REKLAMAA1 UNILINK 16.06.2021 - 22.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Ruszył przetarg na zakup czujników powietrza dla Warszawy. Projekt ma już ponad rok opóźnienia. Na Ursynowie urządzenia pojawią się dopiero po oddaniu tunelu POW. Tym samym w gruzach legł plan władz dzielnicy.

  Władze Warszawy inwestują w badania jakości powietrza. Właśnie ogłoszono przetarg na zakup 165 czujników, które sprawdzą, czym oddychają warszawiacy oraz mieszkańcy 17 ościennych gmin. Z zakupionych czujników 10 trafi na Ursynów.

  - Wiele razy mieszkańcy postulowali, żeby Warszawa badała jakość powietrza, szczególnie w okolicach tunelu POW. Trzymajcie kciuki za rozstrzygnięcie! - zwraca się do mieszkańców burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

  Urządzenia będą mierzyć poziom pyłów zawieszonych P10, PM 2,5, PM1 oraz dwutlenku azotu. Niektóre sprawdzą również poziom ozonu. Cała inwestycja ma wynieść 4-5 mln złotych. Głównym założeniem zakupu czujników było stworzenie systemu monitorowania jakości powietrza w Warszawie. Władze Ursynowa miały jeszcze jeden pomysł na ich wykorzystanie. Za ich pomocą chciały przeforsować szybszy montaż filtrów w tunelu POW.

  Miasto się spóźniło z czujnikami

  Sprawa filtrów w tunelu POW cały czas pozostaje nierozstrzygnięta. Na nic zdały się skargi i protesty mieszkańców oraz władz. Decyzję o ich montażu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podejmie dopiero po przeprowadzeniu analizy porealizacyjnej. Niedługo ogłoszony zostanie trzeci przetarg na jej przeprowadzenie oraz wykonanie pomiarów.

  Ursynów zabiegał o uruchomienie miejskich czujników już dwa lata temu. Miasto obiecywało, że pojawią się one na długo przed zakończeniem budowy tunelu.

  - Największy sens ma montaż czujników przed oddaniem trasy do użytku. Moglibyśmy porównać jakość powietrza przed oddaniem tunelu i po jego oddaniu, a także sprawdzać, czy analizy drogowców dotyczące zasadności montowania filtrów są przeprowadzane właściwie – mówił w 2019 roku burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

  Plany te właśnie legły w gruzach. Przetarg na zakup czujników miał być rozstrzygnięty w pierwszym kwartale 2020 roku - czyli ponad rok temu. Ogłoszenie go dopiero teraz oznacza, że raczej nie pojawią się przed oddaniem ursynowskiego odcinka POW do użytku, a to z kolei spowoduje, że nie będzie wiarygodnej bazy pomiarów potrzebnej do ewentualnego podważania decyzji GDDKiA o niezainstalowaniu filtrów.

  Gdzie na Ursynowie pojawią się miejskie czujniki? Najbliżej zachodniej części trasy POW znajdzie się czujnik w Arenie Ursynów przy ul. Pileckiego. Zabraknie natomiast planowanego wcześniej czujnika przy ul. Hawajskiej 7. Kolejne najbliższe będą urządzenia w urzędzie dzielnicy przy al. KEN 61 - ok. 550 metrów od tunelu - oraz w przedszkolu przy ul. Małcużyńskiego 4 - ok. 940 metrów. W pobliżu wschodniej części tunelu, w rejonie skrzyżowania Płaskowickiej i Rosoła zostanie zamontowany czujnik przy ul. Nowoursynowskiej 100. Rozmieszczenie wszystkich urządzeń zaproponowali eksperci z Politechniki Warszawskiej.

  Lokalizacje, w których znajdą się czujniki pomiarowe na Ursynowie:

  • Urząd Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61;
  • Szkoła Podstawowa nr 96, ul. Sarabandy 16/22;
  • Przedszkole, ul. Wokalna 1;
  • Przedszkole, ul. Cybisa 1;
  • Skrzyżowanie, ul. Kłobucka i ul. Jurajska;
  • Arena Ursynów, ul. Pileckiego 123;
  • Klinika Koni SGGW, ul. Nowoursynowska 100;
  • Przedszkole, ul. Wilczy Dół 4;
  • Przedszkole, ul. Witolda Małcużyńskiego 4;
  • Szkoła Podstawowa nr 384, ul. Kajakowa 10.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 86

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 8
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 26
   WKURZONY
  • 36
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mmmm 21 29 dni temu

   Bardzo dobrze, zamiast czujników przydałby się wall boxy w garażach,

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 20 miesiąc temuocena: 0% 

   Do oddania POW jeszcze mnóstwo czasu. GDDKiA może blokować bez końca. Np. przejazd (bez nawrotki) na wprost gotowy od wielu miesięcy a zamknięty. W tunelu wiadomo, że nie wiadomo co się kryje. Może okazać się tak niebezpieczny, że trzeba będzie zasypać, hi, hi, tak jak rynny pod POW/Puławską. Mają doświadczenie, znają się na "robocie". Wiadukt A1/Łódź zamknięty bezterminowo, ha, ha.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hihihi 19 miesiąc temu

   Ty czubie

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolińczyk 18 miesiąc temuocena: 100% 

   HALOWILANÓW! Kiedy dobudujecie łącznik Branickiego?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Swojaj 17 miesiąc temuocena: 63% 

   Bardziej dobrze, po co te czujniki

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czuwaj 16 miesiąc temuocena: 68% 

   Miasto się spóźniło z czujnikami - na czele miasta prezydent Trzaskowski, podobno mieszkaniec Kabat. Mieszka zatem dosyć daleko od wyrzutni spalin. Prezydent jest bardzo zapracowanym człowiekiem: kandydował na Prezydenta Polski, budował nowy ruch społeczny a teraz organizuje campus w Olsztynie. Nie ma czasu na pierdoły jak nadzorowanie podległych mu urzędników.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cin Cin 15 miesiąc temuocena: 7% 

   K***a a mogła być już dawno obwodnica puszczona przez las kabacki. Zesrało się przez mieszkańców...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Highway 14 miesiąc temuocena: 65% 

   Ch.ja a nie przez las kabacki durny prowokatorze. Zawsze miala byc tu gdzie jest, ten pas ziemi wzdluz plaskowickiej byl w planach od poczatku tej czesci ursynowa. Tylko teraz sie trolle prują, ze to niby jakis srodek miasta. Wiedzieli doskonale jak sie tu sprowadzali, typowe polaczki cebulaczki.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 20 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolinianka 13 miesiąc temuocena: 79% 

   Bezsilność naszych władz jest zadziwiająca. Nie dość smogu w Warszawie, to jeszcze zbudowali autostradę w sypialni Warszawy, ale filtry czy choćby urządzenia kontrolujące zanieczyszczenie powietrza to już nie. Sami powinni mieszkać u wylotu z tunelu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ech ta ekipa ! 12 miesiąc temuocena: 82% 

   Przydałoby się dołączyć plan sytuacyjny : makietę tego tunelu z zaznaczonymi wylotami , wyrzutniami spalin. Dobrze byłoby podać rodzaj zabudowy w tych okolicach - biurowce, czy domy mieszkalne, szkoły, place zabaw, liczbę mieszkańców w odległości < 1 km, którzy całą dobę wdychać będą dodatkowe ilości spalin z tych wylotów .

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 11 miesiąc temuocena: 41% 

   ~Natolinianka Bzdury piszesz, to sypialnię Warszawy zbudowano w miejscu planowanej obwodnicy. Zresztą, Ursynów i tak ma dobrze bo ma tunel, Bemowo i Bródno ma S8 na powierzchni.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 9 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ekipa 10 miesiąc temuocena: 0% 

   Makieta została dołączona do wydania papierowego.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anatol 9 miesiąc temuocena: 40% 

   Szczerze ja wolałbym mieć s8 na powierzchni, nawet kolo swojego bloku za ekranami. A tak mam punktowy wyrzut spalin prosto w swoje okna

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Really 8 miesiąc temuocena: 94% 

   Czy kogoś to dziwi, że znów nie wyszło tym "fahofcom"

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • bartekzuk 7 miesiąc temuocena: 100% 

   Naprawdę mam wrażenie że Wasi dziennikarze nie mieszkają na Ursynowie.... nie po raz pierwszy wykazują się elementarną nieznajomością topografii dzielnicy.... Piszecie: :Żadne z urządzeń nie znajdzie się w pobliżu wschodniej części tunelu, w rejonie skrzyżowania Płaskowickiej i Rosoła." Jeden z czujników ma być tu: :Klinika Koni SGGW, ul. Nowoursynowska 100" To niecałe 200 metrów w linii prostej od skrzyżowania. I jakieś 100-120 metrów od wylotu z tunelu. Do wyrzutni spalin wschodniej jeszcze bliżej..... ten czujnik będzie najbliżej POW zdecydowanie, a nie ten przy Arenie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~s 6 miesiąc temuocena: 88% 

   montaż czujników dopiero po otwarciu POW (aby zmierzyć różnicę przed i po)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chcemy filtrów dla POW 5 miesiąc temuocena: 100% 

   Panie burmistrz lepiej przestać nawoływać o trzymaniu rąk, tylko zakasać wreszcie rękawy i załatwić filtry dla POW - bo jak nie to znowu się okaże, że przespał pan ze swoją świtą załatwienie kolejnej ważnej sprawy dla Ursynowa

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szczęka 4 miesiąc temuocena: 100% 

   Mamy nieudolnych rządzących i do wyborów nic tego nie zmieni. Banda darmozjadów i krętaczy zarówno na pl. Bankowym jak i na Wiejskiej. Czy ktoś w ogóle za coś odpowiada? Mistrzowie w marnowaniu publicznych pieniędzy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mak 3 miesiąc temuocena: 64% 

   ~szęko - manipulatorze - nie politykuj , nie kryj swych darczyńców. Nie mieszaj KEN 61 z Wiejską ! A dla tych z Ursynowa NIEUDOLNI , to zbyt łagodne określenie.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spoleczenstwo Obywatelskie 2 miesiąc temuocena: 90% 

   Czy kogos to dziwi? Jakie filtry? Jaki park linearny? Wlozyc maseczki i morda w kubel.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hahaha 1 miesiąc temuocena: 90% 

   Ja myślę, że czujniki w przedszkolu przy ul. Małcużyńskiego 4 powinny dać radę i badania zakończą się pozytywnie. Dla GDDKiA :)

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3478 sekundy
  REKLAMAA2 StrefaDiet G4 01.06.2021 - 30.06.2021