Zamknij

PIT-37, a PIT-11 – powiązania pomiędzy deklaracjami

14:02, 21.01.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:04, 21.01.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Wiele osób otrzymuje od swoich pracodawców PIT-11. Wiedzą również, że deklaracja ta została przesłana do odpowiedniego urzędu skarbowego. Pojawia się więc pytanie - czy osoba fizyczna, zatrudniona na umowę o pracę, też coś musi robić? Czy może wystarczy wysłać PIT-11 do urzędu? A czym jest PIT-37? Dla wszystkich osób rozpoczynających pracę zawodową, te pytania mogą być na początku każdego roku problematyczne.

PIT-37, a PIT 11 jaka jest różnica?

PIT-11, to w dużym uproszczeniu, dokument przygotowany przez płatnika (np. pracodawcę), który stanowi podstawową informację o sytuacji podatkowej i finansowej podatnika (np. pracownika). Jest informacją o jego przychodach, dochodach, kosztach oraz pobranych przez płatnika zaliczkach na podatek dochodowy. Podatnik otrzymuje taki dokument od płatnika do końca lutego każdego roku, następującego po danym roku podatkowym. Dokument trafia również do administracji podatkowej (wysyłany przez płatnika). PIT-37 jest natomiast indywidualną deklaracją podatkową podatników. Stanowi zeznanie podatkowe, które stanowi podstawę do opłaty podatku. Przygotowuje ją indywidualnie podatnik i w terminie do 30 kwietnia każdego roku następującego po roku podatkowym, przekazuje do odpowiednich organów podatkowych. PIT-11 stanowi źródło wiedzy i dokument będący podstawą do pracy nad PIT-37. Podatnik powinien więc wykorzystać PIT-11 do swojej pracy. Jeżeli chce skorzystać z automatycznie przygotowanych deklaracji, dane pojawiające się w systemach będą opierały się między innymi właśnie na informacji od pracodawcy, czyli PIT-11.

Nowoczesne rozwiązania i ułatwienia

W 2019 roku podatnicy mają do dyspozycji wiele rozwiązań, potencjalnie umożliwiających szybsze zrealizowanie obowiązków deklaracyjnych oraz podatkowych. Zaczynając od powszechnie już używanych e-deklaracji, czyli możliwości elektronicznego przygotowania swojego PIT-37. Podatnik może, pracując na własnym komputerze, przesłać druk księgowy przez Internet do odpowiedniego organu podatkowego uzyskując tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Aplikacje firmy e-file status wysyłki sprawdzają automatycznie, a UPO przypisują do konkretnej deklaracji, dlatego nigdy go nie zgubisz, i zawsze możesz je pobrać na adres e-mail. Najnowszym rozwiązaniem, zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów, jest natomiast tak zwany „Twój e-PIT”. Jest to usługa, która według planu, ma automatycznie przygotować deklarację dla podatnika – jego rola ma ograniczyć się do możliwości weryfikacji dokumentu lub akceptacji go bez żadnych działań. Dlatego, jeżeli podatnik obawia się, że nie zna się na kwestiach finansowych czy księgowych i nie wie czy poradzi sobie z PIT-37, warto żeby sprawdził jakie ma opcje nowoczesnej pomocy.

Podsumowanie i rekomendacje

Osoba fizyczna, która pracuje w świetle przepisów prawa podatkowego, jest najczęściej podatnikiem. Pracodawca, który obliczał składki oraz odprowadzał je - jest płatnikiem. Płatnik ma swoje obowiązki, jednak obowiązek złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej (na przykład PIT-37) oraz zapłaty podatku, leży z założenia na podatniku, a nie na płatniku. Dlatego, należy pamiętać o swoich obowiązkach, aby nie ponieść negatywnych konsekwencji ewentualnego zaniechania działań.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

dddddd

0 0

pracodawca wysyła do skarbowego a co z odliczeniami też wpisze pracodawca? 17:35, 21.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ZniesmaczonaZniesmaczona

0 3

Ja nie moge, co sie w tej polsce wyrabia..pit od pitu, dokument od dokumentu. To przeciez urzad skarbowy powinien wszystko wyliczyc na podstawie informacji od pracodawcy, a nie zwykly czlowiek ma wszystko dla urzedow wypelniac. Jpr…od kazdego w polsce oczekuje sie wyksztalcenia ksiegowego! 03:51, 22.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%