Zamknij

Plac zabaw widoczny z okna burmistrza czy bazarek przy ratuszu?

10:09, 26.01.2023 REDAKCJA Aktualizacja: 18:36, 27.01.2023
Skomentuj

Ponad 90 projektów złożyli ursynowianie do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Jeszcze w środę trwało gorączkowe dopracowywanie projektów oraz zbieranie podpisów poparcia. 

We wtorek na Ursynowie złożonych było mniej niż 30 projektów. Do północy w środę ta liczba zwiększyła się do 92. W ciągu dnia na ulicach dzielnicy można było spotkać autorów pomysłów szukających poparcia u mieszkańców. Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego do zgłoszenia projektu potrzeba 20 podpisów dla projektów z poziomu dzielnicowego oraz 40 dla poziomu ogólnomiejskiego, czyli projektów o zasięgu co najmniej dwóch dzielnic.

Naturalny plac zabaw widoczny z okien burmistrza

Przy wyjściu ze stacji metra Imielin w stronę Cynamonowej podpisy zbierali Anna Kaźmierczak i Mateusz Laszczkowski, znani z inicjatywy “W obronie Psiej Górki”.

- Zbieramy podpisy pod projektem Naturalnego Placu Zabaw, który byłby widoczny z okien samego burmistrza. Nie ukrywamy, i tak napisaliśmy w uzasadnieniu projektu, że. Cieszymy się z entuzjastycznego poparcia sąsiadów dla naszego projektu - mówią autorzy.

powyżej: przedstawiciele inicjatywy "W obronie górki" zbierają podpisy pod swoim projektem - autor: J. Czarnecki

Po drugiej stronie tej samej stacji, od ulicy Polinezyjskiej, spotkać można było Krzysztofa Ryńskiego i Jana Kuśmirskiego. Młodzi ursynowianie zbierali podpisy m.in. pod swoim pomysłem na renowację skwerku pomiędzy budynkami przy tej ulicy.

- Skwer jest urządzony dość przypadkowo, mieszkańcy zwracają nam uwagę, że po deszczu zbiera się tam woda, a plac zabaw jest niewielki i nie ma tam urządzeń odpowiednich do zabawy np. dla dzieci w wieku tych, które uczęszczają do znajdującego się nieopodal żłobka - mówią pomysłodawcy. Do godziny 16 pomysł Jana i Krzysztofa poparło kilkudziesięciu sąsiadów.

Będą zmiany na Surowieckiego?

Do sąsiadów ze spółdzielni "Jary" o poparcie zwrócił się Jerzy Gozdek, inżynier transportu, który zawodowo zajmuje się projektowaniem układów komunikacyjnych. Jego projekt dotyczy proponowanych zmian ulicy Surowieckiego.

- Dzięki projektowi piesi będą mogli bezpiecznie przekraczać jezdnię bez konieczności oczekiwania na zielone światło. Z drugiej strony, nowe zatoki parkingowe wygospodarowane zamiast zewnętrznych pasów jezdni to ukłon w stronę zmotoryzowanych. Pojawią się też nowe przestrzenie zieleni, dzięki którym ulica przestanie przypominać pas startowy i stanie się bardziej przyjazna - tak autor zachwala swój projekt.

U koleżanek z osiedlowego klubu fitness poparcie znalazła Anna Czarnecka z osiedla Stokłosy.

- Prawie codziennie korzystam z przejścia północną stroną stacji Stokłosy, żeby przejść do klubu czy na zakupy. Dla mnie zejście po schodach to nie problem, ale widzę jak brak windy czy pochylni z tej strony utrudnia życie osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom dzieci w wieku wózkowym - uzasadnia swój pomysł pani Anna.

- Okazuje się, że chodzenie na ćwiczenia pomaga mi nie tylko utrzymywać formę, ale i mam dzięki temu grupę znajomych, na których podpisy mogłam liczyć - dodaje.

Bazarek pod ratuszem - przetestujmy to!

Syn Anny, Jeremi Czarnecki, działacz ursynowskiej lewicy, też zgłosił kilka projektów, ale najwięcej uwagi poświęcił temu zakładającemu organizację bazarku na parkingu za urzędem dzielnicy. Autor chce przetestować funkcjonowanie targowiska w nowej lokalizacji.

- Ogromnie cieszy mnie pozytywny odzew dla mojego pomysłu. Oczywiście nie wszystkim się podoba, ale nawet dzisiaj odebrałem kilkadziesiąt podpisów poparcia od osób, które same się ze mną skontaktowały w celu ich przekazania - cieszy się pomysłodawca.

- Nie tylko spełniło to wymóg formalny, ale i daje mi dobry argument do dyskusji z urzędem dzielnicy na etapie weryfikacji merytorycznej projektu - mówi Czarnecki.

Dziś rano autor poinformował, że zebrał około 200 podpisów pod projektem bazarku przy ratuszu. 

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok będą teraz oceniane przez urzędników pod kątem formalnym i merytorycznym aż do 31 maja. Od 15 czerwca będziemy mogli na nie głosować, a wyniki poznamy najpóźniej 13 lipca. Jeszcze w czwartek na Haloursynow.pl więcej o najciekawszych złożonych projektach.

(REDAKCJA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%