06-2019