REKLAMAA1-FortSluzew-21-01----31-01-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 maja 2018, 18:46 komentarzy 3
  Na scenie orkiestra Pipes&Drums

  Na scenie orkiestra Pipes&Drums (SK)

  REKLAMA

  Tegoroczny Piknik Cichociemnych za nami! Pod Kopą Cwila już dawno nie było tylu atrakcji - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Furorę zrobił spektakularny występ radomskiej orkiestry Grandioso.

  Organizowany od sześciu lat Dzień Cichociemnych na Ursynowie upamiętnia spadochroniarzy Armii Krajowej, szkolonych w Szkocji, którzy przedostawali się do okupowanej Polski, by pomagać w walce z hitlerowcami. Podczas 82 lotów do kraju, skoczyło 316 żołnierzy. Mieli za zadanie organizować ruch oporu oraz dywersję, zobowiązani byli do utrzymywania całkowitej tajemnicy, stąd wzięła się ich nazwa.

  "To żywa lekcja historii"

  Ursynowski piknik dzielnica współtworzy przy udziale Fundacji Cichociemnych, która dba o dziedzictwo tych żołnierzy. W niedzielę fundacja prezentowała m.in. historyczne uzbrojenie oraz umundowanie bohaterów. Następcy Cichociemnych - polskie jednostki specjalne prezentowały stanowisko szturmowca, snajpera i breachera. Oko najmłodszych pasjonatów wojskowości cieszyła m.in. wyrzutnia przeciwpancerna AT-4.

  Swoje stoisko mieli rekonstruktorzy prezentujący broń i umundurowanie z czasów bitwy o Monte Cassino.

  - Dziś przedstawiamy żołnierzy II Korpusu Polskiego walczącego we Włoszech. Właśnie minęła 84. rocznica tych walk. Do tej pory byliśmy jako brygada spadochronowa a dziś piechota - mówi Tomasz Wilgo z grupy rekonstruktorskiej.

  Nie zabrakło pojazdów z czasów II wojny światowej - oryginalnego Humber Scout Car - brytyjskiej konstrukcji lekkiego samochodu opancerzonego czy jeżdżącej repliki samochodu pancernego FAI-202 z 1944 roku.

  - Jest świetnie! - mówi Marcin. - Tutaj można się więcej nauczyć niż na lekcji historii w szkole - przekonuje. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w zajęciach, pozwalających poznać życie rekruta. Była nauka musztry wojskowej, zdobywanie umiejętności, ścieżka przeszkód. Kolejki ustawiały się do strzelnic AGS, poligonu laserowego oraz Shooting house - stanowiska treningowego jednostek specjalnych.

  Bo w orkiestrach dętych jest jakaś siła...

  Na scenie brylowały orkiestry dęte. Popularne kawałki wojskowe i filmowe zagrały Miejska Orkiestra Dęta z Tłuszcza, orkiestra wojskowa z Radomia oraz występująca już po raz trzeci na Ursynowie orkiestra Pipes&Drums z Częstochowy, która zaprezentowała tradycyjną muzykę szkocką, w końcu Cichociemni szkolili się w ośrodku Largo House w Szkocji.

  Prawdziwą furorę zrobił jednak występ orkiestry Grandioso z Radomia, której barwny przemarsz i akrobacje były długo oklaskiwane. Wszystkim smakowała prawdziwa wojskowa grochówka prosto z kotła. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych i z zabawkami. A przede wszystkim dopisała pogoda.

  VIDEO: Tak bawiliśmy się na VI Pikniku Cichociemnych na Ursynowie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~malkontent 3 8 miesięcy temuocena: 67% 

   z roku na rok coraz gorsze te pikniki, wiecej tam polityków i kandydatów na kandydatów niż zwykłych ludzi.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jolka 2 8 miesięcy temu

   Przymusu chodzenia jeszcze nie ma;-)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~biomasa 1 8 miesięcy temuocena: 50% 

   Bardzo dziękuję organizatorom i uczestnikom, szczególnie zespołom muzycznym i rekonstruktorom. Szczęśliwie w tym roku słońce nie prażyło, ale i tak się napocili - wyszło SUPER! Dziękuję :)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2245 sekundy
  REKLAMAA2-WSMAQ---16-01----30-01-2019